وزیر جهاد كشاورزی مطرح كرد

راه اندازی رصدخانه کشاورزی تا سال آینده

راه اندازی رصدخانه کشاورزی تا سال آینده

وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: برای دستیابی به داده ها و اطلاعات تولید در بخش کشاورزی تا سال آینده رصدخانه کشاورزی را راه اندازی خواهیم کرد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا سید جواد ساداتی نژاد در نشست اندیشکده آب و محیط زیست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که با حضور تعدادی از اساتید دانشگاهی برگزار شد، اظهار نمود: شرایط کشور ما از نظر اقلیمی و منابع آب و خاک با وجود محدودیت های ناشی از تغییرات اقلیم نسبت به منطقه و کشورهای همسایه شرایط بهتری است و ظرفیت های بی نظیری داریم که در مقایسه با سایر کشورها می توانیم علاوه بر تامین غذای کشور خودمان نقشی هم در تامین غذای همسایگانمان داشته باشیم.

وی افزود: امروزه امنیت غذایی در قانون اساسی کشورها وجود دارد و نسبت به وضعیت گذشته خود ارتقا پیدا کرده و به اقتدار غذایی رسیده است. بدین سبب کشورها به غذا بعنوان ابزار قدرت و امنیت نگاه می کنند. امروزه غذا از اسلحه جایگاه بالاتری دارد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: باتوجه به ظرفیت ها کشور ما باید در زمینه اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه کرسی اول را داشته باشد.الگوی کشت ضرورت زیادی در راندمان آب وخاک دارد

وی با اشاره به این که در وزارت جهادکشاورزی مسائلی را اولویت کاری خود قرارداده ایم و در جهت رفع آن تلاش می نماییم، اظهار داشت: یکی از اولویت های اجرای الگوی کشت است. این مساله از قانون برنامه دوم همیشه عنوان شده، در برنامه ششم هم گفته شده و در برنامه هفتم هم خواهد بود. طبیعتا الگوی کشت ضرورت زیادی در راندمان آب وخاک دارد. باید مشخص نماییم چرا اجرائی نمی گردد. امیدواریم در این دولت بتوانیم در راه اجرائی شدن الگوی کشت قدم های موثری برداریم.

ساداتی نژاد در ادامه اظهار داشت: برای اجرائی شدن الگوی کشت به دو ابزار نیاز داریم. ابزار اول قیمت است. قیمت تضمینی دراین زمینه نقش مهمی دارد. به جهت اینکه کشاورز را تشویق به کاشت محصولی نماییم باید ابزار قیمت را در اختیار داشته باشیم. ابزار قیمت تا کنون دراختیار وزارت جهادکشاورزی نبود و شورای اقتصاد آنرا تعیین می کرد. اما پیش از آمدن به وزاتخانه در مجلس با تشکیل شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی این وظیفه از شورای اقتصاد به این شورای تخصصی محول شد.

وی در ادامه اظهار داشت: ابزار دیگر این است که باید به سمت کشاورزی قراردادی حرکت نماییم. با کشاورزی قراردادی الگوی کشت تضمین می شود. یکی از اولویت های ما در وزارتخانه ترویج کشاورزی قراردادی است. به طور متوسط بیش از ۴۰ درصد محصولات کشاورزی در دنیا قراردادی تولید می شود در صورتیکه این عدد در ایران به یک درصد می رسد.قرارگیری۲۵۰ هزارهکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش کشاورزی قراردادی

وزیر جهادکشاورزی با اعلان اینکه در سال زراعی جاری کشاورزی قراردادی را از محصول گندم آغاز نموده ایم، اظهار داشت: همیشه این سوال را می پرسیدیم که چرا کشاورز باید با هرسختی (مشکلاتی در تامین کود، سم و آفت زدگی و... ) گندم بکارد و در نهایت محصول از آن خریداری شود؟در این راستا به شرکت تجاری دولتی اعلام کردیم که با کشاورز قرارداد ببندد، آنرا بیمه کند، کود و سم مورد نیازش را تامین کند و در آخر به هنگام خرید محصول با او تسویه کند. خوشبختانه در حال حاضر بیش از ۲۵۰ هزارهکتار از اراضی کشاورزی گندم تحت این طرح قرار گرفته است. امیدواریم سال آیند ۲میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش کشاورزی قراردادی قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به این که امیدواریم بذری در زمین نرود مگر این که مشتری آن مشخص باشد، از اجرای کشت قراردادی در برنج شمال برای فصل آینده هم آگاهی داد.۴درصد اراضی کشاورزی سند دارند

ساداتی نژاد اولویت دیگر وزارت جهاد کشاورزی را سند دار کردن اراضی کشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: ۴درصد زمینهای کشاورزی ما سند دارد. باید موضوع سند دار کردن اراضی کشاورزی را یکبار برای همیشه حل نماییم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش عنوان کرد: مدیریت واحد تولید و تجارت محصولات کشاورزی از دیگر اولویت های وزارت جهاد کشاورزی بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فرماندهی زنجیره از مزرعه تا سفره به وزارت جهاد سپرده شد. یعنی باوجود فروچاله تولیدی که با آن مواجه بودیم ولی با فرماندهی واحد توانستیم تولید را به خوبی مدیریت نماییم.راه اندازی رصدخانه کشاورزی تا سال آینده

وزیر جهادکشاورزی در ادامه اظهار داشت: اولویت دیگر وزارت جهادکشاورزی دستیابی به داده و اطلاعات است. برآورد تولید داریم ولی آمار دقیقی در دست نداریم. باید دقیقا مشخص شود که چه محصولاتی به چه میزانی و در کدام مناطق تولید می شوند. برای حل این مساله نیز تا سال آیند رصدخانه کشاورزی ایران را راه اندازی خواهیم کرد تا همه مسئولان و پژوهشگران بتوانند از وضعیت تولید در کشور آگاه شوند.

لزوم توجه به دیپلماسی غذایی

وی همین طور به دیپلماسی غذایی نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در حال حاضر سهم ایران از بازار صادرات محصولات کشاورزی در منطقه ۲ درصد است. اساسا باید تجارت کشاورزی ما رشد کند.

صنایع تبدیلی بخش کشاورزی گرفتار ضعف هستند

ساداتی نژاد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را از اولویت های دیگر وزارتخانه متبوعش دانست و اظهار داشت: سهم کشاورزی در (GDP) ۱۱.۷درصد است. بالاترین سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ۴ درصد است. این یعنی حق کشاورزی به درستی داده نشده و سرمایه گذاران انگیزه ندارند که در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کنند. متاسفانه صنایع تبدیلی در این بخش گرفتار ضعف شده است. برای این مساله هم برنامه هایی در دستور کار داریم.

ساداتی نژاد با اعلان اینکه دانش بنیان کردن بخش کشاورزی از دیگر اولویت های کاری ما است، اظهار داشت: در بخش کشاورزی سازمان تات(تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) را داریم. دانشگاه های ما در زمینه علمی سرآمد هستند و سازمان تات باید از ظرفیت علمی دانشگاه ها استفاده و آنرا بومی کند.

وزیرجهاد کشاورزی در آخر اظهار داشت: بزرگترین سرمایه ما آب و خاک است. اگر از آن مواظبت نکنیم در آینده چیزی نخواهیم داشت. امسال در آبخیزداری گرفتار ضعف هستیم ولی سعی کردیم سال آینده به هر صورتی که شده اعتبارات لازم رادر این حوزه به دست بیاوریم.


1400/10/26
21:17:49
5.0 / 5
376
تگهای خبر: امنیت , بازار , تجارت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal