در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد مطرح شد

تنها نسخه حل مشکلات اقتصادی، حضور بخش خصوصی است

تنها نسخه حل مشکلات اقتصادی، حضور بخش خصوصی است

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن اشتباه خواندن افزایش نرخ خوراک گاز و سوخت شرکت های فولادی و پتروشیمی به بهانه سوددهی آنها، سرنوشت پتروشیمی و صنایع فولادی را با افزایش هزینه های تولید، همان سرنوشت بخش خودروسازی پیش بینی کرده و تنها راه توسعه اقتصاد کشور و حل مشکلات اقتصادی را حضور قدرتمند مردم و بخش خصوصی در زمینه اقتصاد دانست.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، سیمنار تخصصی چالش گاز در زنجیره فولاد در دو بخش تامین پایدار گاز در زنجیره فولاد (پشتیبانی، مانع زدایی و سرمایه گذاری) و رقابت پذیری صنعت فولاد با افزایش نرخ گاز با حضور مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، رییس کمیسیون صنایع مجلس و مدیران عامل شرکت های فولادی و معدنی انجام شد.
در این سمینار، عزت الله اکبری تالارپشتی (رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس)، بهرام سبحانی (رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران)، هوشنگ فلاحتیان (معاون برنامه ریزی وزارت نفت)، سید مهدی نیازی (معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت)، محمدیاسر طیب نیا (مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان)، امین ابراهیمی (مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان)، کسری غفوری (مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان) و تعدادی دیگر از مدیران شناخته شده حوزه انرژی، صنعت فولاد و صنایع معدنی به سخنرانی پرداختند.
در این مراسم عزت الله اکبری تالارپشتی- رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- با اعلان اینکه افزایش نرخ خوراک گاز و سوخت شرکت های فولادی و پتروشیمی با این بهانه که این شرکتها سودده هستند و سود بالایی دارند، اشتباه است، اظهار نمود: افزایش هزینه های تولید پتروشیمی و صنعت فولاد آنها را به همان سرنوشت بخش خودروسازی گرفتار می کند. این چه تدبیری است که بمحض مواجهه با کمبود گاز و برق، گاز و برق صنایع را قطع و تولید صنایع را تعطیل می کنند!؟
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اشاره کرد: توسعه اقتصاد کشور و حل مشکلات اقتصادی، فقط یک نسخه دارد و آن حضور قدرتمند مردم و بخش خصوصی در زمینه اقتصاد است. راه تحقق حضور بخش خصوصی در اقتصاد، مطالبه گری است و بخش خصوصی بایستی مطالبه گر باشد. ضمن این که بخش خصوصی می تواند در حوزه تامین انرژی سرمایه گذاری کند.
وی ادامه داد: چرا گفته می شود که چون شرکت های فولادی نظیر فولاد مبارکه سوددهی دارند و در حوزه تولید پیشتازند، بایستی نرخ خوراک یا سوخت گازشان را افزایش دهیم تا سودشان کمتر شود؟ آیا قصد دارند این شرکت های با عملکرد مناسب هم زیان ده شوند؟ افزایش هزینه های تولید پتروشیمی و صنعت فولاد آنها را به همان سرنوشت بخش خودروسازی گرفتار می کند.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اشاره کرد: سرمایه گذاری از اهمیت بسیاری برخوردارست که باید در زمینه زیرساخت ها همچون ساخت نیروگاه و میادین گازی فولادی ها و معدنی ها حضور پیدا کنند. هرجا که بخش خصوصی تقویت شده، مشکلات هم رفع شده است. نمونه آنرا می توان در صنعت پتروشیمی مشاهده کرد؛ پس اعلام آمادگی می نماییم که برای برون رفت صنایع فولادی هم حمایت مشابه صنعت پتروشیمی را انجام خواهیم داد.
اکبری تالارپشتی اشاره کرد: هرچه دخالت دولت در امور کمتر شود و بخش خصوصی تقویت شود می توان به رفع مسائل کشور امیدوار شد که البته در بودجه ارائه شده این مساله کمتر در نظر گرفته شده است. افزایش هزینه های تولید پتروشیمی و صنعت فولاد همان سرنوشت صنعت خودروسازی را رقم می زند. توسعه همکاری بنگاه های با نگاه دولتی امکان پذیر نیست و دولت دراین زمینه بایستی تنها نقش تسهیل گری داشته باشد.سهم صنعت فولاد از مصرف گاز کشور تنها ۵ درصد است
در ادامه این سمینار بهرام سبحانی-رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- مصرف گاز صنعت فولاد ایران را مقداری کمتر از پنج درصد کل مصرف گاز کشور اعلام نمود و اظهار داشت: سوال اینجاست که چرا دولت بمحض مواجه با کمبود گاز به سراغ قطع گاز فولادی ها می رود در صورتیکه صنعت فولاد سهم بالایی از مصرف گاز کشور ندارد و قطع گاز شرکت های فولادی، تبعات زیادی حتی برای سایر صنایع نظیر خودروسازی، لوازم خانگی و غیره به همراه دارد. این که به واحدهای زنجیره فولاد گفته شود مصرف گاز خودرا ۷۵ درصد یا ۸۰ درصد کاهش دهند، به مفهوم توقف تولید آنها است؛ چونکه با این محدودیت عملاً امکان گرم نگه داشتن کوره ها و ادامه تولید وجود نخواهد داشت.
وی با اعلان اینکه تولید فولاد به انرژی گاز نیازمند است؛ اظهار داشت: ضمن این که قسمتی از نیاز فولادیها، مربوط به گاز در پروسه تولید است و گاز طبیعی نقش گاز پروسس در تولید آهن اسفنجی را ایفا می کند. تولید فولاد با روش احیای مستقیم با گاز انجام می شود بدین سبب هرگونه خلل در تامین گاز برای صنایع، حیات فولادی ها را با چالش مواجه می کند. فقط به جهت مزیت نسبی در حوزه گاز طبیعی بوده که صنعت فولاد ایران بر طبق واحدهای احیا مستقیم و کوره های قوس الکتریکی رشد کرده است. گرفتن این مزیت نسبی از صنعت فولاد به مفهوم تعطیلی آنها خواهد بود.
این فعال صنعت فولاد اشاره کرد: همانطور که اشاره شد، مصرف گاز صنعت فولاد ایران زیر پنج درصد است؛ پس معین نیست که چرا در ابتدای فصل سرد، به سراغ قطع گاز واحدهای فولادی می روند. به همین نحو، مصرف آب صنعت فولاد ایران نیز بسیار پایین است و ۹۲ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی است.
رییس انجمن فولاد افزود: ما تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن خواهیم رسید اما تولید واقعی به ۵۵ میلیون تن هم نمی رسد؛ چونکه زیرساخت های گاز و برق و حمل و نقل برای این میزان تولید، کفایت نمی نماید. لازم است که در برنامه ریزی ها انسجام داشت اما چندسالی است که این انسجام از بین رفته و صنعت فولاد از عدم انسجام در برنامه ریزی و سرمایه گذاری رنج می برد.
او در آخر صحبت های خود تاکید کرد: گاز در پروسه تولید فولاد، خوراک نیست که نرخ آن معادل خوراک پتروشیمی ها محاسبه شود؛ در بحث نرخ گاز حتما بایستی به این مساله توجه گردد. اگر ایران ذخایر گاز عظیم خودرا نداشت، اصلا این میزان فولاد در کشور تولید نمی شد.

آمادگی وزارت نفت برای همکاری با شرکت های فولادی
هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت- نیز در ادامه سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد، با بیان این که تراز گازی کشور هم اکنون در فصل سرد سال منفی ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال است؛ اظهار نمود: در صورت روند موجود، احتمالاً کسری گاز تا سال ۱۴۰۴ به ۲۵۰ میلیون مترمکعب در روز و تا سال ۱۴۱۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب برسد. ذخایر عظیم گاز طبیعی در کشور، نیروی محرکه رشد و توسعه واحدهای احیاء مستقیم و رشد تولید فولاد در کشور بوده است.
وی ادامه داد: سهم صنعت فولاد از مصرف گاز خطوط سراسری کشور ۵.۳ درصد است. واردات گاز راه مناسبی برای رفع چالش تامین گاز است اما طرف ترکمنی هم اکنون می گوید که گازی برای صادرات ندارد.
معاون برنامه ریزی وزارت نفت با اعلان اینکه راه اندازی ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی توسط صنعت فولاد و صنایع معدنی در صورتی که این واحدها همگی نیروگاه های متداول گازی باشند، به ۷۵ میلیون مترمکعب در روز گاز (معادل سه فاز پارس جنوبی) نیاز دارد، اظهار داشت: این امکان وجود دارد که بخش بخار نیروگاه های موجود را راه اندازی نمود و این نیروگاه ها را به سیکل ترکیبی تبدیل نماییم تا بدون نیاز به سوخت اضافه، ۷۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد شود. شرکت های فولادی می توانند دراین زمینه سرمایه گذای کرده و نیروگاه های گازی موجود را به سیکل ترکیبی تبدیل کنند.
فلاحتیان اشاره کرد: وزارت نفت برای پیشبرد پیشنهاد مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص تعویض بخاری های بخش خانگی که راندمان پایینی دارند با بخاری های با راندمان بالا، آمادگی دارد. گریزی از این وجود ندارد که برای رفع چالش تامین گاز به سراغ افزایش راندمان و و بهینه سازی مصرف انرژی برویم. البته موارد کوچکی همچون دوجداره کردن پنجره منازل، مصرف گاز را کم می کند. بایستی در حوزه کاهش مصرف گاز در بخش خانگی، سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد.
معاون وزیر نفت در آخر اشاره کرد: وزارت نفت برای همکاری با شرکت هایی که قصد دارند در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی سرمایه گذاری کنند، آمادگی کامل دارد. در زمینه جمع آوری گازهای همراه نیز فضا برای سرمایه گذاری شرکت های فولادی وجود دارد و وزارت نفت آماده همکاری با سرمایه گذاران دراین زمینه است.

مدیران شرکت های فولادی در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد چه گفتند؟
محمدیاسر طیب نیا-مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان- در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد اظهار نمود: ۷۰ درصد انرژی کشور بر پایه گاز طبیعی تامین می شود. ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا است و بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا بر پایه گاز طبیعی است. مزیت تولید فولاد در ایران برمبنای گاز ارزان و دسترسی پایدار به گاز است. صنایعی نظیر خودرو، لوازم خانگی و غیره شدیدا به صنعت فولاد وابسته هستند و چنانچه مشکلی برای صنعت فولاد ایجاد شود، سریعا به سایر صنایع منتقل می شود.
وی ادامه داد: مصرف گاز صنعت فولاد ایران هم اکنون ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال است. برای چند سال آینده نیز در جهت تحقق اهداف سند چشم انداز، مصرف گاز صنعت فولاد باید به بالای ۲۰ میلیارد مترمکعب برسد. توسعه تولید گاز در کشور همگام با توسعه بخش صنعت نیست و رشد تولید گاز، کمتر از رشد بخش صنعت بوده است.
طیب نیا ضمن تاکید بر بهینه سازی مصرف گاز اشاره کرد: لازم است در جهت رفع چالش گاز و برق، کارگروه هایی تخصصی ایجاد شود و راهکارهای کارشناسی برای حل این چالش ها تدارک دیده شود. در زمینه گاز تنها به افزایش ظرفیت تولید گاز نباید فکر کرد و می توان با افزایش راندمان مصرف گاز، در مصرف گاز صرفه جویی کرد. بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز تولید گاز داریم و بیش از ۵۲۰ میلیون مترمکعب آن مصرف بخش خانگی است. لازم است بینش ها را هم اصلاح کرد و با فرهنگ سازی، در مصرف گاز در بخش خانگی هم صرفه جویی کرد. ما حاضر هستیم گاز را از مشتریان خانگی یعنی مصرف کنندگان نهایی خریداری نماییم.
وی با اعلان اینکه همه مشکلات در کشور، راه حل داخلی دارد؛ اشاره کرد: حتی راهکارهای داخلی در کوتاه مدت هم برای چالش ها وجود دارد. تنها این راه حل ها باید شناسایی شوند و برای اجرائی شدن آنها متولی در کشور وجود داشته باشد. در حوزه کاهش مصرف انرژی جای کار فرهنگی بسیاری وجود دارد اما متولی این کار فرهنگی طبیعتا شرکت های فولادی نیستند و وزارت نفت و سایر نهادهای مربوطه بایستی دراین زمینه کار فرهنگی انجام دهند. وزارت نفت باید برای شرکت های که قصد دارند در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی سرمایه گذاری کنند، فرش قرمز پهن کند.

تأمین گاز، مهم ترین چالش صنعت فولاد و ضرورت واردات گاز
سیدرسول خلیفه سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد- نیز در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد اشاره کرد: با اهمیت ترین چالش صنعت فولاد هم اکنون مسئله تامین گاز است و حتی در تولید برق نیز به گاز نیاز است و این چالش باید با همکاری دولت و بخش خصوصی رفع گردد.
در ادامه کسری غفوری-مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان- نیز ضمن اشاره به این که فولاد خراسان جزو نخستین شرکت های فولادی بوده که مشمول محدودیت مصرف گاز شد. بمحض این که که کمبود گاز ایجاد می شود، گاز صنعت فولاد را قطع می کنند. با توجه به این که گاز در صنعت فولاد جایگزینی ندارد و این صنعت یک صنعت پیشران است، قطع گاز صنعت فولاد، یک بازی باخت-باخت برای دولت و شرکت های فولادی است. ۵۵ روز قطع گاز صنعت فولاد موجب می شود که ۱۲ تا ۱۴ درصد از برنامه تولید فولاد عقب بمانیم. با قطع گاز، صادرات فولادی ها کاهش پیدا می کند و در بازار ارز، گرفتار بی ثباتی خواهیم شد.
وی ادامه داد: واردات گاز تنها راهکار چالش گاز در کوتاه مدت است. در واردات گاز، وزارت نفت به ما کمک نماید تا خودمان بتوانیم واردات گاز را انجام دهیم. فولادی ها حاضر به سرمایه گذاری در زمینه SNG و LNG هستند. ذخیره سازی حامل های انرژی پس از واردات گاز، دومین راهی است که در کوتاه مدت باید برای حل چالش گاز مورد استفاده قرار گیرد. هدر رفت گازها در کشور ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال است که این موارد نیز باید حتما اصلاح گردد. البته میتوان افزایش قیمت گاز خانگی را بصورت پلکانی محقق کرد تا در بخش خانگی، الگوی مصرف گاز اصلاح گردد.

گاز در صنعت فولاد جایگزینی ندارد
امین ابراهیمی-مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان- نیز با اعلان اینکه ایران باوجود این که سومین تولیدکننده گاز طبیعی در دنیا است اما در فصول سرد سال، کشور با کمبود گاز مواجه می شود و در پاسخ به این کمبود گاز، گاز صنایعی همچون فولاد و پتروشیمی قطع می شود که امکان استفاده از سوخت جایگزین را ندارند، اظهار نمود: برای تحقق تولید ۵۵ میلیون تن تا افق ۱۴۰۴، صنعت فولاد به مصرف ۱۹.۲ میلیارد متر مکعب در سال نیاز دارد. پیش بینی ها بر این است که فولاد خوزستان در سه ماهه پایانی سال به سبب چالش گاز، بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود را از دست خواهد داد.

آمادگی صنایع معدنی برای حل مشکلات سرمایه گذاری در زمینه گاز
در ادامه سمینار مذکور، امیرحسین نادری-مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات- اظهار داشت: در زمینه راندمان انرژی سرمایه گذاری های بسیار زیاد و متنوعی می توان انجام داد. با سرمایه گذاری در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی علاوه براینکه آلودگی هوا کاسته می شود، مصرف سوخت هم کمتر خواهد شد. این سرمایه گذاری ها بایستی با جدیت دنبال شوند و چالش های حوزه گاز، صنعت، معدن و نفت تعریف و برای رفع آنها سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد و مشکلات گاز نیز با برنامه ریزی حل شود.
وی ضمن اشاره به تجربه های موفق سرمایه گذاری در بخش تامین آب مورد نیاز معادن و صنایع معدنی اشاره کرد: لازم است تامین گاز با بهره گیری از تجربه پروژه انتقال آب صورت گیرد. همین طور بخش معدن و صنایع معدنی برای حل مشکلات سرمایه گذاری در زمینه انرژی اعلام آمادگی می کند.
یحیی آل اسحاق- رییس هیئت مدیره هلدینگ کاوه پارس و عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان- نیز در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد اظهار داشت: اگر گاز نباشد، هستی صنعت فولاد از بین می رود. بحث چالش تامین گاز صنعت فولاد، بحث حاشیه سود یا افزایش قیمت تمام شده نیست، بلکه بحث ادامه موجودیت این صنعت است. فرصتهای بسیار زیادی برای توسعه صنعت فولاد وجود دارد. یک مجموعه فکری جداگانه نیاز است که این فرصت ها را سامان دهد و تهدیدهای فعلی صنعت فولاد را به فرصت تبدیل کند.

گاز، مزیت نسبی صنعت فولاد ایران
سید ابوتراب فاضل-مدیرعامل هلدینگ توسعه صنایع و معادن غدیر- نیز در این مراسم، با اعلان اینکه صنعت فولاد در ایران به شدت وابسته به گاز است و رقابت پذیری این صنعت برمبنای دسترسی به منابع ارزان و فراوان گاز بوده است، گاز را مزیت نسبی صنعت فولاد ایران دانسته و اظهار داشت: بر بستر این مزیت نسبی، صنعت فولاد ایران به وجود آمده است. حدود ۲۵ میلیارد دلار در زنجیره فولاد ایران سرمایه گذاری شده است که این سرمایه گذاری بزرگ را نمی توان نادیده گرفت و بسادگی اظهار داشت که گاز نداریم که به صنایع فولاد بدهیم. اگر نرخ گاز به مترمکعبی ۲۰۰۰ تومان برسد، ۱۲ هزار میلیارد تومان به هزینه تولید آهن اسفنجی در کشور اضافه می شود.
وی ادامه داد: رای واحدهای احیاء مستقیم، قطعی گاز به مفهوم توقف تولید است و توقف تولید آهن اسفنجی نیز توقف تولید واحدهای فولادسازی را در پی خواهد داشت. چالش گاز و برق و کاهش تولید فولاد کشور، مشکلاتی نظیر کاهش درآمدهای ارزی کشور، ایجاد مشکل برای صندوق های بازنشستگی، بی ثباتی بازارهای کالایی و غیره را به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد یک مدل برای سرمایه گذاری فولادی ها در زمینه گاز
بهادر احرامیان- نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران-نیز در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد اظهار داشت: مصرف گاز بخش خانگی بصورت بی رویه بالا رفته و پیک مصرف گاز در کشور را به بالای ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسانده است. این افزایش بی رویه مصرف در بخش خانگی باید مدیریت شود؛ اما متاسفانه دولت بجای مدیریت این مصرف اتلاف گونه به سراغ قطع گاز صنعت فولاد رفته است.
احرامیان اعلام نمود: از دولت درخواست داریم به بخش خصوصی اجازه دهد تا در قالب قراردادهای امتیازی مثل قانون بخش معدن، در استخراج گاز طبیعی از میادین سرمایه گذاری کنند.
در آخر اسدالله فرشاد-عضو هیئت مدیره انجمن فولاد و مدیر عامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان- در جمع بندی نتیجه این سمینار اظهار داشت: شرکت های فولادی همانطور که آرزوی دیرینه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران را محقق ساختند، آمادگی دارند که تفاهم نامه سرمایه گذاری یک میلیارد یورویی را در حوزه افزایش تولید گاز و بهینه سازی مصرف گاز در کشور امضاء کنند.

1400/10/07
11:15:12
5.0 / 5
406
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجارت , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal