احتمال جایگزینی نرخ حاشیه بازار تا هفته آینده

خبر تازه از ارز ۴۲۰۰ در گمرک تجار آماده باشند

خبر تازه از ارز ۴۲۰۰ در گمرک تجار آماده باشند

به گزارش لیدی شال با وجود گذشت حدود یک هفته از ابلاغ مصوبه کاهش سود بازرگانی، مصوبه مربوطه اخیرا از جانب وزارت صمت به گمرک ایران ابلاغ گردیده و حداقل یک هفته دیگر تا تعیین تکلیف نرخ ارز و افزایش آن به نرخ حاشیه بازار زمان لازم است که تکلیف واردکنندگان هم روشن خواهد شد. بر این اساس همچنان محاسبات بر اساس ارز ۴۲۰۰ انجام می شود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، نامه ای که به تازگی از جانب عباسپور- مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت- به وکیلی- مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران- اعلام شده مبین ابلاغیه مصوبه هیات وزیران در مورد اصلاح ۴۴۰ ردیف تعرفه شامل کاهش و افزایش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح ردیف تعرفه ها، طبقات سود بازرگانی سالجاری، موارد استثناء و اعمال اصلاحات سیستم هماهنگ شده توصیف و کدگذاری کالا، است.

مصوبه، روز گذشته به گمرک رسید

با وجود اهمیت تسریع در تعیین تکلیف نرخ ارز محاسباتی در حقوق ورودی که مطابق قانون بودجه سال جاری باید صورت گیرد، گر چه کاهش سود بازرگانی در ۱۷ اردیبهشت ماه در دولت مصوب و جهت اجرا به دستگاههای ذیربط ابلاغ گردید ولی نامه وزارت صمت در ۲۱ اردیبهشت ماه صادر و آن طور که گمرک به ایسنا اعلام نموده روز گذشته یعنی ۲۴ اردیبهشت به گمرک ایران ابلاغ گردیده است.

احتمالا تا یک هفته دیگر ارز ۴۲۰۰ از گمرک خارج می شود

لطیفی - سخنگوی گمرک - در این رابطه اظهار داشت که با عنایت به ابلاغ اخیر وزارت صمت، باید ابتدا تغییرات لازم در سامانه ها پیاده سازی شود؛ به صورتی که سود بازرگانی و نحوه محاسبه آن در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع گمرکی اعمال شده و در ادامه واردکنندگان بتوانند با تغییرات جدید اقدام نمایند.

وی اظهار داشت: به نظر می آید تا اواخر هفته جاری برای اعمال تغییرات سود بازرگانی در محاسبات گمرکی در سیستم زمان لازم باشد و پس از آن تغییر نرخ ۴۲۰۰ به نرخ ETS اعمال خواهد شد.

کاهش حقوق گمرکی آماده ورود به دولت

اما در ارتباط با کاهش حقوق گمرکی سایر کالاها که قبل از آن قرار بود اتفاق بیفتد، سخنگوی گمرک اظهار داشت: ظاهرا بررسی ها در وزارت صمت انجام شده و برای عرضه به دولت آماده است که در صورت موافقت دولت، در مجلس و یا سران قوا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.واردکنندگان مابه التفاوت را بپردازند

جریان تغییرات اخیر به تبصره ۷ قانون بودجه سالجاری بر می گردد که طبق آن، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی شامل اساسی و غیراساسی (عمده آن اقلام در رابطه با تولید است) از ۴۲۰۰ تومان به نرخ سامانه معاملات الکترونیک(ETS) که نرخ حاشیه بازار و حدود پنج برابر است، افزایش پیدا کرد. برای کالاهای اساسی، حقوق گمرکی از چهار درصد تعیین شده در قانون امورگمرکی به یک درصد کاهش پیدا کرد ولی برای سایر کالاها بدون تغییر باقی ماند.

بر این اساس با عنایت به آثار تورمی حذف ارز ۴۲۰۰ از محاسبات حقوق ورودی، مقرر شد سود بازرگانی به همراه حقوق گمرکی سایر کالاها کاهش پیدا کند. چندی پیش با پیشنهاد وزارت صمت، سود بارزگانی در ۴۴۰ ردیف تعرفه کاهش پیدا کرد و به دستگاههای مربوطه ابلاغ گردید که باید در گمرک و وزارت صمت پیاده سازی شود. با این وجود تکلیف حقوق گمرکی سایر کالاها هنوز مشخص نشده است.

طبق قانون، حذف ارز ۴۲۰۰ و جایگزینی نرخ جدید در حقوق ورودی از آغاز سال جاری اعمال خواهد شد و کالاهایی که تابحال ترخیص شده اند هم در برخواهد گرفت، گمرک از آغاز سال از صاحبان کالا تعهد دریافت کرده و بمحض اعمال نرخ های جدید مابه التفاوت را دریافت می کند. این درحالی است که گذشت دوماه از سال و عدم تعیین تکلیف نرخ ارز، باعث بلاتکلیفی واردکنندگان و گلایه های آنها شده است.

این در حالی است که در نیمه فروردین ماه سال جاری و با ابلاغ قانون بودجه، گمرک ایران از حوزه فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی خود خواسته بود که با عنایت به اجبار قانون بودجه، برای اعمال نرخ ETS در سامانه جامع گمرکی جهت محاسبه ارزش گمرکی کالای وارداتی اقدام نماید.
1401/02/26
09:50:06
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal