یكشنبه، هجدهم اردیبهشت ۱۴۰۱

نان محور انتقادها، پیشنهادها و وعده های امروز در مجلس

نان محور انتقادها، پیشنهادها و وعده های امروز در مجلس

به گزارش لیدی شال، بررسی گرانی های اخیر با حضور وزرای اقتصاد و کشاورزی همچون موضوعات خبری امروز (یکشنبه) هجدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گرانی های اخیر با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی و جهاد کشاورزی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
نمایندگان پیش از شروع جلسه علنی مجلس، در نشستی غیرعلنی هم با حضور مسؤلان مربوطه به بررسی گرانی های اخیر پرداختند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق قبل از دستور خود نسبت به گرانی های اخیر و مبحث ارز ترجیحی واکنش نشان داد و تصریح کرد: ما با هرگونه اقدام درباره ارز ترجیحی پیش از اجرا شدن کالابرگ الکترونیکی مخالفیم. باید کالابرگ الکترونیکی اجرایی شود و این نظر دولت و رئیس جمهور است و قیمت هم همان قیمت های شهریور ۱۴۰۰ باشد و این موضع دولت و مجلس است.
محمدباقر قالیباف تصریح کرد: مسئله اصلی که سبب نگرانی بیشتر مردم شده این است که گرانی اخیر شروع گرانی های کالاهای اساسی باشد که معیشت مردم به آن گره خورده است. ریشه این نگرانی های مردم به این بر می گردد که اگر مقرر است ارز ترجیحی در ارتباط با کالاهای اساسی هدفمند شود، گرانی های شدیدی در دیگر کالاها که در رابطه با آن هستند ایجاد خواهد شد و دولت در مبحث ماکارونی و آرد صنعتی بگونه ای عمل کرد که سبب نگرانی بیشتر مردم شد.


در جریان این جلسه، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت که سامانه ای طراحی شده که برپایه آن قیمت خرید نان برای مصرف کنندگان متعارف و عادی تفاوتی نمی کند، اما از طرفی انگیزه ای هم برای قاچاق باقی نمی ماند همینطور با این سامانه اتباع خارجی و ایرانی ها فاقد هویت و کارت بانکی شناسایی می شوند.
در ادامه محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد با انتقاد از عملکرد دولت در اصلاح نظام یارانه ای در حوزه نان اظهار داشت: سوال ما از دولت این است که چرا اصلاح نظام پرداخت یارانه را از حوزه ای پرالتهاب نظیر نان آغاز کرد؟ زمانی که قیمت نان آزادپز از ۲ هزار و ۲۰۰ به ۷ هزار تومان می رسد آثار خویش را در کمبود و نبود نان در روستاها و نقاط حاشیه ای نشان داده است.
در تذکری در رابطه با همین مبحث حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد که دولت باید بیشتر با مردم صحبت کرده و مسائل را به صورت روشن توضیح دهد لازم است تحرک بیشتری را در دولت شاهد باشیم.


همچنین وزیر جهاد کشاورزی در جریان بررسی گرانی های اخیر در مجلس به نمایندگان درباره نحوه پرداخت یارانه گندم توضیح داد و با تکیه بر اینکه یارانه گندم حذف نمی گردد، اظهار داشت: این یارانه از روی کالا به افراد منتقل می شود تا افراد بتوانند مدیریت بهتری انجام دهند.
سید جواد ساداتی نژاد همینطور ضمن اشاره به این که حالا اولویت ما در حوزه مرغ، تخم مرغ و نان می باشد، تصریح کرد: توزیع عادلانه یارانه ها در این عرصه در اولویت دولت می باشد. از سال قبل جلسات گوناگونی با اتحادیه مرغ و طیور برگزار شده و نظرات آنها را دریافت کرده در بحث عرضه تسهیلات به این حوزه و رفع موانع برای صادرات مازاد تولید اقدامات لازم صورت گرفته است. هدف ما از اجرای نظام اصلاح پرداخت یارانه ها توزیع عادلانه یارانه ها است. یارانه ی هیچ کالایی حذف نمی گردد، بلکه به افراد تخصیص خواهد یافت.
حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن هم تصریح کرد: بر مبنای قانون مصوب مجلس، دولت می تواند نظام پرداخت یارانه ها را اصلاح نماید اما قیمت کالاها نباید هیچ گونه افزایشی نسبت به شهریور ۱۴۰۰ داشته باشد.
همچنین ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز اعتقاد دارد که بی توجهی به اقناع سازی مردم در کنار تصمیمات خلق الساعه مردم را نگران کرده است. لازم است که مجلس و دولت تمرکز بیشتری بر روی معیشت مردم داشته باشند. اگر مجلس از قانون خود به خوبی پاسداری کند به درستی هم اجرایی می شود.
در ادامه این جلسه، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت حیدریه ضمن اشاره به این که این روزها به حوزه های انتخابیه خود که می رویم چیزی جز بد و بیراه و آه و نفرین از مردم نمی شنویم، تصریح کرد: دولت در اداره امور مانده است، مجلس بعنوان نهاد نظارتی و قانون گذار باید دخالت کند نه اینکه صرفاً نطق داشته باشد.
محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز هم در تذکر خود با اشاره به اینکه گرانی ها ستون فقرات مردم را می شکند، تصریح کرد: با عنایت به گرانی های اخیر باید کار اساسی و بنیادی صورت گیرد.
در جریان بررسی گرانی های اخیر در جلسه علنی امروز، مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس با طرح این سوال که چرا این مورد از نان شروع شد؟ اضافه کرد: ابتدا به سراغ حیاط خلوت شرکتهای خصولتی باید می رفتیم، مردم نمی توانند از فردا به بچه خود بگویند که بیسکویت یک خوراکی لاکچری است و به جای آن نان سنگک به مدرسه ببر. گله مندی مردم در این حوزه است. همه باید دست به دست هم دهیم تا راهکاری مناسب در این حوزه اتخاذ شود.
همچنین صدیف بدری نماینده مردم اردبیل خطاب به رئیس جمهور پرسید چرا از بین این همه یارانه پنهان سراغ یارانه نان، معیشت و امنیت غذایی مردم رفته اید؟ تصریح کرد: متأسفانه دولت برای اصلاح نظام یارانه سراغ حوزه ای رفته است که چالش آن از همه بیشتر است و قبول مسئولیت هم نمی کند و هر جا به مشکل می خورد توپ را به زمین مجلس می اندازد.
پس از عرضه گزارش وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی در مورد حذف ارز آرد صنف و صنعت، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: تصمیمات خلق الساعه از جانب وزرا باعث نگرانی مردم شده و ما هم بعنوان وکلای مردم باید از آنها دفاع نماییم.
سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید هم با تکیه بر این که باید به مبحث اصلاح نظام ارزی و نظام حمایتی توجه کرد، اضافه کرد: این کار بعنوان آغاز است که اگر درست اجرا شود می تواند اقدامات درستی را به دنبال داشته باشد اما اگر درست انجام نشود کار برای آینده سخت می شود. همینطور باید ابعاد اجتماعی مورد توجه دولت باشد و در کنار نکات فنی به جنبه اجتماعی هم پرداخته شده و از آن غافل نشد. متأسفانه در این مورد در اقناع افکار عمومی، حرکت منسجمی صورت نگرفته است.
همچنین محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی با انتقاد از اقدام دولت در آغاز حذف یارانه ها با حذف یارانه نان تصریح کرد: در بودجه اختیارات را به صورت کامل در مورد حذف ارز ترجیحی به دولت دادیم یعنی هم به دولت اجازه دادیم روش سابق را برای واردات کالا و تخصیص منابع واردات استمرار دهد و از طرفی اجازه دادیم در صورتیکه می خواهد سیاست ها را تغییر دهد.
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم اظهار داشت: اراده مجلس و نمایندگان در سال ۱۴۰۱ این است که معیشت مردم به خطر نیفتد و مصوبه مجلس هم بدین مفهوم است که برای مردم ارز ۴۲۰۰ وجود داشته، اما این ارز برای دولت وجود ندارد، یعنی مقرر شد در سال ۱۴۰۱ همان روالی که در سال ۱۴۰۰ انجام شده، اجرایی شود، با این تفاوت که ۲۰ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت یک دلار را به جای آنکه از بانک مرکزی برداشته، از بیرون و صادرکنندگان این ارز را تهیه کرده تا تورم کنترل شود.
اظهارات دیگر نمایندگان در این نشست در ارتباط با مبحث گرانی های اخیر را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
طاهری: قیمت نان به هیچ وجه تغییر نمی کند
جمیری: کالاها به نرخ شهریور ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار گیرد
فاضلی: برنامه های طرح شده برای جلوگیری از بیماری است
صالحی: قوای سه گانه برای مقابله با مفسدان اتحاد داشته باشد
نماینده اورامانات: افزایش قیمت کالاهای اساسی غیر قابل تحمل است
سنگدوینی: چرا از نان که قوت غالب قشر ضعیف است، شروع کردید؟
رضایی: دولت فکری برای حل مشکل گرانی کالاهای اساسی کند
مولوی: برنامه های وزرای اقتصاد و کشاورزی فاقد زمان بندی و کمیت است
نجم آبادی: گوشت، روغن، نان و ماکارونی از پایه های اساسی سبد غذایی مردم است
حسین پور: مجوز حذف ارز ترجیحی مشروط بود
علیزاده: قبل از اصلاح روند یارانه نان، مردم باید اقناع شوند


در جمع بندی مبحث بررسی گرانی های اخیر در مجلس، محمدباقر قالیباف به مردم اطمینان داد که قدرت خریدشان حفظ خواهد شد.
رئیس مجلس اظهار داشت: مجلس با قانونی که تصویب کرد و دولت هم با روش اجرایی که پیش گرفته این هدف مشترک را دنبال می کنند که قدرت خرید مردم در حفظ سفره هایشان و تأمین کالاهای اساسی و معیشتی را تسریع کنند؛ مردم مطمئن باشند که این اتفاق رخ می دهد و نگرانی وجود ندارد.

ناطقین مجلس
محفوظی: دولت نان را برای مردم باقی بگذارد
سه انتظار مردم از رئیس جمهور از زبان نماینده سلماس در مجلس
گودرزوند: دولت تحت هیچ شرایطی اجازه افزایش قیمت نان را ندهد
نوش آبادی: مشکلات معیشتی مردم به هیچ وجه قابل توجیه نیست
روح الامینی: رسانه های وابسته به دولت بعد از تلاطم در بازار به فکر اقناع مردم می افتند

***
در ادامه جلسه علنی امروز، محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس سوالات دوتن از نمایندگان از وزرای صمت و نیرو را در مورد آشفتگی بازار مصالح و سرمایه گذاری در تولید برق اعلام وصول کرد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
انتقاد رضاخواه از بعضی از فعالیتهای اقتصادی شرکتهای وزارت دفاع
نماینده شادگان: گرد و خاک نفس مردم خوزستان را بریده است
رجایی: حقابه مردم لنجان تخصیص داده شود
نادری: باید قانون سنجش و پذیرش مصوب مجلس ملاک عمل باشد
انتقاد شدید عضو کمیسیون صنایع مجلس از کیفیت پایین خودرو های داخلی
درخواست شریعتی برای ساماندهی جایگاه های سوخت LPG در کشور

***منبع:

1401/02/19
10:18:34
5.0 / 5
95
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal