مؤسسه جهانی صندوق های ثروت ملی اعلام كرد؛

صندوق توسعه ملی ایران هفدهمین صندوق ثروتمند دنیا

صندوق توسعه ملی ایران هفدهمین صندوق ثروتمند دنیا

به گزارش لیدی شال مؤسسه جهانی صندوق های ثروت ملی (Global swf) اعلام نمود: صندوق توسعه ملی ایران با وجود شرایط سخت ناشی از تحریم، با ۱۳۹ میلیارد دلار دارایی هفدهمین صندوق ثروت ملی بزرگ جهان است.


به گزارش لیدی شال به نقل از صندوق توسعه ملی مدیرعامل مؤسسه جهانی صندوق های ثروت ملی در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ با حضور در دومین همایش صندوق توسعه ملی، ضمن بررسی وضعیت این صندوق و اعلام شگفتی از وضعیت آن، پیش بینی نمود با عنایت به ترازنامه ای قابل توجه و رهایی از وابستگی به دولت، به نظر می آید اهداف صندوق توسعه ملی محقق خواهند شد. در این گزارش آمده است که Global SWF: «صندوق توسعه ملی ایران سرانجام از رازی پرده برداشت که رسانه های بین المللی برای مدتها به دنبال کشف آن بودند. یکشنبه گذشته، صندوق توسعه ملی، از آخرین وضعیت ترازنامه خود پرده برداری کرد و در کمال شگفتی خیلی از کارشناسان، مجموع دارایی های خویش را ۱۳۹ میلیارد دلار، شامل ۱۱۰ میلیارد دلار به صورت وام و ۲۹ میلیارد دلار دارایی نقدی اعلام نمود. عددی که بر مبنای بررسی های مؤسسه جهانی صندوق های ثروت ملی، صندوق توسعه ملی ایران را به هفدهمین صندوق ثروت ملی بزرگ جهان بدل می کند.» بقای صندوق توسعه ملی در شرایط سخت در قسمت دیگر این گزارش بر این مورد تاکید شده که ایران هم اکنون در شرایط دشواری قرار دارد و توضیح داده شده است که: «دولت در تلاش است تا به توافقات هسته ای ۲۰۱۵ که برای مدت کوتاهی سبب لغو برخی تحریم های مالی شد بازگردد. طبق گزارش صندوق بین المللی پول، از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸، اقتصاد ایران کوچک تر شده، نرخ تورم افزایش قابل توجهی داشته و با وجود رسیدن قیمت هر بشکه نفت به نقطه ی سر به سر حدود ۴۰۰ دلار، کسری بودجه بیشتر شده است. با این حال صندوق توسعه ملی، از سال ۲۰۱۱ و بعد از اجرای مقررات سختگیرانه ی مالی، توانسته به بقای خود ادامه دهد. این صندوق، با درس هایی که از اشتباهات و نقصها صندوق ذخیره ارزی گرفت، برای دریافت ۳۲ درصد از درآمد نفت تا آخر برنامه پنجم طراحی شد و قرار بر این بود که از منابع این صندوق برای جبران کسری بودجه استفاده نشود. اما در دوران شیوع کووید – ۱۹ دولت چند میلیارد دلاری را برای نجات بورس اوراق بهادار تهران هزینه کرد و در این راه به این موفقیت رسید. با این وجود، صندوق توسعه ملی با تاکید بر ارزش نفت، کماکان به روند رو به رشد خود ادامه داد.» تشریح سه تغییر مهم در صندوق توسعه ملی در این گزارش به حضور مؤسسه جهانی صندوق های ثروت ملی در دومین همایش صندوق توسعه ملی که در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار شد، اشاره و درمورد همایش اینطور توضیح داده است: «از این همایش استقبال خوبی به عمل آمد. از آن زمان به بعد، تغییرات مهمی در رویکرد صندوق مشاهده شده است: نخست آنکه روند برداشت از صندوق تا بازپرداخت وام های پرداختی به دولت متوقف گردید. دوم آنکه این احتمال وجود دارد که نام و ماهیت صندوق از «توسعه ای» به «ثروت» تغییر کند. و سوم آنکه صندوق در نظر دارد با هدف افزایش نرخ بازده و افزایش سرمایه ی خود، سرمایه گذاری در سهام شرکتهای داخلی و بین المللی را آغاز کند.
البته این نخستین بار نیست که صندوق توسعه ملی قصد سرمایه گذاری خارجی و همکاری با نهادهای بین المللی را دارد. در سال ۲۰۱۹، صندوق توسعه ملی تفاهمنامه هایی را با سرمایه گذاران خارجی همچون صندوق CDP ایتالیا، هولدینگ بایترک قزاقستان و اگزیم بانک کره به امضا رساند. ضمن این که برای سال های زیادی در مجمع صندوق های ثروت ملی SWF عضویت داشته و در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ گزارش خود ارزیابی، بر مبنای اصول سانتیاگو منتشر نموده است.» پیش بینی تحقق اهداف صندوق این مؤسسه در گزارش خود، اهداف صندوق توسعه ملی را قابل تحقق دانسته و تاکید کرده است: «با این حال، این دفعه و با عنایت به ترازنامه ای قابل توجه و رهایی از وابستگی به دولت، به نظر می آید اهداف صندوق محقق خواهند شد. صندوق توسعه ملی، با همکاری مؤسسه جهانی صندوق های ثروت ملی، درحال انتشار اطلاعات بیشتری از خود در تارنمای صندوق است تا بدین ترتیب، حاکمیت، پایداری و انعطاف پذیری خویش را بهبود بخشد. ۱۰ تیر ۱۴۰۱، عملکرد و امتیازهای صندوق توسعه ملی در سال ۲۰۲۲، در کنار آمار ۱۹۹ صندوق برتر دیگر جهان منتشر خواهد شد.» بر طبق این گزارش، دفتر مرکزی مؤسسه جهانی رده بندی صندوق های جهانی واقع در نیویورک است و ماهیت اصلی آن رتبه بندی و بررسی استراتژی صندوق های ثروت ملی کشورهای مختلف دنیا بوده و مرجع مناسبی برای سرمایه گذاران به حساب می آید. شایان ذکر است، از سال ۲۰۱۴ تا کنون ارزیابی در مورد رتبه بندی صندوق توسعه ملی ایران صورت نگرفته بود و جایگاه صندوق در میان ۱۶۹ صندوق ثروت ملی دنیا، پیش از این ارزیابی رتبه ۳۵ را دارا بود، که در رتبه بندی جدید با ۱۸ پله صعود به رتبه ۱۷ صندوق های ثروت ملی دنیا رسید.


منبع:

1401/03/27
17:50:36
5.0 / 5
169
تگهای خبر: طراحی , طلا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal