رئیس سازمان امور عشایر:

نهاده مورد نیاز دام عشایر تا هفته آتی تامین می شود

نهاده مورد نیاز دام عشایر تا هفته آتی تامین می شود

به گزارش لیدی شال لرستان رییس سازمان امور عشایر کشور اظهار داشت: نهاده موردنیاز دام عشایر با رفع مشکلات ارزی تا هفته آتی تامین و در اختیار این قشر مولد قرار می گیرد.


عباس پاپی زاده در مراسم جشن عشایر در منطقه قلعه رزه لرستان که امروز ۲۰ بهمن ماه برگزار شد، اظهار نمود: یکی از موضوعات مهم در تامین نهاده دام مسائل ارزی است چونکه قسمتی از این نهاده ها وارد می شود.
وی با اعلان اینکه مشکلاتی درباب تامین ارز نهاده دام عشایر وجود داشت، اشاره کرد: این مسائل با دستور مستقیم رییس جمهور و پیگیری وزیر جهاد کشاورزی حل شده است و تا هفته آتی نهاده مورد نیاز را در اختیار عشایر قرار خواهیم داد.
رئیس سازمان امور عشایر کشور اشاره کرد: با وجود همه محرومیت های موجود اما الان اتفاق نظر و تعامل خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی، سازمان امور عشایر، دولت و مجلس شورای اسلامی برقرار است و در سال آینده گشایش خوبی در بودجه عشایر و زیرساخت های مثل آب، راه، تامین نهاده و بیمه عشایری خواهیم داشت.
پاپی زاده افزود: در جلسات مختلفی که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در امتداد تعامل با دولت رخ داد بودجه سال ۱۴۰۱ عشایر را نسبت به سالهای قبل تا چند برابر افزایش می دهیم و اعتبارات بسیار متفاوتی برای بخش آب، راه و آرد عشایر در سال آینده پیش بینی شده است.
وی بیان کرد: همین طور اهتمام می شود علاوه بر این اقدام، گشایش های جدیدی برای نهاده دام عشایر انجام دهیم.
رئیس سازمان امور عشایر کشور همین طور با اشاره به وجود مشکلات حوزه عشایری اظهار نمود: ظرفیتی به نام شوراهای عشایری وجود دارد که ظرف هفته های آتی مقدمات تشکیل این شوراها مثل شوراهای شهر و روستا ایجاد می شود تا مطالبات و مشکلات این قشر در جلسات با مسئولان پیگیری شود.
پاپی زاده افزود: در امتداد واگذاری پنل های خورشیدی به عشایر رایزنی های خوبی برای بودجه ۱۴۰۱ انجام شد و سال آینده تعداد بسیار بیشتری در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه سرانه ماهانه مصرف آرد هر فرد عشایری ۱۲ کیلو و ۲۰۰ گرم است، عنوان کرد: این رقم بیش از سرانه شهر و روستا لحاظ شده است اما بازهم باید افزایش یابد و افرادی که این میزان را تحویل نگرفته اند باید بوسیله اتحادیه و تعاونی ها اقدام نمایند.
این مقام مسئول اظهار نمود: با توجه به این که مرکز آمار ایران مرجع آمار جمعیتی است رایزنی هایی با این نهاد صورت گرفته تا صدور دفترچه عشایری افزایش یابد که توافقاتی در این راستا در حال انجام می باشد.
رئیس سازمان امور عشایر کشور مهم ترین موضوع عشایر را افزایش و تکمیل زنجیره تولید دانست و اضافه کرد: شهریور گذشته برای نخستین بار قیمت گوشت قرمز در مناطق عشایری به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید که دولت برای جلوگیری از ضرر عشایر، خرید تضمینی با نرخ هر کیلوگرم ۶۲ هزار تومان را در دستور کار قرار داد و الان نیز آمادگی خریداری دام عشایر تا هر کیلوگرم ۷۰ هزار تومان وجود دارد.
پاپی زاده اشاره کرد: همین طور برای اولین بار مجوز صادرات دام عشایر به خارج کشور گرفتن شد و در اختیار تشکل های عشایری قرار گرفت که با این مبادرت به جای این که برخی افراد خاص از رانت استفاده کنند و سود نصیب عشایر نشود، هم قیمت ها رعایت می شود هم سود این صادرات عاید تشکل ها و اتحادیه های عشایری می شود و در موارد مختلف همچون تهیه علوفه ارزان تأثیرگذار است.
وی افزود: همین طور سازمان امور عشایر به دنبال ایجاد شبکه میادین عرضه دام است که با قیمت مصوب و نظارت دولت، علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات نیز به خوبی محقق شود.
رئیس سازمان امور عشایر کشور بیان کرد: ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور را عشایر بر عهده دارند که اگر این اقدام نبود مجبور بودیم برای واردات گوشت قرمز ارز بیشتری از کشور خارج نماییم و مشکلات بیشتری ایجاد می شد.
پاپی زاده افزود: عشایر نقش مهم و اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند و به فرموده امام ذخایر انقلاب هستند.
منبع:

1400/11/20
21:05:55
5.0 / 5
298
تگهای خبر: تضمین , صادرات , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal