بالاخره سیب زمینی از ترکمنستان برگشت خورده یا نخورده؟

بالاخره سیب زمینی از ترکمنستان برگشت خورده یا نخورده؟

روز گذشته رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد از برگشت خوردن سیب زمینی های ایران از ترکمنستان آگاهی داد و اظهار داشت که این کشور واردات سیب زمینی ایران را به سبب استفاده از سم چینی ممنوع کرده است. خبری که اظهار نظرهای متفاوتی را به دنبال داشت ولی هنوز دقیقا معین نیست که آیا محموله های سیب زمینی ایران از ترکمنستان برگشت داده شده یا خیر؟به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا مدتی پیش اخباری در خصوص بازگشت محموله های سیب زمینی از ازبکستان منتشر گردید. بعد از آن نیز روسیه به سبب استفاده از چندین سم واردات فلفل را از ایران به کشورش ممنوع کرد. پس از آن نیز اخباری در خصوص برگشت خوردن محموله های کیوی ایران از هند به سبب باقی مانده سموم کشاورزی منتشر گردید. بتازگی هم گفته می شود که ترکمنستان هم واردات سیب زمینی ایران را ممنوع کرده است. اخباری که برخی آنرا تایید و برخی تکذیب کرده اند و این اظهار نظرهای متفاوت سوالاتی را در اذهان عمومی به وجود آورده است که چرا دستگاه های مربوطه شفاف و روشن برای مردم دراین زمینه روشنگری نمی کنند؟ چرا روسیه، ازبکستان، ترکمنستان و هند یک دفعه محصولات کشاورزی ایران را برگشت زده اند؟ آیا نظارتی بر سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی تولید شده در کشور و محصولات صادراتی نیست ؟ آیا دستگاه های مربوطه بر سموم استفاده شده در محصولات کشاورزی نظارت ندارند و آیا مردم در داخل کشور از محصولات سالمی استفاده می کنند؟

البته انتشار خبر برگشت خوردن سیب زمینی های ایران از ترکمنستان واکنش نایب رییس اول اتاق مشترک ایران و ترکمنستان را به همراه داشت و این مقام مسئول ضمن تکذیب این خبر اعلام نمود که سیب زمینی صادراتی ما از کشور ترکمنستان برگشت نخورده و چنین چیزی حقیقت ندارد. فقط بار سیب زمینی یک کامیون از کشور ازبکستان برگشت خورد که علت آن خاک زیاد بود اما برخی رسانه ها آنرا بزرگ نمایی کردند.

در این راستا و بر طبق اعلام اتاق تجاری تهران محمد رحیم نیازی_رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان سیب زمینی نیز با اعلان اینکه مدتی پیش 3500 تن سیب زمینی ایرانی از ازبکستان برگشت خورد و حالا گفته می شود که بتازگی سیب زمینی های ایرانی از ترکمنستان هم برگشت خورده اظهار داشت که هنوز جزئیات این ماجرا معین نیست و مشخص نیست این محصولات پس از قرنطینه به کشور بازگشته شده اند یا پیش از آن و دلیل آن چه بوده است. در ایام آینده، اطلاعات دقیق تری از این ماجرا به دستمان می رسد. اما در این مرحله می توان سه فرضیه برای این اتفاق در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: اول این که ممکنست سمی که در ایران برای محصولات کشاورزی و حالا درباره سیب زمینی استفاده شده، مورد تایید کشور مقصد نبوده باشد. این اتفاق خیلی شایع است و دلیل بر بی کیفیت بودن محصول نیست. در حقیقت کشورها تنها بر سر سم استفاده شده توافق ندارند، نه چیز بیشتر. به هر حال هر کشوری الگو و تعریف و قانونی برای سم استفاده شده در محصولات کشاورزی دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سیب زمینی اشاره کرد: فرضیه دوم می تواند مربوط به سمی باشد که از چین وارد می شود. این احتمال وجود دارد که چین در تحویل این سم به ایران تقلب کرده باشد. یعنی سمی که تحویل داده، سمی نباشد که در ابتدا معرفی کرده است. به این شکل که ابتدا نمونه سمی که داده می شود، یک چیز است و بعد ممکنست سمی با دوزی متفاوت تحویل ایران شده باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: فرضیه سوم بحث مافیای اقتصاد و صادرکنندگان محصولات کشاورزی دیگر کشورها و رقبای ایران است. ایران دیپلماسی اقتصادی قوی ای ندارد و رقیبان ما می توانند به آسانی در بازار صادراتی ما نفوذ کنند. الان بحث سر یک میوه و دو میوه یا صادرات سیب زمینی نیست، بحث بر سر کل صادرات محصولات کشاورزی ایران است. وقتی مشاهده می نماییم که طی چند وقت اخیر مدام محصولات کشاورزی ایران مانند کیوی، فلفل دلمه ای و... به کشور بازگشت داده می شوند، فرضیه مافیای تجارت قوی تر می شود. این گروه می توانند صادرات محصولات کشاورزی ما را هدف قرار دهند تا صادرات غیرنفتی ایران هم با مشکل مواجه شود.

نیازی اشاره کرد: کیفیت سیب زمینی ایران در حد قابل قبول است، نه در همه جا اما اصولا در بیشتر استانها کیفیت بالاست. از طرفی هم ایران سال هاست این محصولات را بدون مشکل به کشورهای مختلف صادر می کرده است، اینکه چرا در چند روز اخیر مدام خبرهایی از بازگشت محصولات کشاورزی ایران شنیده می شود، جای سوال دارد.
1400/10/05
20:40:59
5.0 / 5
304
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجارت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal