رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

فاجعه ارز 4200 تومانی در افزایش تورم

فاجعه ارز 4200 تومانی در افزایش تورم

لیدی شال: رییس اتاق تجاری تهران می گوید بخش مهمی از نرخ تورمی که امروز در اقتصاد ایران دیده می شود تحت تاثیر سرعت بسیار بالای رشد نقدینگی کشور است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیات نمایندگان اتاق تجاری تهران اظهار نمود: بر طبق برآوردهای انجام شده از طرف مرکز آمار نرخ تورم در مهرماه سال ۱۴۰۰ از مرز ۴۵ درصد گذشته است. هرچند این عدد نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش نشان میدهد اما کماکان تورم بسیار بالایی است.
وی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه نیز کاهش پیدا کرده تشریح کرد: بر طبق برآوردهای صورت گرفته این نرخ هم اکنون بیش از ۳۹ درصد است که هرچند ۴.۵ درصد کم شده اما همچنان بسیار بالاست هرچند که دولت اعلام نموده که کاهش تورم را بعنوان یک اولویت دنبال می کند اما تا آن زمان که ما به یک تورم تک رقمی نرسیم نمی توان انتظار داشت که فشارها از روی جامعه برداشته شود.
رییس اتاق تجاری تهران افزود: وقتی که نرخ سرمایه گذاری در اقتصاد پایین باشد مردم بجای آنکه پول خودرا وارد تولید کنند به سمت تبدیل آن به دارایی های غیرمولد حرکت می کنند که همین موضوع به کوچک تر شدن اقتصاد ایران منجر می شود.
خوانساری با بیان اینکه اقتصاد ایران در کنار تورم ریالی با تورم دلاری نیز مواجه می باشد، اظهار نمود: برآوردهای مرکز آمار نشان میدهد که شاخص قیمت کالاهای وارداتی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل ۴۷ درصد بوده که نشان میدهد ما با تورم دلاری نیز مواجه هستیم. اگر تورم جهانی را بین سه تا ۴.۵ درصد در نظر بگیریم از تورم ۱۷ درصدی موجود مابقی مربوط به تورم داخلی ایران است.
وی با تاکید بر لزوم اصلاح برخی سیاست های غلط اقتصادی توضیح داد: در شرایطی که دولت لایحه دو فوریتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده بود این طرح از طرف نمایندگان مجلس پذیرفته نشد اما چیزی که مشخص است لزوم تصمیم گیری سریع در این رابطه و کنار گذاشتن ارز ترجیحی است.
رییس اتاق تجاری تهران افزود: در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی به کالاهای اساسی پرداخت شده که از این عدد پنج میلیارد دلار سهم نفت و مابقی مربوط به وجوه بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی است که بدین سان با نرخ بازار آزاد حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می شود.
بگفته خوانساری این ارز پایه پولی را به شدت افزایش داده و در صورتیکه در سال ۱۳۹۹، ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه شده ۷۵۰ هزار میلیارد تومان آن از محل ارز ترجیحی بوده است.
وی تصریح کرد: در زمانی که دولت پولی از فروش نفت دریافت نمی کند عملا برای تامین کالاهای اساسی مجبور به استقراض از بانک مرکزی می شود که این مساله در وضعیت تورمی فعلی خود عاملی برای تشدید مشکلات است بدین جهت باید دراین زمینه تغییراتی گسترده در دستور کار قرار گیرد.
منبع:

1400/08/26
11:40:05
5.0 / 5
402
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal