انتقاد سازمان امور اراضی به مصوبه اخیر مجلس

احتمال تبدیل اتاقک های کارگری به ویلا!

احتمال تبدیل اتاقک های کارگری به ویلا!

به گزارش لیدی شال معاون حفظ کاربری سازمان امور اراضی با انتقاد از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در مورد بلامانع بودن راه اندازی اتاقک نگهبانی در اراضی کشاورزی بدون تعیین حدود و ثغور زمین اظهار داشت: لازم الاجرا شدن این مصوبه عواقب گوناگونی برای بخش کشاورزی به دنبال خواهد داشت.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، چندی قبل مجلس شورای اسلامی در جهت رفع موانع تولیدات کشاورزی و تقویت امنیت غذایی طی مصوبه ای اعلام نمود که ساخت استخر و انباری، راه اندازی اتاقک نگهبانی هم در اراضی کشاورزی تغییر کاربری محسوب نمی گردد و ساخت این اتاقک ها بدون احتیاج به اجازه کمیسیون تبصره (۱) ماده (۱) قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و تنها با مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان ها بلامانع است. مصوبه ای که سازمان امور اراضی کشور اعتقاد دارد اجرای آن منجر به تفکیک و خرد شدن اراضی کشاورزی و کاهش تولید می شود.

صفدر نیازی شهرکی، معاون حفظ کاربری و یکپارچگی سازمان امور اراضی کشاورزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در ماده (۱۱) طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی که در مجلس تصویب گردید، حدود و ثغور اراضی کشاورزی برای راه اندازی اتاقک نگهبانی مشخص نشده است، اظهار داشت: با عنایت به مذاکرات نمایندگان مجلس در رسیدگی به این ماده حالا برداشت از این مصوبه این است که در هر مساحتی از اراضی کشاورزی حتی در سطح ۵۰۰ متر مربع میتوان اتاقک نگهبانی ایجاد کرد و همین عامل در نهایت باعث خرد شدن اراضی کشاورزی می شود؛ در حالیکه یکی از سیاست های مهم وزارت جهاد کشاورزی یکپارچه کردن اراضی با هدف افزایش بهره وری است.

وی افزود: بر مبنای مطالعاتی که در مورد ۱۰ کشور دنیا انجام داده ایم، راه اندازی اتاقک کارگری و نگهبانی در اراضی کشاورزی بدین صورت سابقه ندارد و در خیلی از کشورها مجوز تغییر کاربری را هیات دولت تصویب می کند؛ در صورتی که در صورت اجرایی شدن این قانون تشخیص تغییرکاربری از کمسیون تبصره ۱ ماده ۱ هم گرفته می شود.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی سازمان امور اراضی کشاورزی کشور افزود: سرانه تولیدات باغی ایران ۲.۵ برابر متوسط جهانی است؛ ضمن آن که در تولید ۲۰ محصول باغی در رتبه نخست تا دهم جهان قرار داریم و دلیل این برتری پتانسیل باغبانی کشور و همینطور اقتصادی بودن تولیدات باغها در سنوات گذشته است. بررسی ها نشان داده است تأثیر قانون ارث و خرد شدن اراضی باعث تبدیل باغات اقتصادی به باغهای معیشتی شده و در بعضی از آنها به سمت باغهای تفریحی، تفننی و غیر اقتصادی حرکت می نماییم.

وی در همین حال کشت محصولات آب بر و غیر ضروری را از نتایج توسعه باغ های تفننی و غیر اقتصادی دانست.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ما مخالف رفاه کارگران از راه راه اندازی اتاقک کاری و نگهبانی در اراضی کشاورزی نیستیم، اما بر مبنای تجربه، وقتی مجوز بنا در اراضی زراعی و بخصوص باغی بدون تعیین حدود و ثغور و حد نصاب فنی و اقتصادی و شرایط زمین صادر می شود، امکان انحراف طرح وجود دارد و ازاین رو نگرانیم که اتاقک های کارگری به ویلا تبدیل گردد.

معاون سازمان امور اراضی کشور با اشاره به اینکه از ۱۶۵ میلیون هکتار اراضی تنها یک میلیون هکتار اراضی حاصلخیز و دارای کلاس یک است که حدود ۴۰۰ هزار هکتار آن شالیزارهای استانهای شمالی کشور را می سازند، اظهار نمود: در این اراضی برنج مورد نیاز بخش زیادی از مردم تولید می شود و با مجوز ساخت اتاق کارگری، اراضی شالیزاری مورد تهاجم دلالان و ساختمان ساز ها قرار می گیرد و به دنبال آن با افزایش قیمت اراضی شالیزاری، دیگر انگیزه ای برای تولید محصول استراتژیک برای کشاورزان باقی نمی ماند.

وی ضمن اشاره به یکی دیگر از نتایج ساخت اتاقک کارگری و نگهبانی در زمینهای کشاورزی اظهار داشت: با افزایش تقاضاها وساخت و سازها در اراضی کشاورزی، باید نظارت ها هم به منظور پیشگیری از تخلف ها و انحراف ها در راه اندازی اتاق کارگری بیشتر شود و این درحالی است که سازمان امور اراضی در عمل امکان نظارت بر این ساخت و ساز ها را به علت محدودیت منابع مالی و نیروی انسانی ندارد و تبعات قضایی و حقوقی بین متخلفانی که مجوز دارند و مجموعه حاکمیت ایجاد می شود.

نیازی شهرکی در ادامه اظهار داشت: توسعه شبکه های برق، تأمین آب آشامیدنی بهداشتی و ساخت بناهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی بر اثر توسعه ساخت و سازها و اتاقک های نگهبانی و کارگری، تغییر در بافت و فرهنگ روستاها، افزایش هزینه امنیت فیزیکی مردم بر اثر اتفاقاتی احتمالی نظیر آتشسوزی، قاچاق کالا، مسایل بهداشتی و غیره در این ساخت و سازها از دیگر علل نگرانی و مخالفت با راه اندازی اتاقک های کارگری و نگهبانی بدون حدود و ثغور است.

به گفته وی با راه اندازی انبار، استخر، اتاقک پمپاژ آب، اتاقک سیستم آبیاری تحت فشار و آشیانه ماشین آلات کشاورزی مشکلی نداریم و مجوز این موارد را می دهیم.

معاون سازمان امور اراضی خاطرنشان کرد: تا کنون حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ باب مجوز راه اندازی اتاق کارگری را طی چند سال گذشته در اراضی کشاورزی صادر کرده ایم. بر مبنای بخشنامه سازمان امور اراضی در مورد راه اندازی اتاق کارگری در اراضی زیر یک هکتار، مجوز راه اندازی بنا صادر نمی گردد، اما در همین اراضی و از ۳۰۰۰ متر مربع تا یک هکتار می توانند اجازه استقرار کانکس یا سازه های قابل حمل را داشته باشند.

وی اظهار داشت: معتقدیم طرح ها بایستی با رعایت ملاحظات زیست محیطی، اقتصادی، امنیتی و بهداشتی و بر مبنای مطالعات آمایش سرزمین اجرا شود و نمی توان تمام اراضی کشاورزی را به بناهای متفرق و نامنظم از لحاظ موقعیت مکانی تبدیل کرد.

منبع:

1400/06/23
22:16:45
5.0 / 5
435
تگهای خبر: اقتصادی , امنیت , قاچاق , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal