در برنامه رادیویی با همكاری خبرگزاری مهر بررسی شد؛

فرصت هایی که عضویت در سازمان شانگهای پیش پای دولت می گذارد

فرصت هایی که عضویت در سازمان شانگهای پیش پای دولت می گذارد

لیدی شال: خبرگزاری مهر با همکاری رادیو گفتگو در میزگردی با حضور کارشناسان، فرصت های ناشی از عضویت در سازمان شانگهای را مورد بحث و بررسی قرار داد.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، میزگرد تخصصی ابعاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی حضور ایران در اجلاس شانگهای عصر روز گذشته در برنامه رادیویی گفتگوی سیاسی، با حضور سیدرضا صدرالحسینی، اصغر ابراهیمی اصل و فرشته رفیعی در محل خبرگزاری مهر اجرا شد.
در این میزگرد که با همکاری رادیو گفتگو برگزار شد، فرشته رفیعی، کارشناس اقتصادی، با اشاره به اینکه سازمان همکاری شانگهای بیشتر رویکرد سیاسی و امنیتی دارد و نقش تسهیل گر را برای سایر پیمان های اقتصادی منطقه مانند اوراسیا و آسه آن ایفا می کند، اظهار داشت: عضویت قطعی ایران در سازمان همکاری شانگهای فرصتی است تا کشورمان بتواند در پیمان های اقتصادی آسیایی، اقیانوسیه و پاسفیک نقش موثرتری را ایفا کند. ضمن این که کشورمان فرصت خواهد یافت تا برخی استانداردها در زمینه سیاست خارجی خودرا اصلاح کرده و وارد زمین بازی اقتصاد تحریم ناپذیر شود.
وی ضمن اشاره به حجم اقتصاد ۲۳ هزار میلیارد دلاری کشورهای عضو این سازمان و مبادلات ۳۰۰ میلیارد دلاری اعضای این سازمان با یکدیگر اظهار داشت: عضویت کشورها در سازمان شانگهای سبب یکپارچگی تصمیم گیریهای اقتصادی کشورها و تأثیرگذاری بیشتر در عرصه اقتصاد جهانی شده است.
وی اضافه کرد: حجم اقتصاد کشورهای عضو و میزان مبادلات اعضا با یکدیگر نشان داده است ظرفیت بالایی برای تعامل اقتصاد ایران با این سازمان وجود دارد.
رفیعی با اشاره به اینکه از زمان تأسیس سازمان شانگهای پیشنهادات مختلفی از طرف اعضا برای توسعه مناسبات اقتصادی بین اعضا مطرح گردیده است، به پیشنهاد سال ۲۰۰۳ چین برای تشکیل منطقه آزاد اشاره نمود و اظهار داشت: چین پیشنهاد کرد تا برنامه بلند مدتی برای تشکیل منطقه آزاد تجاری در سازمان شانگهای تدوین شود که این پیشنهاد بعد از مدتی به سندی شامل یکصد برنامه مشخص برای افزایش سطح مبادلات تجاری میان اعضا تبدیل شد و به امضای اعضا رسید که شامل اقداماتی از قبیل یکسان سازی تعرفه های گمرکی، تسهیل مسیرهای صادراتی، سرمایه گذاری مشترک در زمینه هایی از قبیل انرژی و… می شد. که البته اعضا در اجرای این توافق، بیشتر به سمت توافقات دوجانبه حرکت کردند.
وی یکی از با اهمیت ترین دستاوردهای اقتصادی سازمان شانگهای را توافق برای تشکیل شورای مشترک بانکی معرفی نمود و اظهار داشت: هدف از تشکیل این شورا، تسهیل نظام تامین مالی پروژه های مشترک است که پروژه های تعریف شده ذیل ابتکار یک کمربند-یک راه نیز از همین مکانیزم تامین مالی می شود.
رفیعی تشکیل باشگاه مشترک انرژی به پیشنهاد روسیه را از دیگر اقدامات برای توسعه مناسبات اقتصادی بین اعضای سازمان شانگهای عنوان نمود و اظهار داشت: البته این تشکیلات هنوز در ابتدای راه است اما باتوجه به حضور ایران و روسیه به عنوان دو دارنده بزرگ ذخایر فسیلی جهان در سازمان، و از طرفی، حضور هند و چین به عنوان دو مصرف کننده بزرگ انرژی جهان، ظرفیت بالایی برای تشکیل یک باشگاه انرژی تأثیرگذار بر بازار انرژی جهان وجود دارد.
وی افزود: در ایده تشکیل این باشگاه مواردی از قبیل سرمایه گذاری مشترک برای اکتشاف، استخراج و بهره برداری از منابع نفت و گاز و… و استفاده مشترک از منابع آب شیرین مطرح گردیده است. که مورد آخر به ویژه برای کشورمان که طی سال های اخیر در زمینه اب با چالش های جدی مواجه بوده، می تواند راهگشا باشد و به تقویت دیپلماسی آب کمک شایانی کند.
رفیعی اظهار داشت: هر سه ایده ای که در سازمان شانگهای در زمینه افزایش مناسبات اقتصادی میان اعضا درحال پیگیری است برای اقتصاد ایران می تواند راهگشا بوده و فرصت های جدیدی را در زمینه صادرات، تامین مالی پروژه ها و… پیش روی دولت و بخش خصوصی قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه با قطعی شدن عضویت ایران در شانگهای و ایجاد توازن نسبتی در سیاست خارجی کشور، زمینه برای کاهش اثرات تحریم بر اقتصاد کشور فراهم خواهد شد، اظهار داشت: متأسفانه بدلیل عدم توازن در سیاست خارجی، اقتصاد کشور طی سال های گذشته تحت تأثیر مسائلی همچون تحریم قرار گرفت و بهانه ای به وجود آمد که حتی سوءمدیریت های داخلی در عرصه اقتصاد را به تحریم و برجام و مباحثی مانند FATF ربط می دادند. که طی دو ماه گذشته مشخص شد ادرس های غلطی بوده است.
وی اظهار داشت: قطعی شدن الحاق ایران به سازمان شانگهای می تواند یک فرصت بی نظیر برای اقتصاد کشور باشد مشروط به این که دولت یک نقشه راه و چارچوب سیاستی برای بهره گیری از این فرصت ها در اختیار داشته باشد. در غیراینصورت صرف عضویت در این سازمان نمی تواند گشایشی در اقتصاد کشور بوجود آورد.
معاون اسبق وزیر نفت: چین و روسیه به منابع انرژی ایران برای برنامه های توسعه ای خود نیاز دارند
اصغر ابراهیمی اصل، معاون وزیر اسبق نفت نیز در این برنامه اظهار داشت: در سالهای گذشته کوشش های زیادی از طرف دیپلمات های ایرانی برای ایجاد اجماع میان اعضای سازمان همکاری شانگهای جهت پذیرش عضویت ایران در این سازمان انجام شد ولی به نتیجه نرسید و در نهایت این که در آخرین اجلاس این سازمان در جمعه هفته گذشته همه اعضا با تبدیل عضویت ایران از ناظر به اصلی موافقت کردند.
وی اضافه کرد: ایران سرجمع تولید نفت و گاز اول دنیا را دارد و چین و روسیه به نفت و گاز و انرژی ایران برای اجرای برنامه های توسعه ای خود احتیاج دارند. بدین سبب پذیرش عضویت ایران، لطف نیست بلکه نیاز آنها به انرژی ما است.
ابراهیمی اصل از دیپلمات های سابق کشورمان به قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین اشاره نمود و اظهار داشت: این قرارداد باید قبل از این امضا می شد و همین طور می بایست قراردادهای مشابهی را با روسیه و همسایگان امضا نماییم.
وی بیان کرد: ابتکار کمربند – راه می تواند شرایطی را برای ایجاد کریدورهای جدید فراهم آورد که در بستر آن ثروت خلق شود.
به گفته ابراهیمی اصل ابتکار کمربند راه علاوه بر حوزه های حمل و نقل، در بخش انرژی هم سرفصل جداگانه ای دارد. همین طور درباب همکاری ایران و چین در تکنولوژی های جدید، هوافضا، اقتصاد کوانتوم، میکروبیولوژی و… و. نیز مباحثی دیده شده است. بعنوان مثال ما در نانو تکنولوژی سالهاست که در رتبه ۴ دنیا هستیم اما اگر اقتصاد نانو ایجاد شود می توانیم از دانش موجود درآمدزایی نماییم.
وی افزود: یکی دیگر از مباحث موجود در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین این است که ایران به هاب ترانزیت انرژی تبدیل گشته و ۱۵۰ هزار مگاوات برق از ایران به کشورهای منطقه ترانزیت شود.
معاون وزیر اسبق نفت با تکیه بر این که ۲۰۰ هزار نوع دارو و محصول از نفت و گاز تولید می شود، اضافه کرد: ما و روسیه با حفظ فواصل ایدئولوژیک خود می توانیم انرژی مورد نیاز چین و هند را فراهم نماییم.
به گفته کارشناس نفت و انرژی، گروه بریکس شامل روسیه، برزیل، هند، کره جنوبی و آفریقای جنوبی نیز که در ادامه سازمان همکاری شانگهای تشکیل شده می توانند باتوجه به عضویت مشترک برخی از اعضای شانگهای در این پیمان برای ایجاد بازارهای جدید انرژی ایران مؤثر باشد.
کارشناس ارشد مسائل بین الملل: با عضویت ایران در شانگهای، تغییر نگاه از غرب به شرق رخ داد
در ادامه این برنامه سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین الملل ضمن اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و تلاش غرب برای ممانعت از وقوع این اتفاق مهم اظهار داشت: سالهاست که رهبر معظم انقلاب بر لزوم تغییر نگاه سیاست خارجی ما به شرق تاکید دارند و این تغییر نگاه در شرایطی به وجود آمده که غرب فکر می کرد همه راه ها به روی ایران بسته شده و پروژه منزوی سازی جمهوری اسلامی از طرف غرب موفق بوده است.
وی اشاره کرد: آمریکا تلاش می کرد عضویت ایران در سازمان شانگهای اتفاق نیافتد. در داخل نیز برخی جریان های سیاسی تلاش می کردند تا ایران نتواند عضو سازمان شانگهای شود. حتی از زمانی که این عضویت حتمی شد بعضی جناح های سیاسی و رسانه ای درحال تقلیل جایگاه این عضویت هستند؛ اما با این وجود نگاه ما از غرب به شرق با عضویت در سازمان شانگهای عملی شد.
صدرالحسینی اضافه کرد: طبیعی است جریانی که ریل گذاری اقتصادی و سیاسی ما به سمت غرب را انجام داده بود از این اتفاق راضی نیست چون منافع آنها از ایجاد رابطه با غرب بود اما دیدیم که شرکت هایی مثل توتال یا خودروسازهای فرانسوی و … با شروع مجدد تحریم های ایران، کشور را رها کردند و رفتند.
وی تصریح کرد: برای تغییر نگاه سیاست خارجی از غرب به شرق نه باید به شکلی به سرعت حرکت نماییم که از جاده خارج شویم و نه این که مانند گذشته کاملاً متمایل به غرب باقی بمانیم که تجربه های تلخ قبلی تکرار شود.
صدرالحسینی تصریح کرد: می توانیم بازیگر اصلی سازمان همکاری شانگهای باشیم کما این که در حاشیه اجلاس دوشنبه، نشستی با حضور کشورهای ایران، پاکستان، روسیه و چین با موضوع افغانستان انجام شد که نشان دهنده جایگاه مهم ایران در منطقه است.


منبع:

1400/06/28
20:38:52
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal