گزارش لیدی شال؛

چند مستأجر وام ودیعه مسکن گرفته اند؟

چند مستأجر وام ودیعه مسکن گرفته اند؟

در صورتیکه معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید تا سقف اعتبار 10 هزار میلیاردتومانی وام ودیعه فاصله بسیاری است اما وزارت اقتصاد می گوید معادل 8.1 هزار میلیاردتومان وام ودیعه پرداخت شده یا می شود.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، اخیراً سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نشستی با مدیران عامل بانکها بر لزوم تسریع پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به مستأجران تاکید کرده است.
این در حالی است که برخی اعضای کمیسیون عمران مجلس و همین طور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز از کندی پرداخت این تسهیلات گلایه هایی را به بانک مرکزی منتقل کرده و از مسئولان بانک مرکزی خواسته اند تا سهل گیری در پرداخت وام ودیعه را به بانکهای عامل ابلاغ کنند.
سنگ اندازی های بانکها در وام ودیعه اختتام می یابد؟
از سوی دیگر بررسی های میدانی نشان میدهد سخت گیری های بانکها در گرفتن تضامین از متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن، سبب شده تا بخش عمده ای مستأجرانی که مشمول دریافت این تسهیلات هستند، از ادامه تشکیل پرونده انصراف دهند.
اتمام بودجه آنها، نبود منابع کافی و همین طور درخواست ارائه ۳ ضامن از طرف برخی بانکها به مستأجران، در صورتیکه بانک مرکزی گرفتن ۲ ضامن را به بانکها گوشزد کرده است، عمده بهانه هایی است که بانکها برای عدم پرداخت این تسهیلات می آورند.
معاون وزیر راه: ادعای اتمام بودجه وام ودیعه از طرف بانک ها، مورد تأیید نیست
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی قبل از این در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام نموده بود: ادعای بانکها درباب اتمام اعتبار تسهیلات ودیعه مسکن مورد تأیید نیست و هنوز بخش زیادی از اعتبار منظور شده، باقی مانده است.
وی اضافه کرد: یک برداشت اشتباه بانکها داشتند درباب سهمیه های وام ودیعه مسکن؛ ما هم با بانک مرکزی مکاتبه ای کردیم و بانک مرکزی هم اخیراً ابلاغیه ای به نظام بانکی و ۱۵ بانک و مؤسسه اعتباری مجری وام ودیعه مسکن داشت و اصلاح این مساله را از آنها درخواست کرده است که به زودی این مسأله مرتفع می شود چون عددی که بعنوان سقف وام ودیعه در نظر گرفته شده است (۱۰ هزار میلیارد تومان) هنوز بخش زیادی از آن باقی مانده است و کمبودی نداریم.
متن مصوبه ستاد کرونا درباب وام ودیعه
در اواخر خرداد ماه امسال نیز ستاد ملی مقابله با کرونا، سقف بودجه در نظر گرفته شده برای تسهیلات ودیعه مسکن را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام نموده و به تصویب رسانده بود.

محمودزاده: ۳۶ هزار مستأجر وام ودیعه گرفته اند
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اخیراً در گفت وگویی اعلام نموده بود: ۳۶۰ هزار نفر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام و مدارک خودرا بارگذاری کرده اند به نظام بانکی معرفی شده اند، ولی کمتر از ۱۰ درصد از این افراد توانسته اند تسهیلات دریافت نمایند.
وزارت اقتصاد: ۲۶۷ هزار نفر وام گرفته اند
با این حال آماری که وزارت اقتصاد از تعداد دریافت کنندگان وام ودیعه مسکن اعلام نموده، با آماری که وزارت راه و شهرسازی می گوید، متفاوت است.
وزارت اقتصاد می گوید: تا نیمه اول مهرماه سال جاری بانکها و مؤسسات اعتباری دولتی و خصوصی حدود ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به ۲۶۷ هزار و ۱۶۷ نفر متقاضی پرداخت کرده اند.
ضمن این که ۴۷ هزار و ۱۲۳ پرونده به مبلغ نزدیک به ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان نیز تشکیل و به زودی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
بدین ترتیب تعداد پرونده های تشکیل و پرداخت شده جمعاً ۳۱۴ هزار و ۲۹۰ پرونده با مبلغ تقریبی ۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که تنها ۱، ۹۰۰ میلیارد تومان با سقف اعتبارات در نظر گرفته شده فاصله دارد.
وزارت اقتصاد شفاف سازی کند که آمار امسال است یا مجموع ۹۹ و ۱۴۰۰؟
هر چند وزارت اقتصاد اعلام نکرده که آمار مذکور، مجموع وام های ودیعه مسکن اعطایی از طرف بانکها طی دو سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ است یا این که این آمار فقط به تسهیلات ودیعه مسکن امسال (۱۴۰۰) اختصاص دارد؟


1400/07/20
10:49:27
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal