دبیر اجرایی خانه كارگر خراسان رضوی:

دستمزد پایین کارگران تأثیر نامطلوبی بر راندمان تولید می گذارد

دستمزد پایین کارگران تأثیر نامطلوبی بر راندمان تولید می گذارد

لیدی شال: خراسان رضوی دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی ضمن اشاره به تاثیرگذاری نامطلوب دستمزد پایین کارگران بر فعالیتهای اقتصادی اظهار داشت: این وضعیت سبب پیشگیری از رشد و پیشرفت تولیدات داخلی و پیشی گرفتن سایر کشورها در حوزه تولید از ایران می شود.سیدحسین رسولی در گفتگو با ایسنا در مورد الزامات تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱ اظهار نمود: مسئله ای که ما خواهان آن هستیم، لحاظ کردن عیدی برای کارگران و بازنشستگان است. بر مبنای قانون کار حقوق کارگران باید با تورم و سبد هزینه مطابقت داشته باشد اما متاسفانه هم اکنون این قاعده عملی نمی گردد. در واقع دستمزد کارگران باید بر مبنای تورم و فشارهای اقتصادی افزایش پیدا کند. در صورتیکه دستمزد کارگران با وضع اقتصادی موجود هماهنگ باشد، شاهد بهبود وضعیت زندگی کارگران خواهیم بود.

وی اضافه کرد: بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگری بر مبنای نرخ تورم و با عنایت به هزینه زندگی یک خانوار کارگری مشخص می شود. بر این اساس خانواده چهار نفری یک کارگر باید بتواند با حداقل دستمزد زندگی کند. هم اکنون حداقل نرخ سبد معیشت در شهری مثل مشهد حدود ۱۱ میلیون تومان است؛ در حالیکه حقوق کارگران و بازنشستگان کمتر از این مقدار است.

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی افزود: فعالان و مسؤلان مرتبط در خانه کارگر به شکل مداوم و متوالی پیگیر افزایش دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ هستند اما متاسفانه مجلس و دولت های مختلف توجه لازم در این حوزه را نداشته اند.

رسولی ضمن تاکید بر تاثیرگذاری نامطلوب دستمزد پایین کارگران بر فعالیتهای کارگری اظهار داشت: پایین بودن دستمزد کارگران تأثیر مستقیم و نامطلوبی بر راندمان کار کارگران و تولید خواهد گذاشت چونکه این مورد باعث عدم تعهد کارگر نسبت به محیط کاری و کارفرمای خود خواهد شد.

وی اضافه کرد: زمانی که حداقل دستمزد با حداقل هزینه ها معیشت برابر نباشد، نه تنها کارگران بلکه تمام مردم متضرر خواهند شد.

منبع:

1400/11/18
11:39:47
5.0 / 5
324
تگهای خبر: اقتصادی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal