رییس سازمان حفظ نباتات:

نسبت به کشورهای دیگر کمتر سم مصرف می نماییم

نسبت به کشورهای دیگر کمتر سم مصرف می نماییم

رئیس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: در مقایسه با سایر کشورها سم کمتری مصرف می نماییم.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، شاهپور علائی مقدم در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی با اعلان اینکه بخش کشاورزی بخش مهمی است و به سبب تنوع اقلیمی و حضور تولیدکنندگان و کشاورزان با استعداد توانسته ایم در این بخش موقعیت ممتازی کسب نماییم، اظهار داشت: از مساحت ۱۶۵میلیون هکتاری کشور ۱۵۰میلیون هکتار تحت تصرف بخش کشاورزی است و از این ۱۵۰میلیون هکتار نیز در ۱۸میلیون هکتار فعالیت مستقیم کشاورزی وجود دارد.
وی با اعلان اینکه هنرکشورها این است که از هرقطره آب بیشترین استفاده را داشته باشند، اظهار نمود: زمانی از امنیت نظامی و دفاعی بسیار صحبت می شد ولی امروز امنیت دفاعی در گرو امنیت غذایی است. هرکشوری که بتواند مواد غذایی مورد نیازش را تولید نماید کشور قدرتمندی است.
رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: میانگین بارش در کشور ما خیلی کم است و جزو کشورهای خشک به حساب می آییم. بدین سبب باید به سمت استفاده از آب های مجازی، تجدیدپذیر حرکت نماییم و به اجرای الگوی کشت توجه بیشتری داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه باید از نهاده های کشاورزی با دقت بیشتری استفاده شود، اظهار داشت: اگر برنامه الگوی کشت را تدوین و بر طبق آن عمل نماییم. یعنی تولید هدفمند شود اساسا از هر قطره آب استفاده بهینه ای خواهیم داشت. اگر کشاورزی قراردادی را در کشور نهادینه نماییم هیچ بذری به خاک نمی رود مگر این که مشتری آن مشخص باشد.
علائی مقدم در ادامه اظهار داشت: اهمیت وزارت جهادکشاورزی از وزارت بهداشت بیشتر است برای اینکه اگر محصول سالم و کافی در سبد غذایی مردم قرار بگیرد و تغذیه بهبود یابد سلامت حاصل می شود. اما بجای این که در بخش کشاورزی سرمایه گذاری بیشتری شود و محصولات بهتر و بیشتری تولید نماییم به بخش درمان توجه بیشتری می شود.
وی با اعلان اینکه امیدواریم بتوانیم در حوزه ارتقای کیفیت و موثر بودن تولیداتمان تلاش نماییم، اضافه کرد: هجمه ها و منفی گری های بسیاری در شبکه های اجتماعی مقابل محصولات ما وجود دارد. تولیدکنندگان باید تلاش کنند تا از اقتدار تولید دفاع کنند.
وی اشاره کرد: صدور گواهی سلامت برعهده سازمان غذا و دارو و گواهی بهداشت نیز برعهده حفظ نباتات است. این دو سازمان باید در کنار هم باشند.
سرانه مصرف سم در کشور پایین است
ایشان سپس به فلفل های برگشت خورده از روسیه اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان گفتیم اگر کسی پیدا شود و آنالیزی به ما عرضه نماید که در این محصولات باقی مانده سموم از میزان تعیین شده در کشور مقصد بالاتر است از همه عذرخواهی خواهیم کرد. ولی اینطور نبود. از طرفی طرف روسی هم اعلام نموده که ۴نوع آفت کش در این محصولات استفاده شده که برای ما قابل شناسایی نیست. هیچ حرفی از باقی مانده سموم نزده اند. شاید باید شرایط واردات به روسیه به تولید کنندگان اطلاع رسانی می شد.
رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: همچین طرف روسی اعلام نموده است که تولیدکننده و صادرکننده باید شناسه داشته باشند تا دقیقا مشخص باشد محصولات را چه کسی تولید و بسته بندی می کند. این حرف درستی است ولی متاسفانه در کشور اجرائی نمی گردد.
او در آخر اظهار داشت: سرانه مصرف سم در کشور ما نسبت به سایر کشورها پایین است. همین طور میزان سموم کم خطر بالا رفته و از میزان سموم پرخطر نیز کاسته شده است.
افزایش کیفیت محصولات
در ادامه این مراسم صیاد فرهادی_ رئیس انجمن تولیدکنندگان کودهای شیمیایی - اظهار داشت: ۵۷۴۵ برند کود توسط بخش خصوصی داخلی ثبت شده اند و همین شرکتها می توانند نیازکشور به کود را تامین کنند و دیگری نیازی به واردات نیست.
وی افزود: نیاز کودی کشور برای امسال ۵میلیون تن براورد شده که فقط یک قلم از آن یعنی کود اوره را دولت تامین می کند و مابقی توسط بخش خصوصی تامین می شود.
این فعال بخش خصوصی افزود: کیفیت محصولات داخلی نسبت به چندسال قبل بالا رفته است و بر این محصولات مرتبا از نظر کیفی و کمی نظارت می شود.
وی همچین به بحث صادرات کود نیز اشاره نمود.

در ادامه این مراسم مسعود گیل آبادی_ رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشور نیز اظهار داشت: باتوجه به توان تولید سموم و افت کش در کشور و ظرفیت بالا در این بخش امیدواریم مجوز صادرات آن باردیگر فعال شود.
وی افزود: تا پیش از ارز ترجیحی سموم تولیدی در کشور صادر می شد و بازاریابی های خوبی هم برای آن انجام شده بود ولی با ورود این ارز جلوی صادرات گرفته شد ولی امیدواریم با حذف آن صادرات این اقلام باردیگر از سر گیرد.1400/10/15
10:40:00
5.0 / 5
269
تگهای خبر: امنیت , بازار , خصوصی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal