مركز آمار ایران:

تورم کالاهای وارداتی در فصل پاییز ۴۷۸ درصد شد

تورم کالاهای وارداتی در فصل پاییز ۴۷۸ درصد شد

لیدی شال: در فصل پاییز ۱۴۰۰، تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده­ های ریالی) در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۴۰۰ برابر با ۴۷۸، ۳ درصد بوده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، گزارش مقدماتی شاخص قیمت کالاهای وارداتی فصل پاییز ۱۴۰۰ (سال پایه = ۱۳۹۵) از طرف مرکز آمار ایران منتشر گردید.
تورم فصلی
در فصل پاییز ۱۴۰۰، تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده های ریالی) نسبت به فصل قبل، ۴۸، ۶ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۴۰۰ (۶۳.۷ درصد) حدود ۱۵.۱ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین، تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده های دلاری) نسبت به فصل قبل ۱۲.۱ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۴۰۰ (۸.۷ درصد) حدود ۳.۴ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروههای اصلی طبقه بندی HS نیز کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها و…» (۱.۰ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «فلزات معمولی و مصنوعات آن ها» (۶۳.۷ درصد) است. همین طور بیشترین کاهش مربوط به گروه «محصولات صنایع غذایی، نوشابه ها و …» (۱.۱- درصد) است.
تورم نقطه به نقطه
در فصل پاییز ۱۴۰۰، تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده های ریالی) نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۴۵، ۹ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۴۰۰ (۴۸۵.۴ درصد) حدود ۳۹.۵ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین، تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده های دلاری) نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۴.۹ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سال ۱۴۰۰ (۵۲.۱ درصد) حدود ۲.۸ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروههای اصلی طبقه بندی HS نیز کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «چوب و اشیا چوبی، زغال چوب و....» (۹.۶ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و …» (۶۴۰.۷ درصد) است. همین طور بیشترین کاهش مربوط به گروه « پوست خام، چرم، پوست های نرم و اشیا تولید شده از این مواد و…» (۰.۷- درصد) است.
تورم سالانه
در فصل پاییز ۱۴۰۰، تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده های ریالی) در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۴۰۰ برابر با ۴۷۸، ۳ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه تابستان ۱۴۰۰ (برابر با ۵۱۳.۸ درصد) حدود ۳۵.۵ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین، تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی (مبتنی بر داده های دلاری) در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۴۰۰ برابر با ۵۵.۳ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه تابستان ۱۴۰۰ (برابر با ۵۴.۳ درصد) حدود ۱.۰ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروههای اصلی طبقه بندی HS نیز کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چوب و اشیا چوبی، زغال چوب و …» (۹.۴ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی و…» (۷۱۶.۴ درصد) است.
همچنین بیشترین کاهش مربوط به گروه «پوست خام، چرم، پوست های نرم و اشیا تولید شده از این مواد و…» (۰.۱- درصد) است.


منبع:

1400/12/23
12:45:44
5.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal