گزارش مرکز پژوهش های مجلس از نوسانات بخش حقیقی اقتصاد ایران در آذرماه

گزارش مرکز پژوهش های مجلس از نوسانات بخش حقیقی اقتصاد ایران در آذرماه

به گزارش لیدی شال دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در آذرماه ‍۱۴۰۰ در بخش صنعت و معدن پرداخت.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این گزارش با اشاره به اینکه تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل های خُرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم گیری در حوزه اقتصاد است، تصریح شده که شاخص تولید بخش صنعت به علت تاثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش های دیگر اقتصاد، بعنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد.

در همین راستا مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به صورت ماهیانه شاخص تولید، فروش و قیمت شرکتهای بورسی را محاسبه می کند. اهمیت این شاخص به روز، برای اقتصاد ایران که تحولات اقتصادی و سیاسی بسیاری دارد بیشتر خواهد بود، چون بازخورد شوک های وارده به اقتصاد ایران و واکنش های سیاستگذاران باید در تواتر کمتر از فصل مورد رصد قرار گیرد؛ این درحالی است که آمار رسمی بخش حقیقی به صورت فصلی و با تأخیر عرضه می شود.

در ادامه این گزارش به آمارهای آذرماه اشاره شده که طی آذرماه ۱۴۰۰، شاخص تولید شرکتهای صنعتی بورسی با کاهش ۱ درصدی و شاخص تولید شرکتهای معدنی بورسی با افزایش ۱۰/۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه گشتند. به عبارتی از بین ۱۵ رشته فعالیت صنعتی بورسی ۹ رشته فعالیت رشد منفی و تنها ۶ رشته فعالیت رشد مثبت را تجربه کرده اند. در این ماه رشته فعالیتهای «شیمیایی (بجز دارو)»، «دارو»، «غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر»، «خودرو و قطعات»، «ماشین آلات و تجهیزات»، «چوب و کاغذ»، «کک و پالایش»، «محصولات فلزی بجز ماشین‏آلات و تجهیزات» و «سایر کانی های غیرفلزی» به ترتیب بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید شرکتهای صنعتی بورسی داشته اند.

در بخش دیگری از این گزارش ذکر شده که طی آذرماه ۱۴۰۰، شاخص فروش شرکتهای صنعتی بورسی با افزایش ۳/۵ درصدی و شاخص فروش شرکتهای معدنی بورسی با کاهش ۸/۵ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه گشتند. به عبارتی از بین ۱۵ رشته فعالیت صنعتی بورسی ۱۰ رشته فعالیت رشد مثبت و تنها ۵ رشته فعالیت رشد منفی را تجربه کرده اند. در این ماه بیشترین سهم در افزایش شاخص فروش هم متعلق به رشته فعالیتهای «تجهیزات برقی»، «لاستیک و پلاستیک»، «فلزات پایه»، «دارو»، «منسوجات»، «محصولات فلزی بجز ماشین‏آلات و تجهیزات»، «کاشی و سرامیک»، «سایر کانی های غیرفلزی»، «ماشین آلات و تجهیزات» و «سیمان» بوده است.

همینطور در این گزارش تصریح شده در آذرماه ۱۴۰۰ شاخص قیمت فعالیتهای صنعتی بورسی، ۱/۴ درصد نسبت به ماه قبل افزوده شد و همینطور نرخ رشد نقطه به نقطه آن به ۷۱ درصد رسید، درحالی که میانگین سالیانه ۱۱۰/۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/11/19
12:05:04
5.0 / 5
386
تگهای خبر: اقتصادی , فروش , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal