جراحی سرپایی اقتصاد - ۹

دولت نمی داند هدفش از حذف ارز 4200 تومانی چیست

دولت نمی داند هدفش از حذف ارز 4200 تومانی چیست

به گزارش لیدی شال یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: دولت اول باید مشخص نماید هدفش از حذف ارز 4200 تومانی، بازتوزیع عادلانه است یا جبران کسری تا بعد سر الزامات آن بحث نماییم.مجید شاکری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره الزامات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: این که ارز ۴۲۰۰ تومانی خوب یا بد است و الزامات آن چیست، بستگی به اهدافی دارد که برای حذف این ارز مشخص کرده ایم.
وی افزود: دولت باید بداند با این کار نمی تواند هم کسری بودجه خودش را پوشش دهد و هم باز توزیع انجام دهد.
شاکری اضافه کرد: در هر صورت اقدامی که بر همه کارها مقدم است و در بیشتر این اهداف هم مطرح است، این است که دولت باید مبادی واردات کالاهای اساسی را متنوع کند. این اقدام باید پیش از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی صورت گیرد و با این کار روش های خلاقانه تر، متنوع تر و بدون تنش تری برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار دولت قرار می گیرد.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: این که دولت چقدر باید یارانه بدهد، بستگی به اهدافی دارد که تعریف کرده است. اگر هدف دولت جبران کسری بودجه است، نباید یارانه ای بدهد و اگر هدف باز توزیع عادلانه است، باید تصمیم بگیرد که آیا یارانه نقدی می خواهد بدهد یا کالا برگ؟
شاکری در آخر تاکید کرد: دولت نمی داند که چه هدفی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد، فقط می داند که باید حذف شود ولی هدفش را از این کار دقیقاً نمی داند. بنا بر این دولت اول هدفش را مشخص نماید تا پس از آن بگوییم الزامات درست و غلط چیست.


منبع:

1400/10/01
11:52:45
5.0 / 5
314
تگهای خبر: اقتصادی , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal