عراق مبدأ نهم کالاهای وارداتی و مقصد دوم کالاهای صادراتی ایران شد

عراق مبدأ نهم کالاهای وارداتی و مقصد دوم کالاهای صادراتی ایران شد

سخنگوی گمرک اظهار داشت: در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ میزان واردات ایران از عراق ۲ هزار و ۴۱۴ درصد در وزن و ۷۹۳ درصد در ارزش رشد داشته است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی اظهار نمود: در ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ میزان واردات ایران از عراق به یک میلیون و ۹۹۴ هزار و ۸۴۶ تن کالا به ارزش ۹۲۰ میلیون و ۴۸۲ هزار و ۲۵۸ دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲ هزار و ۴۱۴ درصد در وزن و ۷۹۳ درصد در ارزش رشد داشته است.
سخنگوی گمرک در مورد واردات از عراق اظهار داشت: رتبه سال قبل عراق در تأمین کالاهای مورد نیاز ایران ۲۶ بود که با توافقات صورت گرفته بین تهران و بغداد، با افزایش فروش کالا به ایران به همراه بوده و هم اکنون پس از امارات، چین، ترکیه، آلمان، سوئیس، روسیه، هند و انگلستان، با رشد ۱۷ پله ای در رتبه نهم قرار گرفته است.
لطیفی عمده واردات ایران از عراق را کالاهای اساسی اعلام نمود و اظهار داشت: بیشتر از یک میلیون و ۸۶۷ هزار تن از کالاهای وارده به ارزش ۷۳۴ میلیون و هشت هزار و ۳۹۷ دلار، کالای اساسی یا مواد غذایی هستند که به ترتیب گندم معمولی با ۳۲۹ میلیون دلار، ذرت دامی با ۱۵۹ میلیون دلار، کنجاله سویا با ۱۰۱ میلیون دلار، جو با ۵۵ میلیون دلار، روغن خام با ۴۴ میلیون دلار، شکر با ۳۶ میلیون دلار و… و. قرار دارند که ۹۳ درصد وزن و ۸۰ درصد ارزش واردات از عراق به این نوع کالاها مرتبط می باشد.
وی در مورد صادرات به عراق توضیح داد: عراق دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی پس از چین است و در ده ماهه ۱۴۰۰ حدود ۲۵ میلیون و ۴۰ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۲۹۵ میلیون دلار از ایران خریداری نموده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد در وزن و ۱۴ درصد در ارزش رشد داشته است.
سخنگوی گمرک اضافه کرد: نزدیک به ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار و ۶۶۲ تن کالای صادر شده به عراق به ارزش یک میلیارد و ۲۲۷ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۱۹۹ دلار محصولات شیلاتی، دامی، لبنی، کشاورزی و غذایی بوده است و مابقی ماشین آلات، مواد معدنی، مصالح ساختمانی و… را شامل می شده است.

1400/11/17
22:50:36
5.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal