نرخ خشکشویی 25 درصد گران گردید

نرخ خشکشویی 25 درصد گران گردید

رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران نسبت به رعایت نشدن مسائل بهداشتی در خشکشویی های آنلاین بدون پروانه اخطار داد و از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی خدمات خشکشویی به علت افزایش هزینه ها اطلاع داد.


ابوالفضل رجب زاده در گفتگو با ایسنا، از کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی تقاضا در این صنف نسبت به سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: سال قبل هم با عنایت به شیوع کرونا تقاضا نسبت به سالهای گذشته کمتر بود.
وی افزایش قیمت خدمات خشکشویی را هم ۲۵ تا ۳۰ درصد عنوان نمود و اظهار داشت: همین افزایش قیمت هم با عنایت به تورم و افزایش شدید قیمت مواد اولیه جوابگو نیست. برای مثال ماده اولیه اصلی صنف خشکشویی، یعنی پر کلر اتیلن، وارداتی است که قیمت هر بشکه آن از ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان رسیده است. مصرف این ماده اولیه بستگی به حجم کار واحد صنفی دارد. هر واحدی که روزی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تیکه لباس داشته باشد، حداقل هر سه ماه یک مرتبه یک بشکه مصرف می کند.
البته به قول رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران فرسوده بودن ماشین آلات هم سبب افزایش مصرف این ماده اولیه گران قیمت می شود. چون که از حدود ۴۰ سال پیش تا حالا فقط ۶۰ تا ۷۰ دستگاه خشکشویی وارد کشور شده و مابقی دستگاه ها بازسازی شده اند. هم اکنون با این قیمت ارز، قیمت دستگاه ها به ۹۰۰ میلیون تومان هم می رسد که برای یک واحد صنفی خرید آن توجیهی ندارد.
هشدار نسبت به رفتن به خشکشویی های آنلاین
رجب زاده در ادامه با اشاره به اینکه قیمت پودر شوینده، نایلون، چوب لباسی و سایر مواد مصرفی صنف هم افزایش داشته، نسبت به استفاده از خدمات خشکشویی آنلاین اخطار داد و خاطرنشان کرد: مردم حتما به واحدهای دارای پروانه کسب رجوع کنند، چونکه اتحادیه هیچ اطلاعی از واحدهای آنلاین ندارد، مگر این که واحدی دارای پروانه کسب باشد و خدمات آنلاین هم ارائه نماید. اما واحدهایی که بدون پروانه صرفاً آنلاین فعالیت می کند، اصلا معلوم نیست اقلام را کجا و چگونه می شورند.
به قول وی شکایت های زیادی از خشکشویی های آنلاین به اتحادیه ارجاع شده که چون پروانه ندارند، امکان رسیدگی به آنها وجود ندارد.
رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران با اشاره به اینکه در مواردی واحدهای بدون مجوز نرخ درجه ممتاز را با مشتری حساب می کنند، اما در واحدهای درجه سه یا زیرزمینی می شورند.
به نقل از ایشان، ۹۰ درصد واحدهای بدون مجوز لباس ها را با آب می شورند و اصلا خشکشویی در کار نیست. از سوی دیگر بعضی از مواد نامناسب استفاده می نمایند که لباس را از بین می برد، اما امکان دارد مشتری متوجه افت لباس نشود. همینطور در این مجموعه ها معلوم نیست چه لباس هایی با یکدیگر شسته می شود. حتی امکان دارد با لباس یا پتوی بیمارستان یکجا شسته شود که امکان وجود انواع میکروب و ویروس هست.
منبع:

1400/12/27
12:20:14
5.0 / 5
193
تگهای خبر: آنلاین , خدمات , دستگاه , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal