دبیر انجمن واردكنندگان برنج مطرح كرد

سیاست یک بام و دوهوای دولت در تنظیم بازار برنج!

سیاست یک بام و دوهوای دولت در تنظیم بازار برنج!

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار داشت: وزیر جهادکشاورزی به علت فشار نماینده ها با چهار ماه دوره ممنوعیت واردات برنج موافقت نمود. همینطور دولت برای تنظیم بازار ۱۰۰ هزار تن برنج خارجی توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد بازار کرد. سوال اینجاست آیا این مورد به تنظیم بازار کمک می کند؟ اگر بحث وارد کردن برنج به بازار بود بخش خصوصی می توانست این کار را انجام دهد دیگر نیازی به استفاده از ذخیره احتیاطی نبود.


مسیح کشاورز در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه با رعایت سلسله مراتب اداری به مدیران معاونین و وزیر جهادکشاورزی در مورد تنظیم بازار برنج خارجی نامه ای ارسال کردیم ولی جوابی حاصل نشد، اظهار نمود: بنابراین تصمیم گرفتیم که مسائل و مشکلات موجود در این حوزه را طی نامه ای برای رئیس جمهوری و معاون اول تشریح نماییم. مضمون نامه ها هم حدودا یکی بود و در آنها به صراحت بیان کردیم که تصمیم گیری دولت در مورد برنج بدون حضور بخش خصوصی سیاسی و بحران زا است.
وی افزود: تقاضا کرده بودیم دوره ممنوعیت برنج به دوماه تقلیل یابد. این درخواست دو مزیت داشت. یکی این که بارهای رسوبی در گمرک خارج می شد و بازار گرفتار کمبود و گرانی نمی شد. دیگر این که بازار برنج ایرانی هم تحت تأثیر کمبود و گرانی برنج خارجی قرار نمی گرفت و به این حد گران نمی شد.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: وزیرجهادکشاورزی به علت فشار نماینده ها با چهار ماه دوره ممنوعیت واردات برنج موافقت نمود. همینطور دولت برای تنظیم بازار ۱۰۰ هزار تن برنج خارجی توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد بازار کرد. سوال اینجاست آیا این مورد به تنظیم بازار کمک می کند؟ اگر بحث وارد کردن برنج به بازار بود بخش خصوصی می توانست این کار را انجام دهد دیگر نیازی به استفاده از ذخیره احتیاطی نبود.
به قول وی استفاده از ذخیره برنج احتیاطی و خرید باردیگر آن مساله ساز است، نیازمند ارز بوده و نتایج منفی به دنبال دارد. چرا دولت از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده نکرد؟ اگر دوره ممنوعیت واردات برنج است چرا دولت سیاست یک بام و دوهوا در پیش گرفته است؟
کشاورز در ادامه خاطرنشان کرد: تصمیم دولت در خصوص ورود شرکت بازرگانی دولتی به بخش تنظیم بازار برنج و توزیع ۱۰۰ هزار تن برنج نادرست بوده است، چونکه نه تنها با صد هزار تن برنج بازار تنظیم نمی گردد بلکه برنج ایرانی هم تحت تأثیر قرار گرفته است؛ به صورتی که ورود برنج خارجی با قیمت ۱۸۵۰۰ تومان به بازار سبب رکود در بازار برنج ایرانی هم خواهد شد. از طرفی همگام با توزیع برنج دولتی پای دلالان و واسطه ها به بازار باز خواهد شد آنها مسیر توزیع را به انحراف می کشند و برنج با قیمت مد نظر به دست جامعه هدف نمی رسد.

وی مناسب ترین راهکار برای خروج از این وضعیت را آزادسازی واردات برنج از آغاز مهرماه دانست و اضافه کرد: با این آزادسازی بارهای موجود در گمرک وارد بازار می شدند شائبه کمبود و گرانی برنج خارجی پیش نمی آمد و قیمت برنج ایرانی هم تا به این حد غیرمنطقی بالا نمی رفت.1400/07/04
20:05:15
5.0 / 5
510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal