بر اساس آمار وزارت صمت

قاچاق سیگار نصف شد

قاچاق سیگار نصف شد

لیدی شال: تازه ترین آمار منتشره از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از افزایش حدود 10 درصدی تولید سیگار، کاهش 49 درصدی برآورد قاچاق و حدود 7 برابر شدن صادرات سیگار در 9 ماهه امسال است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، روند قاچاق سیگار در سال ۱۳۹۸ کاهشی بود، بطوریکه برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۳۹ درصد کم شده بود، اما در سال قبل با مشکلاتی که به سبب عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در حوزه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید در هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، تا جایی که در اردیبهشت ۱۳۹۹ برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۸ بود. اما از بهمن سال قبل میزان افزایش قاچاق تک رقمی شد و در مجموع قاچاق سیگار در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ کاهش ۳۵.۹ درصدی داشته است.
تازه ترین آمار انتشار یافته درباره وضعیت تولید و قاچاق سیگار در سال ۱۴۰۰ نیز نشان میدهد در ۹ ماهه امسال بیش از ۴۵ میلیارد و ۵۸۸ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید بیش از ۴۱ میلیارد نخ در زمان مشابه سال قبل، ۱۰ درصد افزایش داشته است.
در پی این افزایش تولید و با توجه به این که میزان مصرف ۹ ماهه سیگار ۴۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون نخ برآورد شده و همین طور توقف واردات رسمی سیگار از سال ۱۳۹۷، برآورد قاچاق سیگار هم با ۴۹ درصد کاهش، از هفت میلیارد و ۳۹۰ میلیون نخ سیگار در ۹ ماهه سال قبل به سه میلیارد و ۷۴۰ میلیون نخ سیگار در زمان مشابه امسال رسیده است.
البته بتازگی کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کرده که از شروع سال ۱۴۰۱ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی، مبلغ ۲۳۰ تومان، تولید داخل با نشان بین المللی برند، ۸۰۰ تومان و هر نخ سیگار وارداتی ۱۵۰۰ تومان بعنوان عوارض اضافه شود. موضوعی که با انتقادات و هشدارهای تولیدکنندگان نسبت به احتمال افزایش چشم گیر قاچاق همراه بوده است.
صادرات سیگار نزدیک به ۷ برابر شد
همین طور آمارها نشان میدهد طی ۹ ماهه امسال، صادرات سیگار با افزایش ۶۱۰ درصدی به ۵۷۷ میلیون نخ رسیده است. صادرات سیگار در زمان مشابه سال قبل ۸۱ میلیون نخ بوده است. البته با وجود افزایش چشم گیر، همچنان رقم صادرات ناچیز است.
منبع:

1400/12/02
10:27:19
5.0 / 5
296
تگهای خبر: تجارت , صادرات , فروش , قاچاق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal