قاچاق چوب با هوشمندسازی پایش به حداقل می رسد

قاچاق چوب با هوشمندسازی پایش به حداقل می رسد

رئیس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: برای درختان پرارزش جنگلی زاگرس در سطح نزدیک به ۵۰ هکتار در استان کرمانشاه، شناسنامه الکترونیکی صادر شد.به گزارش لیدی شال به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حمیدرضا سلیمانی طرح شناسنامه دار کردن الکترونیکی درختان جنگلی را کم هزینه و اقتصادی خواند و اضافه کرد: این طرح برای اولین بار با هدف حمایت و محافظت از درختان پرارزش جنگلی زاگرس از گونه بلوط در مقابل آفات و بیماری ها و صدمه های غیرطبیعی همچون قطع احتمالی درختان در استان کرمانشاه ظرف یک ماه به اجرا درآمد.

وی عنوان کرد: در این طرح با استفاده از فناوری RFID و نصب تراشه های الکترونیکی در تنه درختان، اطلاعاتی شامل نام، گونه، ویژگی، موقعیت مکانی و ابعاد درختان جنگلی در بانک اطلاعاتی ذخیره و توسط کارشناسان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یا همیاران طبیعت به صورت هفتگی یا ماهانه رصد می شود.

این مسئول با بیان اینکه بعضی از گونه های جنگلی کهنسال برای ما ارزش ژنتیکی، اجتماعی و فرهنگی دارند، خاطرنشان کرد: این گونه های پرارزش در مناطق زاگرس و جنگل های مانگرو در نوار ساحلی جنوب کشور در معرض خطرند و میتوان با استفاده از فناوری RFID و پایش از آنان در مقابل صدمه ها، صیانت کرد.

رییس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: در فاز دوم می خواهیم استفاده از فناوری RFID را به لحاظ کمی و کیفی گسترش دهیم که در این صورت هم نصب تراشه ها در تنه درختان در سطح بیشتری از اراضی جنگلی انجام می شود و هم با تکمیل این فناوری به سایر فناوری ها نظیر ارتباطات بی سیم و ماهواره، عملیات رصد و پایش به صورت هوشمند صورت می گیرد و دخالت عامل انسانی در ضبط، ثبت و رصد درختان کمتر می شود.

وی اظهار داشت: برای به کارگیری تکنولوژی های جدید مانند فناوری ماهواره ای در پایش هوشمند درختان جنگلی از توان و ظرفیت های داخلی نظیر شرکت ها و مجموعه های دانش بنیان بهره خواهیم برد و در این حوزه با چند شرکت دانش بنیان وارد مذاکره شده ایم.

سلیمانی در همین حال رصد و پایش فرایند حمل چوب در کشور و پیشگیری از قاچاق چوب را یکی از مزیت های هوشمندسازی رصد و پایش درختان جنگلی عنوان نمود و اذعان داشت: با هوشمندسازی و استفاده از فناوری های ماهواره خطاهای انسانی، عدم شفافیت، تخلف ها و قاچاق در فرایند حمل چوب به حداقل خواهد رسید.

وی در عین حال اظهار داشت: اجرای طرح صدور شناسنامه الکترونیکی و پایش درختان پرارزش در جنگل های هیرکانی و ارسباران هم از برنامه های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است.
1401/01/23
21:51:28
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal