جزئیات قیمت و واردات برنج

جزئیات قیمت و واردات برنج

به گزارش لیدی شال سرعت افزایش قیمت برنج ایرانی که در مهرماه سال جاری رکورد زده بود به تدریج کند شده و در ماه اخیر به حدود ۵۵ درصد رسیده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طی ماه های اخیر و در جریان ممنوعیت واردات برنج در فاصله مرداد تا آذر ماه، قیمت این کالا هم در بازار با افزایش همراه بود.، روندی که آمار رسمی مرکز آمار ایران هم آنرا تائید می کرد.

فروش برنج ایرانی تا ۵۴ هزار تومان
بررسی تازه ترین گزارش از وضعیت قیمت اقلام اساسی در آبان نشان داده است که برنج ایرانی نسبت به آبان سال قبل ۵۵.۹ درصد افزایش قیمت داشته است در حالیکه در مهرماه، میزان افزایش حدود ۶۲ درصد گزارش داده بود.
هر کیلو برنج ایرانی در آبان ماه سال قبل به صورت متوسط ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان و در مهرماه سال جاری به حدود ۴۷ هزار تومان رسیده بود، ولی در آبان ۴۹ هزار تومان ثبت شده است، البته برنج ایرانی در این گزارش رسمی تا بیشتر از ۵۴ هزار تومان هم اعلام شده است.
وضعیت برنج خارجی در ماه گذشته هم این گونه بوده که هر کیلو به صورت متوسط ۲۷ هزار تومان بوده و تا بیشتر از ۳۲ هزار تومان هم فروش رفته است. بر این اساس، برنج وارداتی نسبت به مهرماه سال جاری ۲.۷ درصد و در مقایسه با آبان سال گذشته ۱۸.۷ درصد گران شده است.

واردات ۷۸۰ هزار تنی برنج
اما بررسی جریان واردات برنج امسال از این حکایت دارد که تا ۱۰ آبان ماه، ۷۸۰ هزار تن به ارزش بیشتر از ۶۶۳.۲ میلیون دلار وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد از نظر وزن و ۱۴ درصد ارزش افزایش دارد.
واردات برنج از اواخر آبان ماه با لغو ممنوعیت فصلی آزاد اعلام گردید و این انتظار وجود داشت تا با ورود محموله های جدید به کشور ورود به بازار تا حدودی تعدیل کنند قیمت ها باشد.
منبع:

1400/09/09
11:41:41
5.0 / 5
478
تگهای خبر: بازار , فروش , قیمت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal