رایزنی ایران و روسیه برای رفع مشکلات واردات فلفل از ایران

رایزنی ایران و روسیه برای رفع مشکلات واردات فلفل از ایران

کاظم جلالی، سفیر ایران در گفت و گو با قائم مقام اتاق تجاری و صنعت روسیه، با اشاره به محدودیت موقتی اعمال شده بر واردات فلفل از ایران، خواهان مساعدت نهادهای ذیربط روسیه برای حل هرچه زودتر این مشکل شد.


به گزارش لیدی شال به نقل از سفارت ایران در مسکو، ولادیمیر پادالکا در این گفت و گو با ابراز تاسف از این مساله اظهار داشت: اتاق تجاری و صنعت فدراسیون روسیه این مساله را در عالی ترین سطوح دولت روسیه پیگیری خواهدنمود تا به زودی شاهد حل این محدودیت باشیم.
در دو روز اخیر خبری در خصوص ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی همچون فلفل از ایران به روسیه منتشر گردید. در این خبر ذکر شده بود که روسیه به سبب وجود باقی مانده سموم کشاورزی در محموله های فلفل این ممنوعیت را برقرار کرده است. موضوعی که رییس سازمان حفظ نباتات توضیحاتی در این خصوص ارائه داد.
کیخسرو چنگلوایی در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار نمود: سوم آذر ۱۴۰۰ سرویس فدرال نظارت بر حقوق مصرف کنندگان روسیه نامه ای به وزارت بهداشت و جهادکشاورزی ایران ارسال و اعلام نمود که در چند محموله از فلفل های ایران مقداری سموم پیدا شده که در کشور روسیه ثبت و استفاده نمی گردد و بعد از آن یعنی از ۸ آذر نیز واردات فلفل به این کشور ممنوع گردید.
وی افزود: برمبنای قانون، سازمان حفظ نباتات کشور وظیفه نظارت بر آفات، بیماریها و علف های هرز محصولات کشاورزی را دارد و در هیچ مقوله ی دیگری یعنی بررسی فلزات سنگین، باقی مانده سموم، نیترات و... نقشی ندارد. در حقیقت نظارت بر این موارد بر عهده سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است.
رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: باید تمام محصولاتی که عرضه می شود مورد بررسی قرار گیرند و اگر میزان سم باقی مانده در آنها بالاتر از حد مجاز بود، اجازه توزیع به آنها داده نشود.
وی در ادامه اظهار داشت: در حقیقت بحث کشور روسیه این نیست که چرا فلفل های باقی مانده سموم کشاورزی دارند بلکه آنها می گویند در تولید این محصولات از سمومی استفاده شده که مورد قبول این کشور نیست. در حقیقت اقدام آنها فی البداهه و ناگهانی است؛ چونکه از قبل هیچ پروتکل یا تفاهم نامه ای به امضای دو طرف نرسیده و حتی مکاتبه ای هم نداشتیم تا شروط واردات مشخص شود و آنها صریحا اعلام کنند که از چه سمومی نباید در محصولات وارداتی استفاده گردد.
چنگلوایی با اعلان اینکه این محموله ها به کشور برگشت نخورده و فعلا واردات فلفل بطور موقت به روسیه ممنوع شده است، اظهار داشت: مکاتباتی با سازمان غذا و دارو انجام داده ایم و در ایام آتی نیز جلساتی خواهیم داشت تا برای آن تمهیداتی در نظر بگیریم و این اتفاقات تکرار نشود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در آخر افزود: بطور کل معتقدیم باید محصولات در مبدا یعنی در استانی که تولید می شوند بررسی شوند و اگر تاییدیه استانی نگرفت توزیع صورت نگیرد.
1400/09/16
12:52:47
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal