هشدار فعالان صنعت فولاد نسبت محدودیت های اعمالی برق

هشدار فعالان صنعت فولاد نسبت محدودیت های اعمالی برق

لیدی شال: به دنبال اعمال محدودیت برق مصرفی صنایع که واحدهای تولید فولاد و سیمان در ابتدای فهرست این صنایع قرار دارند، برخی واحدهای بزرگ تولیدکننده فولاد نسبت به کاهش شدید تولید باتوجه به میزان محدودیت های اعمال شده هشدار داده اند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، باتوجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و قطعی های برق، طبق سنوات گذشته، واحدهای سیمانی و فولادی جزو نخستین واحدهایی خواهند بود که با قطعی برق و کاهش مصرف روبرو می شوند؛ این محدودیت ها بمنظور تامین برق پایدار و ادامه برق رسانی از ۱۵ خرداد ماه شروع شده و تا ۱۵ شهریور ماه با هماهنگی وزارت صنعـت معدن و تجارت و بر طبق مصوبه هیات وزیران اعمال خواهد شد.
جدول میزان مصرف واحدهای فولادی به آنها ابلاغ گردیده است که بر طبق تفکیک ماه های و هفته های هر ماه متفاوت می باشد.
شرکت های برق هشدار داده اند مطابق مصوبه کاهش مصرف برق صنایع، در صورت عدم رعایت سهیمه های ابلاغی توسط مشترکان، علاوه بر افزایش بهای برق تا دوبرابر تعرفه موجود، برای مصرف برق مازاد بر سهیمه تعیین شده، با بیان قبلی، نسبت به قطعی برق واحد اقدام خواهد شد.
در این رابطه، فولاد خراسان اعلام نموده است: با توجه به لزوم مدیریت و کاهش بار صنایع در پیک تابستان ۱۴۰۱ و محدودیت سقف مصرف و تامین برق مشترکان، بنابر میزان و حد مصرف مشترکان شرکت برق منطقه ای خراسان که از طرف شرکت مدیریت شبکه برق ایران تعیین شده است، فعلا مقرر شده است که در مرداد ماه سال جاری به مدت یک ماه تعطیلات تابستانی داشته و مصرف خودرا به حداکثر ۳۰ مگاوات محدود نماییم و در سایر زمان ها از شروع خرداد ماه تا اختتام شهریور ماه مصرف خودرا به ۵۰ درصد تقلیل داده و حداکثر تا ۱۲۰ مگاوات محدود شود.
فولاد خراسان درپی اعمال محدودیت ها مصرف برق هشدار داده است: با اعمال محدودیت مذکور، توقف کامل تولید ناحیه فولادسازی در مرداد ماه و کاهش ۵۰ درصدی تولید فولادسازی در خرداد، تیر و شهریور ماه سال جاری را در پی خواهد داشت. پیش بینی می شود در صورت اعمال این محدودیت، تولید و فروش شمش پیش بینی شده برای دوره چهار ماهه مذکور به ترتیب حدود ۶۰ درصد و ۳۰ درصد کاهش داشته باشد. ضمنا باتوجه به قابلیت فروش گندله و آهن اسفنجی پیش بینی می شود اعمال محدودیت مذکور تأثیر با اهمیتی بر تولید ناحیه گندله سازی، احیاء مستقیم و واحد نورد نداشته باشد.
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان نیز در نامه ای به رییس اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس اوراق بهادار، ضمن اشاره بر اعمال محدودیت های مصرف برق در بازه زمانی مذکور، پیش بینی کرده است: آثار اعمال محدودیت انرژی بر تولید از دست رفته، مقدار ۴۴۰ هزار تن شمش فولادی و به ارزش برآوردی فروش به مبلغ ۶۵ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۸۹۸ ریال پیش بینی شده است.
به دنبال بلاغ محدودیت برق فولادی ها، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران روز گذشته (۱۷ خرداد ماه) نسبت به این مساله معترض شده و ضمن تاکید صریح بر این که بایستی خاموشی ها در همه صنایع و با برنامه کارشناسی اعمال شود، در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار اصلاح محدودیت های تامین برق کارخانه های فولادی شده است.
همین طور شایان ذکر است که برای واحدهای سیمانی نیز کاهش ۵۰ درصدی مصرف سال قبل واحدهای سیمانی ابلاغ و اعمال شده است؛ براین اساس واحدهای سیمانی مجاز به مصرف ۵۰ درصد دیماند مصرفی سال قبل برای تابستان امسال هستند.
در این رابطه سیمانی ها نیز نسبت به کاهش این میزان مصرف برق ابراز نگرانی کرده و معتقدند این مساله سبب خواهد شد که کارخانه های سیمان نتوانند تولید خودرا ادامه دهند. تولید کلینکر آنها که برای فعالیت کوره نیاز به برق است، متوقف خواهد شد و بدین ترتیب چنانچه برق مورد نیاز برای تولید کلینگر تامین نشود، اساسا تولید متوقف خواهد شد.
سیمانی ها اعلام نموده اند که تا ۳۰ درصد کاهش مصرف برق را در برای کمک به تامین پایدار برق می توانند مدیریت کنند اما بیش از ۳۰ درصد اساسا تولید را با مشکل مواجه خواهدنمود.
انتهیا پیاممنبع:

1401/03/19
12:34:50
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تجارت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal