جهش سنگین واردات با ارز ۴۲۰۰!

جهش سنگین واردات با ارز ۴۲۰۰!

به گزارش لیدی شال امسال حجم واردات کالاهای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ۹۰ درصد افزایش داشته است، همین روند رو به رشد باعث شد دولت درخواست افزایش سقف استفاده از ارز ترجیحی امسال را مطرح کند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در بودجه سالجاری هشت میلیارد دلار جهت تأمین ارز کالاهای اساسی پیشبینی شده بود ولی آنچه در عمل صورت گرفت نشان داد در نیمه اول سال جاری حجم واردات با ارز ترجیحی طوری بوده که هشت میلیارد دلار حدودا تمام شده است که البته باید به آن واردات بیشتر از یک میلیارد دلاری واکسن را هم اضافه کرد.
رکورد ارزی واردات کالای اساسی
این در حالی است که بررسی وضعیت واردات ایران در فاصله فروردین تا ۱۰ آبان ماه سال جاری در آمار گمرک ایران نشان داده است که از مجموع ۱۱.۵ میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی در ۲۵ گروه بالغ بر ۹.۱ میلیارد دلار آن با ارز ۴۲۰۰ تومان بوده است که حجم آن به ۱۶.۴ میلیون تن می رسد، براین اساس واردات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ از لحاظ وزنی ۳۴ درصد و از نظر ارزش ۹۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
بر این اساس واردات با ارز ترجیحی در انتها هفت ماهه سال جاری، بیشتر از یک میلیارد دلار بالاتر از هشت میلیارد دلار مصوب بودجه بوده است.
این روند افزایش در کل واردات ۱۱.۵ میلیارد دلاری اقلام اساسی هم وجود دارد و برای این دوره رشد ۲۹ درصدی وزن و ۶۳ درصدی ارزش ثبت شده است.
مرکز آمار هم تائید کرد
روند تند ارزش واردات کالاهای اساسی در حالی ثبت شده که گزارش ماه های اخیر مرکز آمار ایران از وضعیت تورم کالاهای وارداتی نشان داده بود که حتی تا مقاطعی تورم بیشتر از ۵۰۰ درصدی هم ثبت شده است که همچون علل این روند، افزایش قیمت کالاهای اساسی در سطح جهان و البته برخی هزینه های مبادلات کالا است.
افزایش ۹۲ درصدی واردات گندم
اما اینکه کدام اقلام با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شده و میزان رشد آن چقدر است بررسی از این حکایت دارد که در هفت گروه مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی، بیشتر از ۳.۶ میلیون تن گندم به ارزش بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار وارد شده که گندم وارداتی در این دوره ۶۰ درصد از نظر وزن و ۹۲ درصد بر ارزش رشد داشته است.
وزن ذرت منفی شد
همچنین ذرت بعنوان یکی از عمده ترین کالاهای وارداتی در سال، بالغ بر ۵.۵ میلیون تن به ارزش ۱.۹ میلیارد دلار واردات داشته که از نظر وزنی ۱۱ درصد کاهش دارد ولی از لحاظ ارزش ۲۶ درصد رشد دارد. ذرت تنها کالایی است که در میان اقلام دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومان با کاهش واردات از نظر حجم همراه بوده است.
رشد ۱۳۴ درصدی واردات جو
دیگر کالای اساسی جو است که ۲.۲ میلیون تن به ارزش ۶۵۶.۶ میلیون دلار واردات داشته که رشد ۹۶ درصدی وزن و ۱۳۴ درصدی ارزش برای آن ثبت شده است.
دانه های روغنی هم ۱۰۱ درصدی شد
انواع دانه های روغنی به وزن بیشتر از ۱.۷ میلیون تن و ارزش بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار وارد شده که رشد ۴۷ درصدی وزن و ۱۰۱ درصد ارزش دارد.
روغن رکورد دار افزایش واردات
اما روغن های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام بالاترین میزان افزایش را بین دریافت کنندگان ارز ترجیحی در واردات دارد به نحوی که ۱.۳ میلیون تن به ارزش بیشتر از ۱.۸ میلیارد دلار واردات این گروه صورت گرفته که از نظر وزن ۱۲۸ درصد و ارزش ۲۸۰ درصد رشد دارد.
کنجاله سویا هم از ۲۰۰ درصد گذشت
کنجاله سویا دیگر کالایی است که واردات آن در حدود هفت ماهه اول سال جاری بالغ بر ۱.۷ میلیون تن به ارزش ۹۵۲.۱ میلیون دلار بوده است که نشان داده است واردات کنجاله سویا ۱۲۵ درصد از لحاظ وزن و ۲۰۱ درصد ارزش افزایش دارد.
اوضاع واردات دارو
اما دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی هم گروه دیگر دریافت کننده ارز ترجیحی است که با افزایش ۳۴ درصدی واردات در وزن و ۳۸ درصدی ارزش همراه بوده؛ به صورتی که ۱۲.۵ هزار تن از این کالا به وزن بیشتر از ۱.۳ میلیارد دلار واردات داشته است.
دولت ۴۲۰۰ را کم آورد
روند افزایشی واردات با کالای اساسی چه از نظر وزنی و بخصوص ارزشی باعث شد که با عنایت به اتمام سهمیه هشت میلیارد دلاری واردات کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، چندی قبل دولت جهت تأمین ارز واردات این اقلام در نیمه دوم سال درخواست افزایش سقف تا ۱۲.۶ میلیارد دلار را مطرح کند.

در هر حال تکلیف جریان ارز ۴۲۰۰ تومانی امسال معلوم نیست و اینکه در این فاصله حذف خواهد شد و تأمین ارز با سامانه نیما صورت می گیرد و یا اینکه همچنان پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد، مبهم است ولی فعلاً پرداخت این ارز پابرجا می باشد تا این که در نهایت در زمان لایحه بودجه ۱۴۰۱ مشخص خواهد شد دولت چه تصمیمی در ارتباط با ارز ۴۲۰۰ تومانی و نحوه پرداخت یارانه ها اعمال می کند.1400/09/01
16:22:24
5.0 / 5
313
تگهای خبر: قیمت , واردات , وارداتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal