مركز آمار اعلام كرد؛

جزئیات تورم خردادماه کالاهای منتخب

جزئیات تورم خردادماه کالاهای منتخب

به گزارش لیدی شال بر اساس گزارش متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب از ۵۳ قلم کالای منتخب، ۳۷ قلم تغییر قییمت بالاتر از تورم نقطه ای نقاط شهری کشور (۵۱.۴) داشته اند.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر مرکز آمار ایران مطابق روند هر ماه متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب درمناطق شهری کشور را اعلام نمود. مطابق این آمار بیشترین افزایش در گروه کالاهای اساسی منتخب در ارتباط با روغن جامد با ۲۴۷ درصد بوده است.
همینطور در گروه نان و غلاتاقلام "ماکارونی" با ۵۶، ۱ درصد، "شیرینی خشک " با ۲۷.۶ درصد و " رشته آش " با ۲۵.۵ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده های آنها، اقلام "مرغ ماشینی" با ۳۲، ۵ درصد، "گوشت گاو یا گوساله" با ۱۶.۰ درصد و "گوشت گوسفند" با ۷.۴ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
در گروه میوه و خشکبار، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با " خربزه " با ۳۱، ۱ درصد، " هلو" با ۲۲.۷ درصد می باشد. همینطور در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با " هندوانه " با ۲.۴- درصد می باشد.
در گروه سبزیجات و حبوبات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با " هویج فرنگی " با ۲۸، ۵ درصد، "بادمجان" با ۱۳.۸ درصد و " سیب زمینی " با ۱۳.۵ درصد می باشد.
و در گروه قند و شکر، آشامیدنی ها و سایر خوراکی ها بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با "سس مایونز" با ۲۷، ۷ درصد و "قند" با ۱۸.۹ درصد می باشد.

مشروح گزارش مرکز آمار از اینجا قابل دریافت است.
همچنین بر اساس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر مبنای دهک های هزینه ای نرخ تورم کل کشور در خرداد ماه ۱۴۰۰ برابر ۳۹.۴ درصد بوده و نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه ۱۳، ۲ واحد درصد افزایش پیدا کرد.
کارشناسان معتقدند این افزایش تورم به صورت مقطعی و به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ است.


منبع:

1401/04/13
10:35:52
5.0 / 5
188
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal