راهکار حضور قدرتمند ایران در بازار عراق

راهکار حضور قدرتمند ایران در بازار عراق

به گزارش لیدی شال اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین گزارش خود به بررسی ابعاد مختلف حضور ایران در بازار عراق پرداخته و چاره هایی عرضه کرده تا این بازار از دست تجار ایرانی خارج نشود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، برآوردهایی که در طول سالهای گذشته از وضعیت تجاری ایران انتشار یافته نشان داده است که عراق بعد از چین در این سال ها دومین مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی بوده و بخش مهمی از تمرکز صادرکنندگان ایرانی برای به دست آوردن بازار کشورهای همسایه، بر حضور در عراق قرار داشته است.
با وجود روند صعودی تجارت با عراق در سالهای اخیر، اما بهبود نسبی وضعیت سیاسی و امنیتی در این کشور سبب شده دولت بغداد محدودیت هایی را بر واردات برخی کالاها به عراق وضع کند تا تولیدکنندگان این کشور امکان فعالیت بیشتری به دست آورند.
هرچند صادرات ایران به عراق تنوع بالایی دارد اما صرف اعمال برخی محدودیت ها این نگرانی را به وجود آورده که شاید صادرکنندگان ایرانی یکی از مهم ترین مقاصد صادراتی خویش را از دست بدهند. اتاق بازرگانی ایران در گزارش جدید خود به این نگرانی پرداخته و راهکارهایی را برای حفظ حضور قدرتمند ایران در این بازار عرضه کرده است.
پژوهش حاضر در دو بخش تدوین شده است. نخست دو روند اساسی در عراق امروز، یعنی گام های تدریجی این کشور برای بازسازی اقتصادی و اولویت دادن به تنش زدایی در سیاست خارجی مورد بررسی قرار گرفته و در بخش دوم نیز، چالش ها و فرصت های روابط اقتصادی ایران و عراق بازنگری و همینطور احتمالاتی درباره روندهای آتی این کشور مطرح گردیده است.
عراق در دوران پسا صدام، علیرغم انتظار عمومی برای بهبود وضعیت این کشور و جریان درآمدهای سرشار نفتی، به علت معضلاتی مانند فساد، بخشی نگری، شکاف های مذهبی و سیاسی، ظهور تروریسم، تاثیر منفی منازعات بازیگران خارجی، طایفه گرایی و کج کارکردی دولت مرکزی، نتوانست نارسایی های موجود را به نحو احسن مدیریت کند. تصویب یک سند استراتژیک باهدف اصلاح بخش عمومی و کاهش وابستگی به نفت و تلاش این کشور برای پشتیبانی از تولید داخلی هم تابحال نتوانسته راه به جایی ببرد. اما عراق همچنان با جدیت به دنبال بازسازی اقتصادی می باشد. از طرفی، درک گسترده مردم این کشور از تاثیر منفی منازعات منطقه ای و بین المللی بر ثبات و توسعه اقتصادی عراق، تقویت گفتمان های ملی گرایی و عرب گرایی و هم محدودیت های ژئوپلیتیک این کشور سبب شده تا رفع تنش از سیاست خارجی، بخصوص در مراوده با کشورهای عربی هم در دستور کار حاکمیت این کشور قرار گیرد.
در باب روابط این کشور با ایران، باآنکه در دو دهه اخیر بنا بر توسعه همکاریهای چندجانبه قرار داشته، اما پیچیدگی های بسیاری هم در این میان هست که ناشی از عوامل مختلف اقتصادی و غیراقتصادی است. افتراقات فرهنگی و مذهبی، القای نقش منفی برای ایران در توسعه و بازسازی عراق به علت مسائل سیاسی، چالش های ایجادشده توسط احزاب و گروههای سیاسی سنتی در عراق، عدم بروزرسانی سیاست های اقتصادی ایران در مقابل عراق، بخصوص در مورد ناترازی تجاری و سایر موضوعات حل نشده در خلال این روابط، ازجمله این پیچیدگی ها است که ضرورت بازبینی در سیاست های تجاری و غیرتجاری ایران را در برابر عراق یادآوری می کند.
لذا بر این اساس میتوان برخی احتمالات را در مورد آینده روندهای مؤثر بر روابط ایران و عراق در نظر گرفت: اول اینکه در صورت ادامه چندگانگی در سیاست داخلی عراق، مسیر ارتباط دوجانبه ناهموار باقی خواهد ماند؛ دوم اینکه بازار عراق به علت توسعه همکاریهای منطقه ای و اولویت جذب سرمایه گذاری خارجی برای بازسازی کشور بسیار رقابتی تر خواهد شد که این مساله باید توسط ایران مدنظر قرار داده شود؛ سوم اینکه تنوع بخشی عراق در مبادی ورودی برای تأمین نیازهای اساسی خود، بر ترکیب صادراتی ایران به این کشور اثرگذار خواهد بود؛ چهارم اینکه عدم آورده اقتصادی قابل توجه ناشی از نفوذ ایران در عراق در سالهای اخیر نشان داده است در نظر گرفتن راهکارهای جایگزین برای توسعه روابط اقتصادی و حفظ بازار عراق از ضروریات است و پنجم و در انتها اینکه گسترش چشم گیر روابط عربستان و امارات با عراق و ضرورت رقابت ایران با این دو کشور ازجمله مسائل تعیین کننده در آینده روابط دوجانبه ایران و عراق است.



1400/10/22
12:19:42
5.0 / 5
441
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal