رئیس سازمان توسعه تجارت:

ایران با سوریه تجارت دریایی می کند!

ایران با سوریه تجارت دریایی می کند!

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید ایران آماده است برای توسعه صادرات خود در مسیرهای دریایی، رفت و آمد منظم کشتی های تجاری را برقرار کند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، هر چند ایران از شمال و جنوب به دو دریای مهم منطقه دسترسی دارد اما در سالهای قبل، کمتر از ظرفیت دریای خزر چه در امور مسافرتی و چه در زمینه تجاری استفاده شده و همین موضوع فعال کردن برخی ظرفیت های تجاری را دشوار کرده است.
علی رضا پیمان پاک – رییس سازمان توسعه تجارت – گفته ایران برای فعال کردن ظرفیت تجارت دریایی در خزر آمادگی دارد و برقراری ارتباط منظم دریایی با برخی از دیگر کشورهای منطقه نیز در دستور کار است.
بگفته وی برمبنای هماهنگی های انجام شده با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انعقاد تفاهم نامه برقراری خطوط منظم دریایی با نرخ های ترجیحی حمل و نقل کالاهای صادراتی در زمینه دریای خزر اقدام خواهد شد و با تمهیدات در نظر گرفته شده تلاش می شود کالاهای ایرانی با سرعت بیشتر و با هزینه کمتر در بازارهای هدف وارد شوند.
وی ادامه داد: در گام اول، خطوط، منظم و کشتیرانی از مبدا بنادر انزلی، امیرآباد و نوشهر به مقاصد بنادر آستراخان و ماخاچ کالا در روسیه برقرار و سپس درباب برقراری این خطوط، به مقاصد سایر کشورهای حوزه دریای خزر، خلیج فارس، سوریه و شرق آفریقا اقدام خواهد شد.
معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: میزان حمل بار دریایی انجام شده توسط جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ در زمینه دریای خزر ۹.۱ میلیون تن بوده که با این رقم، ۳۹درصد از کل حمل دریایی حوزه دریای خزر را شامل می شود؛ این در حالیست که میزان حمل بار کشتیرانی روسیه در زمینه دریای خزر در سال ۱۳۹۹برابر با ۹.۲ میلیون تن بوده که ۶۰درصد حمل و نقل دریای خزر را به خود مختص کرده است.
پیمان پاک افزود: به رغم کاهش حجم حمل و نقل دریایی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل به سبب انتشار ویروس کرونا، نسبت فعالیت جمهوری اسلامی ایران از ۳۵درصد در سال ۱۳۹۸ به ۳۹درصد در سال ۱۳۹۹ بالا رفته است.
وی از دیگر اقدامات و پیگیری های سازمان توسعه تجارت ایران را کمک به تامین کشتی های رورو یا کامیون بر در زمینه دریای خزر دانست و اظهار داشت: به زودی کارگروهی با حضور سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت امورخارجه، اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با هدف تامین کشتی های رورو مورد نیاز تشکیل و تلاش خواهد شد تا مشکلات پیش رو رفع گردد.
دبیر کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی در آخر اشاره کرد: اولویت سازمان توسعه تجارت ایران در حمل کالاهای دریایی خصوصاً کالاهای فسادپذیر، برقراری خطوط منظم دریایی بوده تا صادرکننده بتواند به تعهدات خود در قبال خریدار خارجی عمل کرده و بتواند با طیب خاطر فعل صادرات خودرا انجام دهد؛ پس حمایت های سازمان توسعه تجارت ایران و تخصیص یارانه های حمل و نقل دریایی منوط به رعایت مفاد تفاهم نامه های منعقده با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و رعایت زمان بندی اعلامی به جامعه صادرکنندگان است.
منبع:

1400/07/17
19:57:22
5.0 / 5
394
تگهای خبر: بازار , تجارت , تجاری , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal