ارونقی:

۱۰۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای بنادر و گمرکات دپو شده اند

۱۰۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای بنادر و گمرکات دپو شده اند

معاون فنی و گمرکی گمرک ایران از دپوی 100 هزار تنی برنج های وارداتی در انبارهای گمرکات و بنادر کشور آگاهی داد که 15 هزار تن آنها ماه هاست بدون تامین ارز باقی مانده اند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی امشب (شنبه ۱۵ آبان) در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر درباره بلاتکلیفی ۱۵ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای بنادر و گمرکات اظهار نمود: ممنوعیت فصلی واردات برنج در ابتدای مرداد ماه سال جاری شروع و گمرک مکلف شد از ترخیص هر گونه برنج خودداری کند.
وی افزود: محموله هایی هم داشتیم که پیش از اعلام ممنوعیت فصلی برنج وارد گمرکات و بنادر کشور شده بودند و با مصوبه ای که از ستاد تنظیم بازار گرفتن کردیم، توانستیم ۱۵ هزار تن برنج را با بهره گیری از این مصوبه ترخیص نماییم.
معاون فنی و گمرکی گمرک ایران اضافه کرد: ۷۰۰ هزار تن برنج نیز پیش از آن و تا شروع زمان ممنوعیت فصلی برنج ترخیص شده بود. هم اکنون نیز دو دسته برنج در بنادر و گمرکات داریم، نوع اول، برنج هایی هستند که پیش از ممنوعیت فصلی وارد گمرک شده اند که تا ۸ ماه است در بنادر مانده اند؛ گمرک ایران نیز با بهره گیری از مصوبه ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی، بخش زیادی از آنها را ترخیص کرده بود که الان ۱۰ درصد تتمه برنج ها و کالاهایی هستند که پیش از ابلاغ ممنوعیت واردات برنج، دپو شده اند.
وی اشاره کرد: مجموع این ۱۰ درصدی های باقی مانده به ۱۵ هزار تن می رسد؛ گمرک به وزارت جهاد موضوع را اعلام و درخواست کرده که به سبب شرایط جوی گمرک های بنادر شهید رجایی و شهید بهشتی چابهار، بلافاصله در این خصوص تصمیم عاجلی اتخاذ و ابلاغ کند.
ارونقی اظهار داشت: دسته دوم برنج های مانده در گمرکات و بنادر به برنج هایی برمی گردد که پس از ابلاغ ممنوعیت فصلی واردات برنج وارد گمرکات شده اند و میزان آن، ۸۵ هزار تن است؛ ۱۶ روز بیشتر تا اختتام ممنوعیت فصلی واردات برنج باقی نمانده و پس از آن باید بلافاصله نسبت به ترخیص آنها اقدام نماید.
وی اشاره کرد: بطور کلی نزدیک به ۱۰۰ هزار تن در گمرکات و بنادر کشور داریم که منتظر ترخیص هستند؛ تاکید گمرک عمدتا بر ۱۵ هزار تن باقی مانده از پیش از ممنوعیت فصلی واردات برنج است تا گرفتار فساد یا نابودی یا ترخیص بیش از اندازه نشوند و ترخیص آنها از گمرک سریع تر عملیاتی شود.
معاون گمرک ایران بیان کرد: برای برنج هایی که ماه هاست وارد گمرکات شده اند، تامین ارز صورت نپذیرفته است و کد رهگیری بانک را ندارند؛ تا آن زمان که صاحب کالا این کد رهگیری از بانک را ارائه نکندف ترخیص آنها از گمرک اتفاق نخواهد افتاد. این مساله را به وزارت جهاد کشاورزی بعنوان متولی واردات برنج اعلام نموده ایم تا آنرا به بانک مرکزی و بانکهای مربوطه منتقل کند تا تامین ارز برنج ها صورت گیرد.
به گفته ارونقی، ارز برنج ها نیمایی است و باید کد رهگیری بانک را دریافت نمایند.
وی تاکید کرد: بخش زیادی از آن دسته از برنج هایی که پس از تاریخ ممنوعیت واردات فصلی که ۱ مرداد ۱۴۰۰ بود، وارد بنادر و گمرکات شده اند، تامین ارز صورت گرفته و کد رهگیری دارند؛ به عبارت دیگر برای برنج هایی که واردات آنها ممنوع بوده، تامین ارز شده ولی برای ارزهایی که پیش از تاریخ ممنوعیت واردات، به گمرکات منتقل شده اند، تامین ارز صورت نگرفته است.
این مقام مسئول افزود: هم اکنون دو سازمان متولی ترخیص برنج های دپو شده در گمرکات هستند؛ یکی وزارت جهاد کشاورزی که از ۱ مرداد به بعد، متولی این مساله است و خود این وزارت خانه باید موضوع تامین ارز را در حداقل زمان از بانک مرکزی پیگیری و تامین کند. ویرایش ثبت سفارش برنج ها هم به سبب این که تاریخ آنها جهت دریافت کد رهگیری تامین ارز از بانک، به پایان رسیده، بر عهده وزارت صمت است؛ بدین سبب سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و بانک مرکزی باید بلافاصله اقدام نمایند تا شاهد ترخیص برنج های دپو شده در انبارهای بنادر از گمرکات باشیم.

1400/08/17
09:46:51
5.0 / 5
589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal