در همایش خصوصی سازی در اقتصاد ایران مطرح شد

رییس جمهور: مقرر است تصمیم های سختی بگیریم

رییس جمهور: مقرر است تصمیم های سختی بگیریم

به گزارش لیدی شال رییس جمهور با اشاره به اینکه مقرر است در کشور تصمیم های سختی بگیریم، اظهار داشت: شاید برخی موافق نباشند اما این نگاه نقادانه ما را به افق روشنی که پیش روی اقتصاد است رهنمود می کند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در همایش اولین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران، اظهار نمود: امیدوار هستم این همایش راه را برای تصمیم گیری و قانون گذاری با بهره گیری از تجربیات گذشته فراهم آورد. برای فعالان اقتصادی، صاحب نظران و اساتید دانشگاه کاری که تا حالا انجام شده روشن است، اما با نگاه نسبت به چیزی که انجام شده یک ضرورت اجتناب ناپذیر شمرده می شود.
وی افزود: برای همگان روشن است که اقتصادی که حدود ۸۰ درصد آن دولتی است مشکلات زیادی دارد. همین طور برای همگان روشن است که باید برمبنای قانون اساسی عمل نماییم و در قانون اساسی بر اصل ۴۴ تاکید گردیده است.
رئیسی با اشاره به برنامه های توسعه اظهار نمود: در همه برنامه های توسعه تاکید گردیده است که دولت نباید متصدی باشد بلکه باید هدایتگر، نظارت گر و حمایت گر باشد و چنانچه دولت بخواهد موفق شود باید در این سه مورد عمل کند نه در دخالت ها و تصدیگری ها.
وی با اعلان اینکه چه باید عمل می شد و چه شد، تفاوت بین آنچه باید باشد و آنچه که هست شمرده می شود، اظهار نمود: همین موضوع ما را راهنمایی می کند که چه کاری را باید انجام داد. دولت نباید متصدی باشد که حمایت مالی و حقوقی کند.
رئیس جمهور با تاکید بر این که بازبینی به تابلوی خصوصی سازی به اینکه چه باید کرد کمک می نماید، اشاره کرد: این پروسه کمک می نماید که اشکال در ساختارها بوده و یا در رفتارها؛ اگر اشکال در ساختار باشد هرچقدر هم که مدیران تغییر کنند اتفاقی نخواهد افتاد اما اگر مشکل رفتارها باشد رفتارها باید اصلاح شوند. باید بررسی شود که آیا ساختار درست چیده شده است یا خیر و متناسب با این ماموریت باید به این پرسش که چرا سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی آنچنان که مورد نظر سیاست گذار بود عمل نشده پاسخ داد. باید از همه صاحبنظران و سرمایه گذاران سوال کرد که آیا موفق هستند یا خیر؟
وی در ادامه اظهار داشت: هدف پافشاری بر سیاست ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی، اقتصاد مقاومتی، میدان واقعی دادن به بخش خصوصی است؛ چونکه خیلی از اوقات گفته می شود خصوصی سازی صورت گرفته، اما دولت با تابلو یا بی تابلو حضور دارد که نمونه آن واگذاری به سازمان تامین اجتماعی، برخی بانکها و برخی شهرداری ها است که این مساله ادامه تصدیگری دولت با عناوین دیگر شمرده می شود.
رئیسی افزود: اگر بخش خصوصی اعلام نمود که فضا برای فعالیت قابل پذیرش است ایرادی ندارد، اما اگر اعلام نماید میدان برای این بخش وجود ندارد این ایراد دارد.

به دولت آمدیم تا بستر فسادزا را اصلاح کنیم
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت نباید متصدی باشد، اظهار نمود: باید حتما به بخش خصوصی واقعی میدان داده شود. باید بررسی شود موانع چیست و این موانع برطرف شود. در سفرهایی که به شهرها و روستاهای مختلف دارم می بینم که کارخانه ها تعطیل شده و سالن ها به انبار سیب زمینی و پیاز تبدیل گشته است. باید بررسی شود که چه نماییم که پرونده ها در قوه قضاییه ساخته نشوند. ما به دولت آمده ایم تا بستر فسادزا را اصلاح نماییم تا اصلا پرونده ای ساخته نشود که قوه قضاییه مجبور به پیگیری باشد.
وی با اعلان اینکه رشد اقتصادی در کشور ۰.۴ یک درصد بوده است اظهار نمود: باید علل این مساله بررسی شود و دید که تحقق رشد اقتصادی در حد یک آرمان باقی می ماند و یا قابل انجام است.
رئیسی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی دو پایه افزایش سرمایه گذاری و افزایش راندمان دارد اشاره کرد: باید دید چه نماییم که سرمایه گذار احساس امنیت کند این مساله نه فقط در قراردادها بلکه در عمل و اجرا هم باید اعمال شود.
وی افزود: بعد از آنکه کارخانه واگذار می شود دولت بخش خصوصی را رها می کند در صورتیکه تازه در آن زمان وظیفه دولت آغاز می شود و باید در کثرت یک ناظر و حامی وارد عمل شود؛ بدین سبب سازوکار متناسب با این نگاه باید تنظیم شود. عدم موفقیت واحدی که به بخش خصوصی واگذار شده است پیام خوبی ندارد و باید دید که چه نماییم پیام های منفی به پیام های مثبت تبدیل گردد.
رئیس جمهور افزود: ما دنبال عبرت گرفتن هستیم باید با عبرت گرفتن از گذشته، آینده را ترسیم کرد چه در پشتیبانی از بخش خصوصی و چه در توانمندسازی این بخش. از جانب دیگر نباید گرفتار افراط و تفریط شویم نگاه باید واقعی باشد و بایدها و نبایدها را در این رابطه تنظیم کرد. بر این بایدها و نبایدها نیز همه باید ملتزم باشند و بیش از همه دولتمردان باید ملتزم باشند.
وی با اشاره به اینکه برخی گمان می کنند اگر یک خصوصی سازی گرفتار مشکل شود کل پروسه باید متوقف شود، اظهار داشت: این مساله درست نیست بلکه این کشتی باید اصلاح گردد و در این جهت باید از دانشگاه ها و فعالان اقتصادی بعنوان بازار کمک گرفته شود. این مساله مورد تاکید بنده است که هر کسی صاحبنظر شمرده می شود اما نظرش با ما متفاوت می باشد حتما ابراز کند تا به نقطه مشترک برسیم.
رئیسی با اشاره به اینکه مقرر است در کشور تصمیم های سختی بگیریم، اظهار نمود: شاید برخی موافق این مساله نباشند، اما اگر با نگاه نقادانه به کارها نگاه کنند اشکالی ندارد ما را رهنمود می کند به افق روشنی که پیش روی اقتصاد است.
منبع:

1401/02/31
13:37:55
5.0 / 5
185
تگهای خبر: اقتصادی , امنیت , بازار , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal