روابط تجاری ایران و کانادا از سر گرفته می شود؟

روابط تجاری ایران و کانادا از سر گرفته می شود؟

در تازه ترین نشست هیئت مدیره اتاق تجاری مشترک ایران و کانادا، اعضا از لزوم برنامه ریزی جدی برای شروع دور جدیدی از همکاریهای اقتصادی میان دو کشور سخن گفتند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، هر چند سابقه حضور تجاری ایران در کانادا به چند دهه قبل باز می گردد اما در سالهای قبل، تحت تاثیر تحریم های آمریکا، حضور ایران در بعضی از بازارهای دوردست دشوارتر از قبل شده و همین موضوع تاثیر خودرا بر آمار تجارت مشترک میان ایران و کانادا نیز گذاشته است.
هر چند مسئولان سازمان توسعه تجارت اعلام نموده اند که در وضعیت فعلی، باتوجه به برخی محدودیت ها، اولویت اصلی ایران حضور در بازار کشورهای منطقه و همسایه است و در صورت استفاده از ظرفیت همین کشورها، میزان صادرات کالا می تواند به شکل جدی افزایش پیدا کند اما در عین حال ایران اعلام نموده که از حضور در تمامی بازارهایی که ظرفیت لازم را دارند، استقبال خواهدنمود.
علا میرمحمد صادقی – رییس اتاق تجاری مشترک ایران و کانادا – در تازه ترین نشست این اتاق اعلام نموده که ظرفیت همکاری قابل توجهی میان دو کشور وجود دارد و در صورت استفاده از فرصت ها می توان انتظار داشت که در این بخش تحولاتی جدی رخ دهد.
او گفته: این اتاق تا یک سال قبل سالانه چندین هیات تجاری را از ایران روانه کانادا کرده و بطور متقابل میزبان هیات هایی از کانادا در ایران بود. اما متاسفانه در یک سال اخیر با رکودی که در فضای سیاسی میان دولت های ایران و کانادا به وجود آمده کارهای تجاری هم کمرنگ شده است.
او اضافه کرد: کانادا امتیاز فوق العاده ای نسبت به کشورهای دیگر برای ایران دارد و آن امتیاز اقامت ایرانیان زیادی در کانادا با موقعیت های خوب تجاری است. اما رکود حاکم بر روابط سیاسی دو کشور مانع از انجام کارهای تجاری شده است. مایل هستیم وزارت امور خارجه سیاست خودرا دراین زمینه بگوید تا اتاق ایران و کانادا در قالب این سیاست اهداف تجاری خودرا دنبال کند.
میرمحمدصادقی با اعلان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از ۵۰۰ عضو دارد اظهار داشت: متاسفانه به سبب شرایط یک سال اخیر میان دو کشور ایران و کانادا تنها حدود ۱۰۰ نفر از اعضا و صاحبان بنگاه های تجاری ساکن در ایران فعال بوده اند. انتظار ما این است که وزارت امور خارجه زمینه همکاری را فراهم آورد تا اتاق مشترک بتواند از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا مانند گذشته استفاده نماید.
رییس اتاق مشترک ایران و کانادا اظهار داشت: در بازار صنفی وجود دارد که به آنها واسطه می گویند. این واسطه نقش تسهیل گری روابط دو طرف را هم بر عهده دارد و اگر طرفین معامله به هر علت ملاحظاتی داشته باشند آنرا بطور غیرمستقیم بوسیله واسطه به طرف دیگر منتقل می کنند. حالا اتاق مشترک می تواند واسطه گری کند و دولت باید از این پتانسیل استفاده نماید. بسیاری از اقدامات را ممکنست دولت نتواند بطور مستقیم انجام دهد اما اتاق مشترک این قابلیت را دارد که موضوع را دنبال کند.
او با اعلان اینکه زمینه دعوت از هیاتی ایرانی از جانب شورای همکاری تجار کانادا (به عنوان نهاد مقابل اتاق مشترک ایران و کانادا) وجود دارد اظهار داشت: درخواست ما این است که دولت های ایران و کانادا با این مساله مخالفتی نداشته باشند و این هیات بتواند با یک توافق ضمنی به کانادا سفر کند. اگر بخش خصوصی دو طرف بتوانند با هم ملاقات داشته و همکاری هایی را شروع کنند این می تواند زمینه التیام سیاسی را هم در روابط دو کشور سبب شود.1400/08/14
16:53:48
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal