یك كارشناس اقتصادی عنوان كرد؛

تعارض منافع علت عدم التزام دستگاه ها به درگاه ملی مجوزها

تعارض منافع علت عدم التزام دستگاه ها به درگاه ملی مجوزها

به گزارش لیدی شال یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: الکترونیکی شدن صدور مجوزها اگر با ادامه ی همان موانع قبلی که برای شروع کسب  و کارها وجود داشت، صورت بگیرد، تأثیری بر سهولت فضای کسب و کار نخواهد داشت.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، انحصار برخی مجوزهای کسب و کار در سالهای اخیر سبب دستیابی سخت تر مردم به این خدمات و بالا بودن تعرفه های خدمات در این مشاغل شده است. از طرفی، در این مشاغل به این علت که تقاضا بیشتر از عرضه است، سود صاحبان کسب و کار قطعی است، بنابراین رقابتی وجود ندارد و انگیزه ای برای عرضه ی خدمات بهتر به مردم و جذب مشتری هم دیده نمی گردد.
در همین راستا علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این مورد که هم اکنون عزم جدی برای حل و فصل مشکلات موجود در زمینه مجوزدهی برای شروع کسب و کارها در کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: متأسفانه شاهد می باشیم که مجوزهای لازم برای آغاز یک کسب و کار در خیلی از مواقع به متقاضیان داده نمی گردد. ما در این شاخص فاصله بسیاری با استانداردهای جهانی داریم. در این مورد زیاد صحبت کرده ایم، اما هنوز متأسفانه نتیجه ای حاصل نشده است.
وی با تاکید بر این که تسهیل در گرفتن مجوزها به سهولت شروع کسب و کارها منجر می شود، اضافه کرد: الکترونیکی شدن صدور مجوزها اگر با ادامه ی همان موانع قبلی که برای شروع کسب و کارها وجود داشت، صورت بگیرد، تأثیری بر سهولت فضای کسب و کار نخواهد داشت و حتی امکان دارد که در سیستم الکترونیکی اتفاقاً موانع قبلی تشدید هم می شود.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که باید به سمت تسهیل فرایند اعطای مجوزها گام برداریم خاطرنشان کرد: خیلی از مجوزها اساساً ضرورتی ندارند. تعداد زیادی از استعلام هایی که انجام می شود هم زائد هستند. این ها فقط به طولانی شدن امور منجر می شوند و باید تصحیح شوند.
سعدوندی ضمن اشاره به این مورد که درگاه ملی مجوزهای کشور سال ها قبل افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه دستگاه ها با این سامانه همراهی نمی کنند و استفاده از آن عملیاتی نشده است. باید این مورد تصویب شود که در این درگاه نیازی به عرضه ی اسناد برای استعلام های مهم نباشد.
وی افزود: مثلا یکی از استعلام هایی که در خیلی از موارد نیاز است، گواهی عدم سو پیشینه است. این سوال مطرح می شود که چرا مردم همیشه باید برای گرفتن این گواهی و عرضه ی آن اقدام نمایند، مگر سیستم الکترونیکی در این حوزه وجود ندارد. چرا سامانه های دستگاه ها به یکدیگر متصل نیست. در زمینه ی اعطای مجوز بسیاری از اوقات به اطلاعات ثبت احوال و ثبت شرکت ها نیاز است. چرا سامانه های این ها تکمیل نشده و به یکدیگر متصل نیستند. این ها مشکلات اساسی است که وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: متأسفانه به جای این که این سیستم ها به یکدیگر متصل و مشکلات مردم حل شود، همواره در صدد هستیم که سامانه های جدیدی در جهت نظارت ایجاد نماییم. معمولا این سامانه های نظارتی یک رانت اطلاعاتی در اختیار افراد خاص در جهت ایجاد فساد قرار می دهد. در واقع به اسم نظارت، سامانه ی جدیدی ایجاد می شود، اما این سامانه کارش این است که مزیت اطلاعاتی در جهت نیل به اهداف شخصی تولید نماید. به صورت کلی، برای نزدیک شدن به استانداردهای جهانی احتیاج به تغییرات اساسی در کشور داریم.
سعدوندی در پاسخ به این سؤال که چرا قوانین موجود در زمینه ی اجبار دستگاه ها به استفاده از درگاه ملی مجوزهای کشور عملیاتی نشده است، خاطرنشان کرد: قانون مورد بحث به این راحتی ها عملیاتی نخواهد شد، چونکه تعارض منافع وجود دارد. اگر یک درگاه واحد وجود داشته باشد، زمینه ی پرس و جو از دستگاه ها فراهم و آمار عملکرد آنها مشخص می شود. به صورت مثال، این مورد روشن می شود که چقدر طول کشیده تا هر نهاد مسئول، مجوز را صادر کند. این نوع نظارت و افشای اطلاعات را دستگاه ها نمی پسندند و بنابراین علاقه ای به عملیاتی شدن قوانین موجود در زمینه ی درگاه واحد ملی مجوزها ندارند.
وی اضافه کرد: اعطای مجوز و امضای طلایی در واقع یک محل فساد و رانت است. هم اکنون چند هزار مجوز در کشور صادر می شود که تک تک آنها از مزایای اعطای مجوز بهره مند هستند. یعنی مسؤلان ذیربط به جای این که تمرکزشان بر این باشد که مجوزی اعطا شود، به نحوی تلاش دارند که از این مزیت به نفع خودشان بهره برداری کنند.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه درگاه ملی مجوزهای کشور می تواند تا حد زیادی در شفافیت و تسهیل فضای کسب و کار در ایران مؤثر باشد اضافه کرد: طبیعی است که دستگاه ها در مقابل ایجاد آن ایستادگی کنند. باید عزم قاطعی در رأس دولت و حاکمیت شکل بگیرد که دستگاه ها را موظف به بارگذاری مجوزها تنها در این درگاه کند. متأسفانه هم اکنون این عزم را در هیچ جایی نمی بینیم.


منبع:

1400/10/27
23:03:30
5.0 / 5
286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal