گزارش لیدی شال؛

وکالت و سردفتری از بند انحصار آزاد شد

وکالت و سردفتری از بند انحصار آزاد شد

لیدی شال: نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز سرانجام با رأی مثبت خود به برخی مواد طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار، انحصار سه کسب وکار وکالت، سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری را برطرف کردند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز سرانجام با رأی مثبت خود به مواد ۴، ۵ و ۶ و تبصره های آنها از طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار، حذف انحصار از سه کسب وکار وکالت، سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری را کلید زدند.
کسب وکارهای وکالت و سردفتری و کارشناس رسمی، از مهم ترین مشاغل حرفه ای کشور هستند. علت اهمیت این مشاغل در حساس بودن مسائلی است که به آن ورود می کنند. از همین رو کیفیت خدمات آنها و امکان دسترسی عموم مردم به آنها، از اهمّ امور سیاست گذاری است.
متأسفانه تعدادی از ذی نفعان این مشاغل با جلوگیری از ورود متخصصین جدید به این حرفه ها، یک حاشیه امن برای خود به وجود آورده بودند که موجب می شد مردم از دریافت خدمات باکیفیت محروم شوند. برای اینکه مردم مجبور بودند تنها به همین افراد موجود مراجعه کنند. این اتفاق علاوه بر سلب انگیزه از وکلا و دیگر مشاغل مشابه برای ارائه خدمات باکیفیت و جذب مشتری بیشتر، موجب می شد که هزینه دریافت این خدمات نیز به شدت بالا رفته و تنها مردم پولدار بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.
درواقع وضعیت فعلی بازار وکالت در ایران به این صورت است که مردم علاقمند گرفتن وکیل برای پیشبرد پرونده های حقوقی و قضائی خود هستند اما وکلا به پرونده هایی که منافع مادی آن قابل توجه نباشد ورود نمی کنند و می گویند که ارزش ندارد برای پرونده ای چند ده میلیون تومانی ورود نماییم.
این اتفاقی است که در اطراف دادگاه ها به آسانی قابل مشاهده می باشد. در یک چنین بازار انحصاری، حتی کسانی که توان پرداخت حق الوکاله های خوب را دارند هم به مشکل می خورند. برای اینکه وکیل به قدری کم است که نمی توانند به خوبی جستجو کنند و وکیل بهتری را شناسایی و انتخاب کنند.
در کشور ما به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تنها ۸۵ وکیل وجود دارد، این در حالیست که میانگین سرانه وکیل در بین کشورهای جهان ۲۴۰ وکیل است؛ که حاکی از وجود شکاف عمیق سرانه وکیل ایران با متوسط جهانی است؛ به صورتی که سرانه وکیل در ایران حتی از کشورهایی مانند کویت، عراق و لبنان که سرانه وکیل در آنها ۱۴۴، ۱۳۴، ۱۲۹ است، هم کمتر می باشد.
چنین سرانه اندکی به هیچ وجه پاسخگوی نیاز موجود کشور نیست؛ بطوریکه چنانچه تعداد ۱۷ میلیون پرونده ای که سالانه در محاکم قضائی بررسی می شود را بر حدود ۷۵ هزار وکیل کشور تقسیم نماییم، سهم هر وکیل از کل پرونده های کشور حدود ۲۲۷ پرونده خواهد بود. این در حالیست که باتوجه به تعداد پرنده های در هر سال، بیش از ۵۰۰ هزار نفر می توانند در حوزه وکالت مشغول به کار شوند اما به خاطر تعارض منافع کانون صنفی وکلای دادگستری، از این ظرفیت استفاده نمی گردد.
اما خوشبختانه امروز نمایندگان مجلس با رأی مثبت خود به مواد ۵ و ۶ و تبصره های آنها کلید حذف انحصار در این بازار را زدند.
در تبصره یک ماده ۶ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار که امروز به تصویب نمایندگان رسید، آمده است که:
«کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده مکلفند هر سال بوسیله سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون پروانه وکالت اقدام نمایند. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰ درصد) امتیاز میانگین نمرات یک درصد حائزان بالاترین امتیاز را کسب کرده اند قبول اعلام شده و جهت طی مراحل مقتضی به مرجع صدور مجوز مربوطه معرفی می گردند. نظارت بر اجرای این تبصره برعهده وزیر دادگستری است و وزارت مزبور مکلف است در صورت استنکاف کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده از برگزاری آزمون، راساً به برگزاری آن اقدام کند»
طبق این بند، انحصار ۷۰ ساله کانون وکلا در محدود کردن تعداد وکیل برداشته شده و یک سازوکار علمی، جایگزین صلاحدید افرادی می شود که بطور قطع تعارض منافع داشته و کمبود وکیل را سبب رونق بازار خود می دیدند.
همچنین مشابه متن فوق در مواد ۴ و ۵ به ترتیب برای کسب وکارهای سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری نیز تصویب گردید.
در حوزه کسب وکار سردفتری بیش از ده سال است که هیچ آزمونی برگزار نگردیده و کانون سردفتران اجازه ورود هیچ فعال جدیدی را به این حوزه نداده است. این امر علاوه بر جلوگیری از پویایی در این حرفه، مانع از اشتغال متخصصین حقوق در این کسب وکار شده است.
رأی مثبت بیش از ۷۰ درصد نمایندگان به این طرح، نشان از عزم مجلس برای مقابله با انحصار، رانت و شکاف طبقاتی جامعه دارد. امید است با تأیید این طرح در شورای نگهبان و اجرای هر چه زودتر آن، مردم و فعالان کسب وکار از نعمات این طرح بهره مند شوند.


منبع:

1400/07/22
12:49:33
5.0 / 5
568
تگهای خبر: بازار , خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal