گمرك به لیدی شال اعلام كرد

جزئیات واردات گندم، هند در فهرست نیست

جزئیات واردات گندم، هند در فهرست نیست

به گزارش لیدی شال ایران پارسال بیشتر از ۲.۴ میلیارد و در یک ماهه اول سال جاری حدود ۳۰۶ میلیون دلار واردات گندم داشته اما در این فهرست، هند که به تازگی اعلام نموده صادرات گندم خود به دنیا را محدود کرده است، دیده نمی گردد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، به تازگی دولت هند اعلام نموده است جهت حفظ امنیت غذایی خود، صادرات گندم را محدود می کند، این تصمیم ضمن اشاره به جنگ اوکراین و تحت تأثیر قرار گرفتن صادرات این کشور در کالای اساسی همچون گندم بوده است.

اینکه صادرات گندم هند و محدودیت آن چه میزان واردات گندم ایران را متاثر خواهد نمود و اصلا تا چه اندازه در تأمین گندم ایران نقش دارد، در آمار تجارت خارجی از آغاز سال قبل تا آخر فروردین سال جاری، مورد بررسی قرار گرفت.

هند بیشتر از یکسال است که در فهرست خرید گندم ایران نیست

آن طور که لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- به ایسنا اعلام نموده است، از سال قبل تا ابتدای سال جاری، هند در فهرست صادرکنندگان گندم به ایران نبوده و سهمی در واردات این کالا برای ما ندارد.

طبق گزارش سخنگوی گمرک ایران، پارسال از مجموع ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار کالای اساسی وارد شده با ارز ترجیحی برای هفت قلم، بیشتر از هفت میلیون تن به ارزش نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار به واردات گندم اختصاص داشته است که نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳۵ درصد در وزن و ۱۹۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.

روسیه، امارات و عراق؛ سه کشور اول صادرکننده گندم به ایران

در بین کشورهای صادرکننده گندم به ایران، روسیه در رتبه اول قرار دارد؛ به صورتی که بیشتر از ۲.۵ میلیون تن به ارزش ۹۰۴ میلیون دلار از واردات گندم پارسال از این کشور بوده است.

امارات با حدود ۱.۱ میلیون تن به ارزش ۴۰۳ میلیون دلار در رده دوم قرار دارد و پس از آن عراق است که ۹۴۳ هزار تن به ارزش ۳۲۳.۸ میلیون دلار گندم به ایران صادر کرده است.

انگلیس با ۵۹۰.۶ هزار تن به ارزش ۲۰۰.۱ میلیون دلار، هلند ۵۲۴ هزار تن به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار، سنگاپور ۳۵۰ هزار تن به ارزش ۱۲۳.۵ میلیون دلار و آلمان ۳۳۷ هزار تن به ارزش ۱۲۲.۲ میلیون دلار دیگر کشورهایی هستند که ایران پارسال از آنها گندم خرید و وارد کرده است. در فهرست صادرکنندگان گندم به ایران در سال قبل، هنگ کنگ، ایتالیا، قزاقستان، ترکیه و اوکراین هم دیده می شوند.

امسال هم روسیه اول است، عراق فعلاً نیست

اما گزارش سخنگوی گمرک، از واردات گندم در یک ماه اول سال جاری هم نشان داد که روسیه همچنان رتبه اول صادرکنندگان گندم به ایران را در اختیار دارد ولی عراق که در سال گذشته، رتبه سوم را داشت، در ماه ابتدایی ۱۴۰۱، در فهرست خرید گندم نبوده است.

بر اساس این گزارش در فروردین ماه سالجاری، ۷۶۳ هزار تن به ارزش بیشتر از ۳۰۶ میلیون دلار گندم وارد ایران شده که از این میزان ۱۹۸ هزار تن به ارزش ۷۹ میلیون دلار از روسیه بوده است. امارات هم با ۱۷۹ هزار تن به ارزش ۷۲ میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد.

همچنین ۱۳۷.۵ هزار تن به ارزش ۵۶.۱ میلیون دلار از سنگاپور، ۱۳۲ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیون دلار از هلند و ۶۳ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیون دلار از آلمان، گندم وارد ایران شده است.

قزاقستان و ترکیه هم دیگر کشورهای صادرکننده گندم به ایران در فروردین ۱۴۰۱ بوده اند.

منبع:

1401/03/01
11:43:05
5.0 / 5
203
تگهای خبر: امنیت , تجارت , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal