رئیس مجمع فعالان اقتصادی:

درج قیمت تولیدکننده راه به جایی نمی برد

درج قیمت تولیدکننده راه به جایی نمی برد

به گزارش لیدی شال رئیس مجمع فعالان اقتصادی می گوید بر خلاف برخی اظهارنظرها از جانب مسؤلان، درج قیمت تولیدکننده روی محصولات هیچ کمکی به کاهش قیمت کالاها نکرده است.


محمدرضا حسینا در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بر خلاف صحبت وزیر صمت درباره ارزانی کالاها بعد از اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده، به عقیده بنده، این طرح یک طرح شکست خورده است و سبب ارزانی هیچ کالایی نشده است. حتی آمارهای وزارت صمت هم نشان داده است که قیمت کالاها دائما درحال رشد است و ازاین رو صحبتی که وزیر مطرح کرده به نظر می آید که با حقیقت سازگار نیست.
وی با اشاره به اینکه این طرح نه تنها قیمت کالاها را ارزان نکرد بلکه سبب سردرگمی مصرف کننده و تولیدکننده هم شده، بیان نمود: اجرای چنین برنامه هایی بیشتر پیاده سازی آزمون و خطا در بازار کالای مصرفی مردم است. از مسئولان دولت انتظار می رود به جای این که به فکر دریافت تصمیمات خلق الساعه باشند، اندکی به فکر پشتیبانی از واحدهای تولیدی و تثبیت قیمت مواد اولیه برای آنها باشند تا ارزانی در بازار اتفاق بیفتد.
رئیس مجمع فعالان اقتصادی با اشاره به اینکه قیمت مواد اولیه و هزینه های در رابطه با بخش تولید دائما درحال تغییر است، اظهار داشت: در این میان تعیین قیمت دستوری برای کالاها خلاف اصل بازار آزاد است، اما معلوم نیست در چنین شرایطی چطور این تصور به وجود آمده که با پیاده سازی یک طرح که زیرساخت های آن فراهم نشده و همینطور کنترل دستوری قیمت ها، میتوان قیمت چند هزار کالا را کم کرد. با چنین روش هایی نمی توان قیمت کالاها بخصوص کالاهای در رابطه با صنایع غذایی را با روند کاهشی روبرو کرد.
وی با اشاره به اینکه درخواست ما از دولتمردان در دولت سیزدهم این است که دست از آزمون و خطا بردارند، اظهار داشت: وضعیت معیشتی مردم نسبت به سالهای گذشته دشوارتر شده و اعمال چنین سیاست هایی بدون مشورت با بخش خصوصی، می تواند آشفتگی هر چه بیشتر بازار و ناامیدی مردم نسبت به سیاست های اقتصادی دولت را به دنبال داشته باشد.
رئیس مجمع فعالان اقتصادی تصریح کرد: مصرف کنندگانی که هر روز برای تأمین نیازهای خود با افزایش قیمت های قابل لمس روبرو هستند، به خوبی می توانند به دولت و مسئولان وزارت صمت اعلام کنند که کاهش قیمتی در بازار اتفاق نیفتاده است و ازاین رو این امید وجود دارد که با اجرای سیاست هایی دقیق و کاربردی، شرایط برای کاهش واقعی قیمت ها فراهم گردد.1400/12/22
20:22:37
5.0 / 5
165
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , خصوصی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal