عضو كمیسیون امنیت ملی خبر داد؛

کولبری و تجارت مرزی مرهمی برای تسکین درد کولبران

کولبری و تجارت مرزی مرهمی برای تسکین درد کولبران

لیدی شال: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ارائه طرحی به نام ˮ کولبری و تجارت مرزیˮ برای سروسامان دادن بازارچه های مرزی و بهبود وضعیت کولبران در فراکسیون مرزنشینان آگاهی داد.


به گزارش لیدی شال به نقل از خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی درباب آخرین وضعیت راه اندازی بازارچه های مرزی و بهبود وضعیت کولبران اظهار داشت: کشور ما دارای مرزهای گوناگون آبی و امکان دسترسی به آب های آزاد را داردکه این یک فرصت استثنایی برای همکاری در عرصه اقتصادی شمرده می شود، از طرفی ایران بواسطه مرزهای زمینی از غرب، شرق و از شمال و جنوب با کشورهای مختلفی ارتباط دارد که بواسطه همین هم مرزی، یک فرصت برای ادامه روابط تجاری برون مرزی می شود.مبادلات مرزی در قالب گمرکات مرزی
نماینده مردم تربت جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: قسمتی از مراودات و همکاری در مرزها در قالب گمرکات رسمی انجام می پذیرد و گمرکات رسمی به سبب مقررات خاصی که دارند مورد استفاده اهالی بومی و محلی قرار نمی گیرد و از سویی واردات و صادرات از گمرکات رسمی تابع یکسری از سخت گیری هایی است که این شرایط عاملی در جهت توافق کشورها برای بازگشایی بازارچه های محلی شده است.
نایب رییس فراکسیون مرزنشینان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: کشور ما به سبب هم مرزی با کشورهای گوناگون دارای بازارچه های مرزی زیادی است که امروزه تعدادی از آنها تعطیل شده اند. به فرض مثال؛ در گذشته بازارچه های شرقی کشور به سبب هم مرزی با افغانستان پر رونق بوده اند، اما امروزه تعطیل شده اند. در فراکسیون مرزنشینان برای تقویت بازارچه های مرزی طرحی در قالب" کولبری و تجارت مرزی" ارائه شد تا قوانین مربوط به استفاده مرزنشینان از سوخت مرزی، کارت مرزنشینان و مراودات تجاری سروسامان داده شود.
وی در ادامه اضافه کرد: طی جلساتی که با وزارت کشور داشتیم، قرار شد اطلاعات دقیقی در امتداد ظرفیت مرزها، در بهبود بازارچه های مرزی جمع آوری نماییم تا مشخص شود کدام کشور همسایه توانایی راه اندازی این بازارچه ها را بصورت مشترک با کشور ما دارد.
نایب رییس فراکسیون مرزنشینان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: تا آن زمان که نیازهای مرزنشینان تامین نشود امنیت مطلوب بر مرزها برقرار نخواهد شد، توسعه پایدار، امنیت و معاش مردم مرز نشین جزو ضروریات امنیتی، سیاسی و اقتصادیست در حقیقت کار در فراکسیون مرزنشینان شروع شده است و امیدواریم طرح های حمایتی برای مرزنشینان را در همین مجلس تبدیل به قانون نماییم.


منبع:

1400/11/10
14:24:31
5.0 / 5
390
تگهای خبر: اقتصادی , امنیت , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal