افزایش قیمت رستوران های ترکیه از سال آینده

افزایش قیمت رستوران های ترکیه از سال آینده

به گزارش لیدی شال رستوران ها و کسب و کارهای دیگر بخش خدمات ترکیه می گویند قیمت ها را سال آینده می افزایند تا هزینه افزایش ۵۰ درصدی حداقل دستمزد را پوشش دهد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، مقامات بخش هایی که حداقل دستمزد را می دهند شامل خرده فروشی، گردشگری و تولید پوشاک به رویترز اعلام نمودند باید افزایش ۵۰ درصدی حداقل دستمزد که از طرف دولت در برخورد با بحران افت لیر اعلام گردید را از سال آینده در قیمت هایشان منعکس کنند و بعضی هم نسبت به از دست رفتن مشاغل هشدار دادند.

افزایش حداقل دستمزد که از اول ژانویه اجرائی می شود، به مفهوم افزایش هزینه ۴۰ درصدی کارفرما باتوجه به تخفیف مالیاتی است. انتقال این هزینه روی برچسب قیمت ها، به رشد تورم دامن می زند که از ۲۱ درصد در ماه گذشته به بالای ۳۰ درصد در چند ماه آتی خواهد رسید.

رمضان بینگل، رییس انجمن "همه رستوران ها و گردشگری" اظهار داشت: ما نمی توانیم این افزایش هزینه را از جیبمان پرداخت نماییم. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این افزایش هزینه در لیست غذای رستوران ها و مشتریانمان منعکس می شود. بعد از افزایش حداقل دستمزد، هزینه کارگر در بخش رستوران ها به ۲۵ درصد از کل هزینه ها در مقایسه با حدود ۱۵ درصد فعلی افزایش می یابد.

بحران ارزی ترکیه روز جمعه با ریزش حدود هشت درصدی لیر شتاب گرفت. برنامه اقتصادی رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه برای کاهش نرخهای بهره در برخورد با افزایش قیمت ها، به ارزش ارز این کشور به شدت لطمه زده است. لیر در ۳۰ روز گذشته حدود ۴۰ درصد از ارزش خودرا از دست داده و اقتصاد ترکیه را برآشفته کرده و توان مالی خیلی از مردم این کشور را در مضیقه قرار داده است. اردوغان می گوید برنامه اقتصادی جدید وی اعتبار، صادرات و رشد را در اولویت قرار می دهد.

حداقل دستمزد سال آینده ۴۲۵۳ لیر (۲۷۵ دلار) در ماه خواهد بود و شامل حدود شش میلیون کارگر می شود. انتظار می رود تورم قیمت مصرفی به میزان ۳.۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

یوسف کاپتان اوغلو، صاحب رستوران پیدبان در استانبول می گوید رستوران هایی که اجاره پرداخت می کنند، اولین کسب و کارهایی هستند که لطمه می بینند. سپس با افزایش قیمت ها، کسب وکارها در صنعت غذا و آشامیدنی مانند ما، یک به یک تعطیل می شوند.

بر اساس گزارش رویترز، رمضان کایا، رییس انجمن تولیدکنندگان پوشاک ترکیه اظهار داشت: در بخش لباس آماده، هزینه های کارگر هم اکنون حدود ۳۵ درصد است. سال آینده قیمت ها ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

منبع:

1400/09/27
11:55:51
5.0 / 5
438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal