استرالیا می تواند مشکلات عرضه جهانی گندم را کاهش دهد؟

استرالیا می تواند مشکلات عرضه جهانی گندم را کاهش دهد؟

لیدی شال: استرالیا برای سومین سال آماده رکوردزنی تولید گندم در سال 2022 است، برای اینکه آب وهوای خوب موجب افزایش کاشت در سراسر کمربند غلات این کشور شده است و نگرانی ها در مورد ذخایر محدود جهانی را کم می کند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، ذخایر جهانی گندم بعد از حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری از یکی از بالاترین مناطق صادراتی کم شده است که موجب افزایش شدید قیمت غلات و تشدید ترس از بحران جهانی غذا شد. اقدام اخیر هند برای ممنوعیت صادرات و آب وهوای نامساعد در ایالات متحده نیز بر نگرانی ها در مورد در دسترس بودن غلات غذایی افزوده است.
قیمت معاملات آتی گندم در هیئت تجارت شیکاگو در ماه مارس به بالاترین حد خود یعنی ۱۳.۶۴ دلار در هر بوشل رسید.
کشاورزان استرالیایی که در سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بعنوان دومین صادرکننده بزرگ گندم در جهان بودند، کاشت گندم امسال را در حدود ۱۴.۴۵ میلیون هکتار به انتها رسانده اند که بالاترین رقم در تمام دوران است که افزایش قیمت در وضعیت ایده آل را بهمراه داشته است.
بااینکه هنوز برای تخمین اندازه کامل محصول ۲۰۲۲ تا۲۰۲۳ که در آخر سال برداشت می شود، زود است اما مفسرین و معامله گران آغاز به پیش بینی تولید کل حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن کرده اند که دور از رکورد برداشت سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ و برداشت بیش از ۳۶ میلیون تن نیست.
فین زیبل، اقتصاددان تجارت کشاورزی در بانک ملی استرالیا در ملبورن اظهار داشت: آیا ما برای سومین سال متوالی به محصول بالای ۳۰ میلیون تن دست خواهیم یافت که احیانا شانس خوبی دراین زمینه خواهیم داشت.
داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده نشان می دهد، با این وجود، تخمین زده می شود که تولید جهانی گندم از ۷۷۹.۲۹ میلیون تن در سال قبل به ۷۷۴.۸۳ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ کم شود.
بگفته تاجران، خریداران آسیایی به شدت به گندم استرالیا وابسته و چین بعنوان بزرگ ترین خریدار سال جاری است. اندونزی، دومین خریدار بزرگ گندم در جهان و ژاپن و کره جنوبی از دیگر واردکنندگان مهم در منطقه هستند. کشاورزان استرالیایی امسال از قیمت های بالای گندم بهره مند شده اند و تولید رکورد مزیت بیشتری را بهمراه داشته است.
منبع:

1401/03/13
17:58:57
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تجارت , صادرات , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal