مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران اعلام كرد

تأمین شکر تا خرداد سال آینده

تأمین شکر تا خرداد سال آینده

به گزارش لیدی شال مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن اعلام تأمین گندم مورد نیاز کشور از اردیبهشت ماه، تأمین شکر تا خردادماه سال آینده، افزایش واردات برنج و کاهش واردات شکر در سالجاری، به حذف ارز 4200 تومانی و این که تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده است، اشاره نمود


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، یزدان سیف در نشست خبری که بامداد امروز به صورت مجازی برگزار شد با اشاره به اینکه وظیفه شرکت بازرگانی دولتی ایران تأمین و تکمیل زنجیره عرضه کالاهای اساسی چون گندم، روغن، برنج و شکر است، اظهار داشت: سال زراعی قبل به علت خشکسالی ۴ میلیون و ۵۳۴ هزار تن خرید تضمینی گندم انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش داشته است.

گندم مورد نیاز کشور به صورت کامل تأمین شد
وی افزود: با برنامه ریزی های انجام شده تدارک برای تأمین گندم مورد نیاز کشور از اردیبهشت ماه آغاز و گندم مورد نیاز کشور به صورت کامل تأمین شده است. در این راستا بخش قابل توجهی از گندم های وارداتی ترخیص و وارد کشور شده اند و قسمتی دیگر هم در کشتی ها منتظر ترخیص اند.
به گفته وی هم اکنون ۱۰ فروند کشتی درحال تخلیه گندم هستند و ۳۰ فروند هم منتظر تخلیه اند و کمبودی در تأمین گندم کشور وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه برخی در تلاش هستند در تأمین کالاهای اساسی برای مردم ایجاد نگرانی کنند، اظهار داشت: به صورت یکپارچه تلاش می نماییم که در رفتار مصرفی مصرف کنندگان هیچ تغییری ایجاد نشود و همانطور که مستحضرید با انتشار کرونا کشورهای دیگر گرفتار کمبود کالاهای اساسی شدند ولی در کشور ما این اتفاق نیوفتاد.
وی در ادامه اظهار داشت: یکی از کالاهای اساسی که تولید آن در کشور حدود ۸۰ سال قدمت دارد، شکر است. سیاست های اخیر وزارت جهاد کشاورزی این است که ضمن افزایش تولید، بخشی از شکر مورد نیاز کشور به علت خشکسالی و شرایط آبی از محل کشت پاییزه صورت گیرد. بر مبنای آمارهای انتشار یافته میزان چغندرقند کشت پاییزه که به کارخانجات تحویل داده شده ۵۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است که این عدد در کشت بهاره به حدود ۱۱درصد رسیده است.

تا خردادماه سال آینده هیچ کمبودی در تأمین شکر نخواهیم داشت
سیف ضمن اشاره به این که سال جاری یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن تولید شکر از محل چغندرقند و نیشکر خواهد بود، اضافه کرد: پیشبینی می نماییم تا خرداد سال آینده هیچ مشکلی در تأمین شکر نداشته باشیم. از آغاز سال تابحال هم ۸۱۹ هزار تن شکر وارد کشور شده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در ۷ ماهه ابتدای سال ۲۱۰ هزار تن برنج مورد نیاز مردم تأمین شد. که ۱۵۰ هزار تن آن در دوره ممنوعیت واردات برنج بود. این عدد نسبت به سال قبل ۷ درصد رشد داشته است. همینطور ۴۳۷هزار تن شکر از محل ذخایر راهبردی و ۷۰۵ هزار تن انواع روغن خام برای کارخانجات تأمین شده است.


افزایش واردات برنج و کاهش واردات شکر
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به آمار واردات هفت ماهه چهار کالای اساسی برنج، روغن، شکر و گندم اشاره نمود و اظهار داشت: از آغاز سال تابحال ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم وارد بنادر کشور شده که از این مقدار سه میلیون تن از بنادر ترخیص شده است. میزان واردات روغن خوراکی هم در این زمان یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود که جهت تأمین نیاز بازار و ذخایر راهبردی استفاده شد. ۷۳۷ هزارتن واردات برنج داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد رشد داشته است. همینطور شکر خام هم به میزان ۸۱۹ هزار تن وارد کشور شد که میزان واردات آن نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۵ درصدی همراه بود، چونکه تولیدات شکر در کشور افزایش پیدا کرده است.

برخی از خبرهای گرانی برنج جهت دار است
سیف در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به چرایی افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی اظهار داشت: برنج داخلی در اختیار کشاورزان است و با عنایت به هزینه های تولید و متناسب با عرضه و تقاضا وارد بازار می شود. برنج خارجی هم با ارز نیمایی وارد می شود. ولی در این راستا دولت کوشیده است با عرضه برنج وارداتی از ذخایر راهبردی قیمت برنج خارجی را در بازار کنترل کند.
وی افزود: بعضی از خبرهایی که به گرانی برنج دامن می زند از طرف کسانی است که از افزایش قیمت برنج در بازار سود می برند و میتوان اظهار داشت که این خبرها جهت دار است. با عنایت به آمار واردات و بررسی های میدانی قیمت برنج امروز نسبت به مدت مشابه سال قبل بسیار کمتر از نرخ تورم رشد کرده است. ازاین رو بهتر است مردم خودشان قیمت ها را در سطح بازار مشاهده کنند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی افزود: هم اکنون قیمت برنج تایلندی تنظیم بازاری کیلویی ۱۲۵۰۰ تومان، برنج هندی تنظیم بازار ۱۷، ۵۰۰ تومان و برنج پاکستانی تنظیم بازار هم ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان است. ذخایر راهبردی کشور در بهترین شرایط خود قرار دارد و اجازه داده نمی گردد که قیمت برنج وارداتی از قیمت های متعادل بالاتر رود.

تبادل کالا در چارچوب ارزهای محلی
وی در پاسخ به این سؤال که تهاتر نفت ایران با برنج پاکستان به چه صورت خواهد بود؟ اظهار داشت: تهاتر کالا یا تبادل کالا در چارچوب ارزهای محلی قبلا هم با کشورهای مختلف انجام می شد. به تازگی اما پاکستان این مورد را مطرح کرده است. پیش از این در مقابل صادرات برق به پاکستان واردات برنج داشتیم. در این خصوص هم باید بررسی های لازم صورت گیرد.
وی همینطور به مبحث کشت قراردادی هم اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از برنامه های وزیر جهاد کشاورزی توسعه زنجیره های کشاورزی تا انتهای زنجیره و کشت قراردادی است. امروزه با اتفاقاتی که در کشت قراردادی رخ می دهد بخشی از گندم مورد نیاز صنف و صنعت تأمین می شود. در این راستا به صورت پایلوت استانهای خوزستان، گلستان، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان برای کشت قراردادی انتخاب و دستورالعمل این کشت هم ابلاغ گردیده است. کشاورزان هم می توانند در این راستا با کارخانه ها عقد قرارداد کنند.

هنوز تصمیمی برای حذف ارز۴۲۰۰تومانی گرفته نشده
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که با حذف ارز ترجیحی چه تغییراتی در قیمت کالاهای اساسی همچون روغن و گندم رخ خواهد داد، اظهار داشت: در حوزه تغییر نرخ ارز هیچ تصمیمی تا به این لحظه گرفته نشده است هر آنچه که اتفاق افتاده فقط بررسی و مطالعه بوده است. از طرفی حذف ارز گندم به لحاظ ملاحظات حاکمیتی در این مطالعات نبوده و تغییری نخواهد کرد. مطالعات در مورد تغییر ارز سایر اقلام انجام شده درحال بررسی و گزارشات کارشناسی است. ولی هیچکس تا به امروز نمی تواند بگوید که آیا این ارز حذف می شود و یا حذف آن چه زمانی اتفاق می افتد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به این که خیلی از واردکنندگان روغن معتقدند که بخش قابل توجهی از ارز وارداتی در اختیار شرکت بازرگانی دولتی است و بخش خصوصی سهمی از آن ندارد، گفت؟ شرکت بازرگانی دولتی مکلف است روغن مورد نیاز مردم را تأمین کند و این از سیاستگذاری های دولت می باشد. ارز ۴۲۰۰ تومانی هم در ارتباط با کالاهای عمومی و متعلق به دولت می باشد. این شرکت بیشتر از ۸۰ درصد روغن کارخانجات را تأمین می کند و این منطقی است که ارز واردات باید در اختیار شرکت بازرگانی دولتی باشد.
وی در ادامه در مورد واردات روغن پالم هم اظهار داشت: بخش خصوصی تابحال ۳۴۰ هزار تن روغن پالم وارد کرده است و هیچ کمبودی در این بخش وجود ندارد.

سرانه مصرف برنج در کشور حدود ۳۵کیلوگرم است
سیف در بخش دیگری از صحبت هایش به سرانه مصرف برنج، گندم، روغن و شکر اشاره نمود و اظهار داشت: سرانه مصرف برنج خانوار در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۵ کیلوگرم پیشبینی شده است که این سرانه در گندم ۱۶۹ کیلوگرم، در روغن و چربی ها ۲۱ کیلوگرم و در شکر هم ۱۷ کیلوگرم است.
1400/08/17
21:11:52
5.0 / 5
408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal