دبیركل انجمن پسته ایران هشدار داد

با کوچک ترین اشتباه بازار ۱۰۰ ساله پسته را از دست می دهیم

با کوچک ترین اشتباه بازار ۱۰۰ ساله پسته را از دست می دهیم

کرمان دبیرکل انجمن پسته ایران اظهار داشت: رقیب پسته ما با برنامه وارد بازار شده و ما برنامه ای نداریم و گاهی برنامه ها تولید را هدف قرار داده و اگر اشتباه کوچکی داشته باشیم بازار 100 ساله را از دست می دهیم و معیشت 5 میلیون نفر با مشکل روبه رو شده و قصه فرش کرمان تکرار می شود.


"حسین رضایی" بامداد امروز ۱۳ آبان ماه در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع بررسی مشکلات پسته اظهار نمود: در ۲۷ استان کشور سطح زیرکشت پسته داریم که برخی استانها قدمتی ۱۰۰ ساله دارند و برخی ۱۰ سال و در مجموع مردم ۲۱۷ شهر و شهرستان درگیر پسته هستند و تنها در دو استان شمالی و جنوبی امکان کشت این محصول نیست.
وی ضمن اشاره به این که کیفیت و میزان آب در کشور درحال کم شدن است و مردم اقتصادی فکر می کنند، اضافه کرد: استان کرمان در هشت سال قبل بالای ۵۰ درصد محصول پسته کشور را ساخته به جز سال ۹۷ و امسال که گرفتار خسارت شدید شد.
رضایی اشاره کرد: ۲۱۲ هزار هکتار باغات مثمر پسته از ۴۰۰ هزار هکتار کشور، در استان کرمان است و اقتصاد استان خصوصاً در بخش کشاورزی به پسته وابسته است و در پی کاهش تولید در سال ۹۷ به شدت اقتصاد استان متزلزل شد و روی مسائل بسیاری تاثیر گذاشت و امسال نیز ۵۳ هزار تن تولید داشتیم.
دبیرکل انجمن پسته ایران اظهار داشت: سال قبل ۱۳۵ هزار تن محصول در استان کرمان داشتیم در صورتیکه امسال محصول کل کشور نزدیک به ۱۳۵ هزار تن بوده است.
وی ضمن اشاره به بررسی بازار رقیب پسته ایران اظهار نمود: سال ۹۴ تولید ما از امریکا بیشتر بود و پس از آن در بقیه سال ها روند تولید آنها بیشتر شده و از سال ۹۷ به بعد بالای ۴۰۰ هزار تن تولید دارند.
رضایی اشاره کرد: رقیب با برنامه وارد بازار شده و ما برنامه ای نداریم و گاهی برنامه ها تولید را هدف قرار داده و اگر اشتباه کوچکی داشته باشیم بازار ۱۰۰ ساله را از دست می دهیم و معیشت ۵ میلیون نفر با مشکل روبه رو شده و قصه فرش کرمان تکرار می شود.
وی ضمن اشاره به این که بیشترین صادرات پسته را به شرق دور و چین داریم، قسمتی از محصول نیز به اروپا، ترکیه، امارات و خاورمیانه صادر می شود و حفظ بازارها برای ما خیلی مهمست.
دبیرکل انجمن پسته ایران ضمن اشاره به کاهش صادرات پسته در مهرماه امسال اظهار داشت: علت کاهش صادرات تفاوت ارز آزاد و دولتی است.
وی ضمن اشاره به دیگر مشکلات صادرکنندگان پسته اضافه کرد: بحث پیمان سپاری ارزی در مجموع تا حالا چهار مرتبه در ایران(دو بار قبل و دو بار پس از انقلاب) اجرا شده و همیشه با شکست روبه رو بوده است.
رضایی بیان کرد: کاهش شدید تسهیلات آبیاری قطره ای، عدم تخصیص آب به اراضی پربازده و... از دیگر مشکلات مربوط به پسته است.1400/08/13
12:18:33
5.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal