اتاق بازرگانی تهران تحلیل كرد

تورم ایران شش برابر تورم عراق!

تورم ایران شش برابر تورم عراق!

اتاق تجاری تهران در تازه ترین جلسه هیئت نمایندگانش به مرور وضعیت برخی فاکتورهای کلان در اقتصاد ایران پرداخت که نشان دهنده بهبود نسبی در بعضی حوزه ها و نگرانی در بعضی از دیگر بخش ها دارد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، ارزیابی های این اتاق نشان میدهد که وضعیت شیوع ویروس کرونا در موج پنجم وارد فاز نزولی شده و در خیلی از نقاط کشور، میزان مبتلاشدن و مرگ و میر روندی کاهشی دارد. با افزایش سرعت واکسیناسیون این امید وجود دارد که اقتصاد ایران با سرعت بیشتری به سمت نرمال سازی حرکت نماید و در این روند قسمتی از فشار وارد آمده به اقشار کم درآمد کم شود.
در ارتباط با فاکتورهای کلان اقتصادی، تورم همچنان اصلی ترین عامل نگران کننده در اقتصاد ایران محسوب می شود. بررسی ها نشان میدهد که ایران در تیر ماه بیش از ۴۳ درصد تورم داشته و تنها آرژانتین در بین اقتصادهای منتخب با تورم ۵۱ درصدی عملکرد بدتری از ایران به ثبت رسانده است.
در طول این زمان، تورم ترکیه ۱۹ درصد، برزیل ۹ درصد، پاکستان ۸.۴ درصد، عراق ۷.۴ درصد و روسیه ۶.۵ درصد بوده است. تورم عربستان سعودی ۰.۴ درصد و چین یک درصد بوده است. بدین سان تورم ایران در طول این مدت ۵.۹ برابر عراق و ۲.۳ برابر ترکیه بوده است.
در این بین میزان افزایش ماهانه پایه پولی کشور همچنان روند صعودی خودرا ادامه داده و افزایش ماهانه نقدینگی نیز در مرداد امسال به ۳۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.
در زمینه رشد اقتصادی، شرایط ایران نسبت به گذشت بهبود قابل توجهی را نشان میدهد. برمبنای براوردهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی ایران ۷.۴ و برمبنای براورد مرکز آمار رشد اقتصادی ۷.۶ درصد بوده است. در بین بخش های مختلف، نفت با رشد بیش از ۲۰ درصد بهترین عملکرد داشته و بعد از آن رشد صنعت قرار دارد. رشد بخش ساختمان اما برمبنای براورد بانک مرکزی منفی بوده است.
در زمینه تجارت خارجی نیز عملکرد در بخش های مختلف متفاوت می باشد. میزان صادرات غیرنفتی ایران به ترکیه به شکل قابل توجهی بالا رفته و تراز تجاری مثبت در تعامل با چین نیز حفظ شده است. این در شرایطی است که صادرات غیر نفتی ایران به اتحادیه اروپا ۷.۸ درصد کم شده و واردات از این اتحادیه نیز کاهشی ۱۸.۶ درصدی را نشان میدهد. در هفت ماهه سال ۲۰۲۱ میلادی اما صادرات ایران به اروپا حدودا هشت درصد بالا رفته است.1400/07/01
11:45:30
5.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal