دبیر اجرایی اتاق اصناف اهواز خبر داد:

ثبات نسبی قیمت کالاهای اساسی در بازار اهواز

ثبات نسبی قیمت کالاهای اساسی در بازار اهواز

لیدی شال: خوزستان دبیر اجرائی اتاق اصناف اهواز از ثبات نسبی قیمت کالاهای اساسی در بازار اهواز در آستانه ماه های محرم و صفر آگاهی داد.ابوالقاسم کوره چینی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازرسی ها از بازار بوسیله بخش های مختلف در حال انجام می باشد. قسمتی از این نظارت ها به جهاد کشاورزی مربوط می شود و بخش دیگر بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت یا اتاق اصناف است.

وی اضافه کرد: بخش بازرسی کشاورزی شامل محصولات باغی، زراعی و دامی بر عهده جهاد کشاورزی استان است و بخش غیر کشاورزی شامل سایر اقلام و کالاهای خانگی بوده که برعهده سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف است و دراین زمینه سازمان تعزیرات حکومتی نیز فعالیت می کند.

کوره چینی اشاره کرد: بازرسی هایی که منجر به کشف تخلف گرانفروشی در بازار شوند، در نهایت به پرونده تبدیل می شوند و در واحد بازرسی اتاق اصناف نیز این موارد پیگیری و با آنها برخورد می شود. تعداد بازرسی های اتاق اصناف بسیار کم است چون ماموریت اصلی ما بازرسی نیست و وظیفه ما ساماندهی اصناف است. بازرسی از وظایف وزارت های جهاد و صمت بوده اما در اتاق اصناف در کنار سایر وظایف، بازرسی نیز انجام می شود.

وی درباب بالا رفتن قیمت کالاها بیان کرد: عمده ترین مشکلات در سطح بازار بحث گرانی ها به سبب حذف ارز ترجیحی است که بر تمام کالاها تاثیر گذاشته است. کالاهایی شامل آرد، شکر، روغن، لبنیات و سایر محصولات تولیدی گران تر شده و در کنار این امر افرادی در سطح بازار وجود دارند که به سود خود قانع نیستند و مبادرت به گران فروشی می کنند.

کوره چینی اضافه کرد: از هر ۱۰ مورد بازرسی ممکنست ۵ درصد تخلف کشف شود. پس ۵ درصد بازرسی ها تبدیل به پرونده می شوند که این پرونده ها به تعزیرات ارسال می شوند. در بحث بازدارندگی جرایم، بتازگی دولت مصوبه ای را ابلاغ کرده که جرایم تخلفات صنفی در سطح بازار به پنج برابر افزایش پیدا کند و این مصوبه به سازمان تعزیرات حکومتی اعلام شده و آن هم به ادارات کل ابلاغ کرده است.

وی اضافه کرد: سازمان تعزیرات حکومتی نیز موظف است هفتگی وضعیت بازار را بررسی کند تا اگر تخلفی مشاهده شد اقدامات لازم را انجام دهد. همین طور برمبنای قانون جدید، قانونگذار این اجازه را می دهد اگر واحد صنفی، تکرر تخلف داشته باشد، علاوه بر جریمه ۵ برابری با نصب پارچه درب واحد صنفی اعلام گردد که این واحد به سبب تخلف تعطیل شده است.

دبیر اجرائی اتاق اصناف اهواز درباب تامین اقلام پرمصرف ماه های محرم و صفر اظهار داشت: در ارتباط با تامین اقلام پرمصرف ماه های محرم و صفر جلسه تنظیم بازار در هفته جاری تشکیل شدو متولی این مساله سازمان جهاد کشاورزی است. دراین زمینه سهمیه ای به خوزستان اختصاص یافته که مقرر است این سهمیه در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی قرار بگیرد تا از این طریق به هیئت ها، موسسه های خیریه و مواکب تخصیص داده شود.

کوره چینی بیان کرد: در مجموع بازار در چند روز اخیر ثبات نسبی به خود گرفته است. بطورمثال در حوزه روغن افزایش قیمت نداشتیم. حتی کارخانه های تولید روغن قسمتی از اقلام خودرا با تخفیف بیشتری به فروشگاه ها می فروشند و قیمت برنج نیز ثبات نسبی به خود گرفته است.

وی اضافه کرد: امسال اتفاق خوبی که رقم خورد این بود که هر سال واردات برنج از اوایل مرداد تا اواخر آذر ممنوع می شد و با این اقدام قیمت برنج خود به خود افزایش می یافت اما هم اکنون با برداشتن ممنوعیت واردات برنج، واردکننده می تواند برنج های خودرا وارد بازار کند. این اتفاق می تواند نوید خوبی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها باشد.

کوره چینی در آخر بیان کرد: اگر مردم گزارشاتی از گرانفروشی یا کم فروشی چه در حوزه کالا یا خدمات دارند می توانند به اتاق اصناف مراجعه کنند یا تلفنی تماس بگیرند و با ارائه مدارک و مستندات خود که شامل فیش واریزی یا فاکتور خرید است به بخش بازرسی اتاق اصناف مراجعه و شکایت کنند تا همکاران ما در بخش بازرسی بررسی، پیگیری و برخوردهای لازم را انجام دهند.

منبع:

1401/05/06
15:56:55
5.0 / 5
102
تگهای خبر: بازار , تجارت , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal