برآورد مصرف ۲۵۰۰ تن تنباکوی قاچاق یا جعلی

برآورد مصرف ۲۵۰۰ تن تنباکوی قاچاق یا جعلی

به گزارش لیدی شال رئیس انجمـن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی از برآورد مصرف حدود ۲۵۰۰ تن تنباکوی قاچاق یا جعلی در کشور در نیمه اول سال جاری اطلاع داد.


محمدرضا تاجدار در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت تولید سیگار در نیمه اول سال جاری اظهار داشت: بر مبنای آمار مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات، تولید سیگار معادل ۲۸ میلیارد و ۷۲۶ میلیون نخ بوده که نسبت تولید ۲۵ میلیارد و ۱۲۲ میلیون نخ در مدت مشابه سال قبل، ۱۴ درصد رشد داشته است.
البته به قول وی جزئیات این آمار نشان داده است تمام شرکتهای متوسط و کوچک با افت تولید رو به رو شده اند و این شرکتهای بین المللی هستند که رشد تولید دارند. همان گونه که قبلا هم پیشبینی شده بود، مالیات نخی که در سال ۱۴۰۰ اعمال شد، به تولید شرکتهای کوچک و متوسط صدمه وارد کرده است.
رئیس انجمـن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی برای سیگار داخلی ۲۵۰ تومان و برای تولید کنندگان خارجی ۵۰۰ تومان مالیات نخی تعیین کرده است که این مساله قیمت تمام شده سیگار و قیمت پایه فروش سیگار در هر کدام از شرکت ها را بالا برده و منجر به کاهش تولید شرکتهای کوچک و متوسط داخلی شده، خاطرنشان کرد که در مقابل سهم فروش شرکتهای بین المللی افزایش می یابد.
تاجدار در ادامه از تولید ۲۴۴۴ تن تنباکوی معسل در شش ماهه اول سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت که میزان تولید این محصول امسال نسبت به تولید ۶۶۹ تن در مدت مشابه سال قبل ۲۶۳ درصد رشد داشته است. البته در سال ۱۳۹۹، حدود یک میلیون و ۲۸۵ هزار کیلوگرم تنباکوی معسل به کشور وارد شده است، اما با عنایت به اعمال محدودیت های قانونی میزان واردات کاهش پیدا کرد. محدودیت واردات تنباکوی معسل بر مبنای حکم دیوان عدالت اداری انجام شد و ورود این کالا به کشور پس از سال ۱۳۹۹ محدود شد.
کاهش ۸۸ درصدی واردات تنباکوی معسل در نیمه اول امسال
ازاین رو به قول وی در سال ۱۴۰۰ فقط ۱۴۸ هزار کیلوگرم تنباکوی معسل وارد شده که یعنی میزان واردات ۸۸ درصد کاسته شده است. مصرف تنباکوی معسل در شش ماهه ابتدای سال جاری بر مبنای برآوردهای انجام شده، حدود ۵۰۰۰ تن بوده است. بدین سان با عنایت به رقم ۲۴۴۴ تن تولید این محصول و در صورت واردات ۱۵۰ تنی به کشور، در این زمان حدود ۲۵۰۰ تن تنباکو از مبادی غیررسمی وارد یا تولید جعلی شده است.
رئیس انجمـن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با اشاره به اینکه دستگاههای متولی یعنی وزارت صمت و اقتصاد و دارایی باید فکر جدی برای این مساله کنند، خاطرنشان کرد: این رویه به خزانه کشور هم صدمه وارد می نماید چونکه واردات از مبادی غیر رسمی مالیات و عایدی برای دولت ندارد و از طرفی وقتی هیچ نظارتی روی تولید آنها نیست، به سلامت جامعه صدمه می رسانند. چونکه تولید محصول جعلی در کارگاه زیرزمینی و شرایط غیربهداشتی انجام می شود.
از سوی دیگر به قول وی تولید تنباکوی معسل کارگر بر است، چونکه این محصول به صورت مکانیزه تولید نمی گردد. اگر تمام ۵۰۰۰ تن تنباکوی معسل مصرفی کشور در داخل تولید شود، میزان اشتغال بوجود آمده عدد قابل توجهی خواهد بود. اما هم اکنون قاچاقچیان این میزان اشتغال را از دسترس کشور خارج می کنند.
منبع:

1400/08/19
12:18:59
5.0 / 5
466
تگهای خبر: دستگاه , طلا , فروش , قاچاق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal