عضو اتاق بازرگانی تهران:

قیمت گذاری دستوری را متوقف کنید!

قیمت گذاری دستوری را متوقف کنید!

به گزارش لیدی شال عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اعتقاد دارد تا وقتی که بازار سرمایه راهی برای مقابله با قیمت گذاری دستوری پیدا نکند، پشتیبانی از سرمایه گذاران عملا ناممکن است.


عباس آرگون در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با وجود آنکه اقتصاد ایران در سالهای گذشته با تحریم های آمریکا و محدودیت های اف ای تی اف مواجه بوده و همین مبحث راه برای خیلی از فعالیت ها محدود کرده است، اما در عین حال برخی تصمیمات غلط داخلی هم خود در به وجود آمدن شرایط فعلی مزید بر علت بوده اند.
وی با اشاره به اینکه اگر اصلاحات اساسی در اقتصاد ایران رخ ندهد، لغو تحریم ها هم گره گشا نخواهد بود، توضیح داد: هر چند کنار رفتن تحریم ها دست ما را در بازارهای بین المللی باز خواهد نمود اما در عین حال تا وقتی که ما مبانی لازم را برای بهبود زیرساخت های اقتصادی کشور فراهم نکنیم، تاثیرات مثبت هم کوتاه مدت خواهند بود.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه اقتصاد کشور باید به سمت پشتیبانی از تولید حرکت نماید، بیان نمود: این حمایت نمی تواند تنها به عرصه شعار محدود بماند. در سالهای گذشته بارها حرف از ساخته شده اما در عمل خیلی از وعده ها محقق نشده اند. تداوم این شرایط به فرار سرمایه منجر خواهد شد.
آرگون اضافه کرد: سرمایه ذاتا آماده فرار است، یعنی هر جا که احساس نا امنی یا عدم اطمینان نسبت به آینده وجود داشته باشد، صاحب سرمایه ترجیح می دهد پول خویش را از آن عرصه خارج کند. متاسفانه در سالهای گذشته شاهد انتقال سرمایه قابل توجهی به خارج از کشور بودیم و اگر این روند اصلاح نشود، فرآیند خروج سرمایه از اقتصاد ایران ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه در ایران سفته بازی و دلال بازی از تولید سود بیشتری دارد، اظهار نمود: در شرایطی که تولیدکننده مجبور است هر روز با مالیات و تأمین اجتماعی و سیستم بانکی درگیر باشد، برخی افراد با خرید و فروش در بازارهای مختلف پولی قابل توجه به جیب می زنند و ما در سیاستگذاری ها باید این فرآیند را تغییر دهیم.
آرگون تصریح کرد: بخش خصوصی هر جا که امکان حضور یافته از خود عملکرد قابل قبولی به ثبت رسانده و باید در تصمیمات آینده هم به این بخش سهم بیشتری داده شود. قیمت گذاری دستوری یکی از اصلی ترین معضلاتی است که تولیدکنندگان با آن مواجه بوده اند. ما از سازمان بورس درخواست اقدامی سریع در مقابله با قیمت گذاری دستوری را داریم تا در کنار پشتیبانی از سرمایه گذاران، تولید هم بشکلی واقعی رونق را تجربه کند.
منبع:

1400/08/16
23:06:10
5.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal