مقام مسئول سازمان امور مالیاتی:

موافق شکست خوردن قانون های مالیات بر خانه های لوکس و خالی نیستم

موافق شکست خوردن قانون های مالیات بر خانه های لوکس و خالی نیستم

به گزارش لیدی شال مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی معتقد است: بالاخره مالیات خانه های لوکس و خالی دریافت خواهد شد.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ۲۰ اردیبهشت سال جاری در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد علت عدم اجرای قانون مالیات از خانه های لوکس را «فقدان ضمانت اجرا برای این قانون» عنوان کرده بود.
وزیر اقتصاد تصریح کرده بود: ابتدا باید وزارت راه و شهر سازی نسبت به شناخت خانه های لوکس اقدام نماید و سپس ما در مقام وصول مالیات از آنها برآییم.
خاندوزی گفته است: هم اکنون، عملاً تا صاحب خانه لوکسی که شناسایی شده، قصد خرید و فروش نداشته و ناگزیر از گرفتن برگه مفاصا حساب مالیاتی نباشد، نمی توانیم از وی مالیات بگیریم؛ یعنی اگر فردی قصد فروش خانه خویش را نداشته باشد، ما ابزاری برای وصول نداریم.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پیشبینی ساز و کار و ضمانتی به منظور دریافت این نوع مالیات، درخواست کمک کرده بود.
دو قانون مالیاتی مسکنی شکست خورده؟
برخی کارشناسان از اظهارنظر اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد قانون مالیات بر خانه های لوکس را «فرجام پوچ دومین مالیات ملکی» تعبیر کرده اند.
به گفته این کارشناسان اقتصاد مسکن، پس از شکست قانون دریافت مالیات از خانه های خالی، حال سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد قانون دریافت مالیات از خانه های لوکس هم خواهان کمک نمایندگان مجلس برای طراحی ضمانت اجرای این قانون شده است.
مدیرکل طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی: شکست قانون های مالیات از خانه های خالی و لوکس را قبول ندارم
جهانگیر رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره دریافت مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: نباید این تصور را داشت که بمحض اینکه رقم مالیات اعلام گردید قابل وصول است بلکه باید در فرآیند خود پیش برود و مودی مالیاتی (کسی که می خواهد مالیات را پرداخت کند) باید این فرصت را داشته باشد که اگر احساس کند مالیاتی که برای وی تشخیص داده شده، مالیات به حقی نیست بتواند اعتراض کند؛ از آن طرف هم سازمان امور مالیاتی باید بتواند تکالیف قانونی خویش را اجرا نماید.
اخذ مالیات از خانه های خالی و لوکس؛ دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: وقتی این سازمان مالیات را مطالبه می کند باید فرصت داده شود تا مودی بتواند آنرا پرداخت کند. البته اگر پرداخت نکند مطابق با قانون، سازمان امور مالیاتی این فرصت را دارد که مطابق با قانون اقدامات قانونی جهت وصول آنرا پیگیری کند.
وی تصریح کرد: ما به هر حال مالیات های تشخیص داده شده را وصول خواهیم کرد اما باید در بازه زمانی خودش این کار صورت گیرد. سازمان امور مالیاتی نمی تواند فشار چندانی بر مودی وارد کند. هم اکنون هم مراحل دو پایه مالیاتی خانه خالی و لوکس درحال پیگیری است.
مشکل اصلی عدم اجرای ۲ قانون مالیات بر خانه های خالی و لوکس: عدم شناسایی واحدهای مسکونی مشمول
رحیمی تصریح کرد: مشکل ما در قانون مالیات بر خانه های لوکس مبحث شناسایی این خانه ها و دریافت اطلاعات دستگاههای مربوطه که منجر به تشخیص رقم مالیاتی کاملاً متقن است که منجر به ایجاد یک پایه مالیاتی جهت عرضه به مردم شود.
وی با تکیه بر این که محاسبات تشخیص مالیات در سازمان امور مالیاتی و توسعه سیستم های مربوطه هیچ مشکلی ندارد اما قانونگذار شناسایی خانه های خالی و لوکس را به دستگاه دیگری واگذار کرده است. مثلا شناسایی خانه های خالی با وزارت راه و شهرسازی و خانه های لوکس با شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.
دیتابیس های اطلاعاتی راه و شهرسازی و شهرداری توسعه نیافته است
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: ما بر مبنای الگوریتم هایی که خودمان در سازمان امور مالیاتی طراحی نموده ایم و اطلاعاتی که از دستگاههای مربوطه گرفته ایم رقم مالیاتی تعلق گرفته بود واحدهای لوکس و خالی را محاسبه و به مالکان این واحدها اعلام می نماییم.
وی ضمن اشاره به وجود برخی صدمه ها در زمان شناسایی خانه های مشمول مالیات همچون خالی و لوکس اظهار داشت: این عدم شناسایی بیشتر فرآیند تشخیص مالیات این واحدها را تحت تاثیر قرار می دهد. ازاین رو اگر صدمه شناسایی مودیان واقعی این پایه های مالیاتی برطرف شود بعد از آن مشکل خاصی برای محاسبه و مطالبه مالیات تشخیصی وجود نخواهد داشت. چون سامانه های ما برای این کار (محاسبه مالیات متعلقه)، توسعه داده شده اند.
سامانه های اطلاعاتی شهرداری ها یکپارچه نیست
رحیمی در پاسخ به این پرسش که علت سختی شناسایی واحدهای مشمول مالیات چیست؟ خاطرنشان کرد: عدم توسعه سامانه های دستگاههای مربوطه و یکپارچه نبودن اطلاعات و دیتابیس های آنها سبب شده تا تشخیص واحدهای مشمول مالیات خانه های خالی و لوکس سخت شود. مثلا نهادهای مربوطه، پایگاه های اطلاعات توسعه یافته ای در مورد واحدهای مسکونی کشور ندارند.
وی اضافه کرد: اگر پایگاه های اطلاعاتی دستگاههای ذیربط توسعه یافته بود محاسبه مالیات این واحدها کاری نداشت. این در شرایطی است که سازمان امور مالیاتی درگاه های الکترونیکی جهت وصول مالیات متعلقه را در اختیار دارد و با ارسال پیامک به مودیان، مالیات متعلقه را مطالبه می کنند.
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با تکیه بر این که سال جاری اولین سالی است که دو پایه مالیاتی خانه های خالی و لوکس پیگیری و مطالبه می شود بیان نمود: ازاین رو باید با کمی صبر و حوصله به پیش برویم تا مردم هم با این دو نوع مالیات بیشتر آشنا گردند سپس با استفاده از بسترهای الکترونیکی که در تمام دنیا رایج است دریافت مالیات را پیاده سازی کنند.
پیش بینی قانونگذار از درآمد مالیات از خانه های لوکس در سال جاری: ۷۰۰ میلیارد تومان
وی رقم پیشبینی شده برای دریافت مالیات از خانه های لوکس در قانون بودجه سالجاری را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان عنوان و اظهار نمود: بر مبنای قانون بودجه سال جاری واحدهای مسکونی با ارزش بالای ۱۵ میلیارد تومان مشمول مالیات بر واحدهای مسکونی گران قیمت می شوند.
رحیمی افزود: ارزش گذاری واحدهای مسکونی کار شهرداری ها نیست. از طرفی دیتابیس شهرداری ها درباره واحدهای مسکونی با دیتابیس وزارت راه و شهرسازی کاملاً متفاوت می باشد. مثلا در راه و شهرسازی کلید دیتابیس کد پستی واحد مسکونی است اما در پایگاه داده های شهرداری کلید پایگاه اطلاعاتی واحدهای مسکونی یکی دیگر از خصوصیت های خانه ها است.
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر یکپارچه نبودن پایگاه داده های شهرداری های سراسر کشوراست. مثلا شهرداری تهران یا هر یک از کلانشهرها داده های متفاوتی از واحدهای مسکونی دارند و با سایر شهرداری ها یکپارچه نیستند.
وی اظهار داشت: مساله دیگر مالکیت واحد مسکونی شناسایی شده است که آنرا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باید به سازمان امور مالیاتی اطلاع بدهد. این سلسله اطلاعات را باید به صورت تجمیعی و کاربردی در کشور داشته باشیم تا سازمان امور مالیاتی بتواند بر مبنای آنها مالیات متعلقه به واحدهای لوکس یا خالی را محاسبه کند.
وزارت راه هفته آینده فهرست جدید خانه های خالی را به سازمان مالیاتی ارسال می کند
رحیمی تصریح کرد: مقرر است هفته آینده وزارت راه و شهرسازی اطلاعات تکمیلی خانه های خالی سراسر کشور را که در ارتباط با ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ است به سازمان امور مالیاتی ارسال نماید. رقم ۵۸۰ هزار واحدی که پیش از این بعنوان خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردیده بود، در ارتباط با ۹ ماهه ۱۴۰۰ بود.
وی عنوان کرد: در طول چند هفته اخیر امکان دارد افرادی که بعنوان مالک واحد مسکونی خالی شناسایی و مطالبه مالیات از آنها شده، به سامانه مربوطه رجوع و خالی نبودن آنرا اعلام نموده باشند. بنابراین امکان دارد تعداد واحدهای خالی قبلی کمتر هم شده باشد چون مردم به سامانه املاک و اسکان مراجعه نموده و اطلاعات در ارتباط با خالی نبودن واحد خویش را در آن ثبت کرده اند.
رحیمی تصریح کرد: موارد اعتراضی مودیان مالیاتی خانه های خالی به وزارت راه و شهرسازی اعلام گردید که مقرر است این وزارت خانه مجدداً خالی بودن این واحدهای مسکونی را پایش و احراز کند. در صورتیکه خالی اعلام شدن این خانه ها اشتباه بوده باشد از فهرست اعلامی وزارت راه و شهرسازی به سازمان مالیاتی حذف خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه روزانه رجوع افراد به سامانه سازمان امور مالیاتی جهت ثبت اعتراض نسبت به خالی بودن واحدهای مسکونی آنها یا حتی پرداخت مالیات تعیین شده زیاد است اظهار داشت: قبول ندارم که گفته می شود این قانون رها شده و اجرای آن پیگیری نمی گردد.
با شکست خورده بودن ۲ قانون مالیات بر خانه های خالی و لوکس موافق نیستم
مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اذعان داشت: من با شکست خورده بودن قانون مالیات بر خانه های خالی موافق نیستم البته نمی گویم که این طرح موفق هم بوده است بلکه فقط به پیش می رود و باید منتظر باشیم تا اثری که مد نظر قانون گذار با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی در بازار مسکن بوده، به تدریج نمایان شود و به هدف مورد نظر برسد تا بازار مسکن ساماندهی گردد.


منبع:

1401/03/04
11:17:40
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal