مطالبات نماینده دامغان از وزیر جهاد کشاورزی

مطالبات نماینده دامغان از وزیر جهاد کشاورزی

به گزارش لیدی شال یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در مطالبه ای از وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم خواست تا قانون جدید خرید تضمینی محصولات کشاورزی را عملیاتی و به طرح امنیت غذایی مجلس توجه کند.


علی اکبر علیزاده در گفتگو با ایسنا، درباره مطالباتش از وزیر جدید جهاد کشاورزی دولت سیزدهم اظهار داشت: اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی وجود دارد که باید هر چه سریعتر از جانب سید جواد ساداتی نژاد عملیاتی شود. در زمینه کارهای کوتاه مدت میتوان به سامان بخشیدن به بازارهای کالاهای اساسی مثل مرغ و تخم مرغ و از سوی دیگر نهاده های دامی اشاره نمود چونکه این حوزه ارتباط هر روز زندگی مردم را در بر می گیرد.
نماینده مردم دامغان در مجلس در مورد تصمیمات بلندمدت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: مشکل آب کشاورزی در کشور ما مساله ای است که باید با برنامه ریزی حل شود، این مورد احتیاج به همکاری وزارت نیرو دارد. وزیر سابق نیرو دستورالعملی را برای تحدید چاه های کشاورزی عرضه کردند که مشکلات زیادی برای کشاورزان به وجود آورد که وزارت جهاد کشاورزی باید با همکاری وزارت نیرو هر چه سریعتر به این مشکلات آخر دهد.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: رئیس سابق کمیسیون کشاورزی مجلس که حالا تصدی وزارت خانه جهاد کشاورزی را بر عهده دارد، اقدامات خوبی در زمینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی انجام داد اما نکته اینجاست که باید بازارهای منطقه ای مطمئنی را برای کشاورزان مهیا نماییم تا مشکلی در زمینه خرید تضمینی و فروش آن محصولات نداشته باشیم.
وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی باید صادرات و واردات محصولات کشاورزی را متعادل کند. دولت سابق نمی توانست این مهم را متعادل کند و با آزمون و خطا جلو می رفت مثلاً وقتی میزان یک محصول در کشور کم می شد، صادرات را محدود می کرد و یا زمانی که مازاد محصول به وجود می آمد درهای صادرات کشور باز می شد، برای این مورد باید برنامه ریزی شود.
علیزاده با اشاره به اینکه ایجاد آرامش در بازار و افزایش امنیت غذایی از موارد ضروری می باشد، اظهار داشت: در مجلس طرحی با عنوان امنیت غذایی و رفع موانع تولید وجود دارد که درحال بررسی است و ماده ها و تبصره های متنوعی دارد. انتظار ما نمایندگان این است که در تصویب این طرح که وزیر جهاد کشاورزی نقش اصلی داشته است تسریع صورت گیرد.
وی در پاسخ به مساله اعتبار بودجه ای - مالی وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: مجلس با تصویب یک قانون، تغییرات اساسی در شورای قیمت گذاری ایجاد کرد، بر مبنای قانون مجلس وزیر جهاد کشاورزی مسئول این شورا است و مصوبات این شورا مصوبات دولت می باشد و رئیس سازمان برنامه و بودجه موظف است که مصوبات این شورا را در بودجه بگنجاند. خرید تضمینی باید بگونه ای باشد که پول کشاورزان را یکجا بدهد. سید جواد ساداتی نژاد در اجرای این قانون باید اصرار داشته باشد چونکه مسئول قیمت گذاری کالاهای اساسی شخص وزیر جهاد کشاورزی است.
منبع:

1400/06/22
10:54:10
5.0 / 5
649
تگهای خبر: آرامش , امنیت , بازار , تضمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal