واحدهای صنعتی بیشتر در کدام استان ها فعال اند؟

واحدهای صنعتی بیشتر در کدام استان ها فعال اند؟

لیدی شال: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صمت نشان میدهد که تهران، اصفهان و خراسان رضوی میزبان بیشترین واحدهای فعال صنعتی، خراسان شمالی، ایلام و خراسان جنوبی در قعر جدول قرار دارند و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز فقط ۲.۶ درصد از کل واحدهای فعال را در خود جای داده اند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار تا آخر مهر ماه سال جاری در مجموع حدود ۷۱ هزار واحد فعال با اشتغال بیشتر از دو میلیون و ۴۷۰ هزار نفر در گروههای مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می نمایند.
بیشترین واحدهای فعال در گروه "سایر محصولات کانی های غیرفلزی" است که ۱۵ هزار و ۲۷۱ واحد در آن وجود دارد. همینطور گروه "محصولات غذایی و آشامیدنی" و گروه "محصولات از لاستیک و پلاستیک" با فعالیت ۸۲۷۵ و ۷۲۳۸ واحد در رده دوم و سوم قرار می گیرند و به صورت کلی نزدیک به نیمی از کل واحدهای فعال در سه گروه یاد شده فعالیت می نمایند. در این سه گروه به ترتیب حدود ۳۷۲، ۳۶۱ و ۱۷۰ هزار نفر مشغول به کار هستند.
گروه هایی که کمترین واحد فعال را دارند هم شامل "جمع آوری، تصفیه و توزیع آب" با دو واحد، "تولید انرژی" با ۱۲ واحد و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیتهای مشابه" با ۱۹ واحد است که به ترتیب ۲۸، ۱۶۲ و ۳۹۵ نفر در آنها شاغل هستند و پایین ترین میزان اشتغال را در بخش های مختلف دارند.
کدام استان ها بیشترین واحد فعال را دارند؟
تهران، اصفهان و خراسان رضوی تا آخر مهر ماه به ترتیب ۸۸۳۵، ۸۶۵۰ و ۵۴۷۶ واحد فعال داشتند که بیشترین تعداد واحد در میان استان ها است و اشتغال این استان ها در واحدهای فعال صنعتی و معدنی هم به ترتیب بیشتر از ۴۱۱ هزار نفر، ۲۷۴ هزار و ۲۰۴ هزار نفر است. کمترین واحد فعال در میان استان ها به خراسان شمالی، ایلام و خراسان جنوبی اختصاص دارد که فقط ۳۳۸، ۴۹۱ و ۴۹۶ واحد فعال در آنها جای گرفته است.
وضعیت مناطق آزاد
در این میان از بین کل واحدهای فعال، فقط ۱۹۱۱ واحد، معادل حدود ۲.۶ درصد کل واحدهای فعال در کشور، در هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فعال است. منطقه آزاد کیش با ۵۵ واحد فعال، ماکو با ۱۵۷ و قشم با ۱۵۹ واحد کمترین واحد فعال را در میان مناطق آزاد دارند که به ترتیب ۱۸۷۳، ۴۵۹۴ و ۵۷۳۶ نفر در آنها مشغول هستند.
همینطور تا آخر مهر سال جاری ۱۵۴ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد چابهار، ۱۶۹ واحد در اروند، ۲۰۹ واحد در انزلی، ۲۹۵ واحد در ارس و ۷۰۴ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مسقر شدند.
مجموع اشتغال تمام ۱۹۱۱ واحدهای فعال صنعتی و معدنی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم ۱۲۱ هزار و ۶۳۹ نفر، یعنی نزدیک به پنج درصد کل اشتغال واحدهای فعال است.
این در شرایطی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند.
منبع:

1400/10/03
11:17:18
5.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal