رؤسای گمرک ایران و ترکیه دیدار کردند

رؤسای گمرک ایران و ترکیه دیدار کردند

به گزارش لیدی شال در جهت توسعه همکاریهای گمرکی و تسهیل تجارت بین ایران و ترکیه، هشتمین نشست مشترک رؤسای کل گمرکات دو کشور در محل ساختمان مرکزی گمرک ایران برگزار گردید.به گزارش لیدی شال به نقل از گمرک ایران، در جهت توسعه همکاریهای گمرکی و تسهیل تجارت بین ایران و ترکیه، هشتمین نشست مشترک رؤسای کل گمرکات دو کشور در محل ساختمان مرکزی گمرک ایران برگزار گردید.
در این نشست که نماینده وزارت امور خارجه کشورمان، معاونین رئیس کل، مدیرکل دفتر همکاریهای بین الملل، مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران، ناظر گمرکات آذربایجان غربی، مدیر کل گمرک مرز بازرگان و همینطور مدیرکل حمل و نقل، مدیران کل گمرکات مرزی ترکیه و معاون سفیر ترکیه در تهران هم در آن حضور داشتند، راه های توسعه همکاریهای گمرکی و حمل و نقل کالا بین دو کشور و چگونگی رفع مشکلات گمرکات مرزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
بر اساس این گزارش علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک کشورمان ضمن خوشامدگویی به معاون وزیر تجارت و رئیس کل گمرک ترکیه و هیئت همراه، به سابقه دیرینه روابط تجاری و گمرکی ایران و ترکیه و همینطور مشترکات فرهنگی دو کشور اشاره نمود و افزایش حجم تجارت در میان را مورد تاکید قرار داد.
رئیس کل گمرک کشورمان ضمن اشاره به تمایل طرفین برای حل و فصل مسائل و مشکلات گمرکی و تجاری دو کشور همسایه اظهار داشت: ما از پیشنهاد بازدید میدانی از گمرکات مرزی در فاصله هر ۶ ماه یک مرتبه استقبال می نماییم و امیدواریم با هماهنگی هایی که بین گمرکات دو کشور صورت می گیرد نقصها و موانع فعلی ازجمله بحث حمل و نقل کالا و وضعیت رانندگان در دو سوی مرز برطرف شود.
مقدسی در مورد پیشنهاد رئیس کل گمرک ترکیه در خصوص انتقال بخشی از امور گمرکی و تشریفات ترخیص کالا از مرز بازرگان به مرز سرو اضافه کرد: همکاران ما آمادگی لازم را در این حوزه دارند و در صورتیکه گمرکات هم مرز در ترکیه هم آماده باشند، افزایش تبادل تجاری در این گمرکات امکان پذیر است.
رئیس کل گمرک کشورمان در مورد بحث مبارزه با قاچاق، بر ضرورت همکاری و هماهنگی بیشتر گمرکات مرزی ایران و ترکیه تاکید کرد و عنوان کرد: آمار بالای کشفیات قاچاق در گمرکات ایران نشان دهنده عزم و اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این پدیده شوم است. در مورد مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کالا، انسان و سایر موارد هم گمرکات مرزی ما از تمام توان و امکانات و تجهیزات فنی پیشرفته استفاده می نمایند و ما هزینه های زیادی را، هم به لحاظ مالی و هم از نظر جانی متحمل می شویم.
مقدسی در ادامه سخنان خود در مورد افزایش همکاریهای گمرکی در چارچوب کنوانسیون هماهنگی مرزها، تسهیل و افزایش سرعت عبور کامیون ها از گمرکات مرزی دو کشور، تسهیل واردات و صادرات و ترانزیت و مباحث در ارتباط با تجارت مرزی و پیله وری مطالبی بیان و بر آمادگی گمرک کشورمان برای همکاری در جهت بهبود مناسبات گمرکی و تسهیل تجاری طرفین تاکید کرد.
بر پایه این گزارش «رضا تونا تورگای» معاون وزیر تجارت و رئیس کل گمرک ترکیه هم ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و تبریک انتصاب دکتر مقدسی به ریاست کل گمرک ایران، به همکاریهای گمرکی و روابط تجاری درخلال ایران و ترکیه اشاره نمود و اظهار داشت: تجارت ۷.۵ میلیارد دلاری سالانه دو کشور در صورت رفع برخی موانع و مشکلات و فراهم شدن شرایط لازم می تواند به ارقام بالاتری ارتقا یابد و ما برای تحقق این امر آمادگی لازم را داریم.
رئیس کل گمرک ترکیه با اشاره به اینکه مرز گوربولاغ (مرز مقابل گمرک بازرگان) درحال بازسازی است و فاز اول آن بزودی و فاز دوم تا شهریور ماه سال آینده آماده بهره برداری خواهد شد، خواستار انتقال بخشی از مراودات تجاری ایران و ترکیه به مرزهای کاپی کوی و اسن دره (مرزهای مقابل سرو و رازی در استان آذربایجان غربی) شد.
وی ضمن اشاره به مبحث تردد کامیون ها از گمرکات مرزی دو کشور، بر ضرورت همکاری بیشتر گمرکات طرفین برای کنترل و بازرسی دقیق تر محموله ها به منظور کشف و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کالا و انسان تاکید کرد و اظهار داشت: کشورش جهت استفاده از گمرکات کاپی کوی و اسن دره در جهت تسهیل عبور و مرور کامیون ها و تبادل محموله های تجاری آمادگی دارد.
تونا تورگای با تاکید بر این که مسائل و مشکلات گمرکی در میان ایران و ترکیه از راه گفتگو و ملاقات های بیشتر مدیران مرزی و همینطور مسؤلان ارشد گمرکات دو کشور قابل رفع است، عنوان کرد: برگزاری چنین نشست هایی به تحقق این امر کمک می نماید.
بر پایه این گزارش در ادامه این نشست توحید آذربد، ناظر گمرکات استان آذربایجان غربی در مورد مسائل و مشکلات گمرکات هم مرز با ترکیه و رضا راستی مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت در مورد ترانزیت و حمل و نقل کالا مطالبی را بیان کرد.
شایان ذکر است که قبل از برگزاری این نشست، جلسه کارشناسی مدیران گمرکات مرزی دو کشور به منظور بررسی موارد قابل طرح در نشست رؤسای گمرکات در تهران برگزار شده بود.


منبع:

1401/01/02
19:03:05
5.0 / 5
171
تگهای خبر: تجارت , تجاری , صادرات , قاچاق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal