افزایش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه بعد از تعطیلات کرونایی

افزایش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه بعد از تعطیلات کرونایی

به گزارش لیدی شال به قول دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، به دنبال افزایش ۲۵ دلاری قیمت هر اونس جهانی طلا به جهت مسائل سیاسی-اقتصادی دنیا و مهم تر از آن، نوسانات به شدت افزایشی نرخ ارز در داخل، بازار سکه و طلا هم در نخستین روز فعالیت رسمی خود بعد از تعطیلات کرونایی، تکانی بزرگ خورد و این روند تا آخر هفته ادامه داشت؛ بگونه ای که سکه ۱۵۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار هم حدود ۲۳ هزار تومان دیگر گران گردید.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، روز یکشنبه هفته ای که گذشت (۳۱ مردادماه) که مصادف با نخستین روز بازگشایی بازارها و اصناف بعد از تعطیلات شش روزه کرونایی بود، قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی افزایش ناگهانی پیدا کرد و به قول رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، به دنبال نوسانات افزایشی نرخ ارز در داخل در کنار افزایش قیمت اونس جهانی طلا، قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی هم دنباله رو نرخ ارز شد و در نخستین روز فعالیت رسمی خود بعد از تعطیلات، جهش قابل توجه از خود نشان داد و سکه بعد از مدت ها، مرز ۱۲ میلیون تومان را هم رد کرد.
در حالی که انتظار می رفت طی این مدت از التهابات بازار کاسته شود اما تا آخر هفته هم تب وتاب افزایش قیمت ها ادامه داشت و قیمت ها تا آخرین معاملات هفته نسبت به روز آغاز هفته جاری، روند افزایشی خویش را ادامه داده بود.
در این رابطه نادر بذرافشان- دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفتگو با ایسنا، در تحلیل وضعیت کلی هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار نمود: در طول هفته ای که گذشت، شاهد افزایش ۲۵ دلاری اونس جهانی بودیم؛ از طرفی نرخ ارز در داخل هم نوسانات افزایشی داشت؛ بنابراین قیمت سکه و طلا در داخل هم تحت تأثیر افزایش نرخ ارز، همچنان افزایشی پیش رفت.
وی اضافه کرد: افزایش همزمان قیمت هر اونس طلا و نرخ ارز سبب شد که در طول هفته، روند افزایشی در بازار سکه و طلا ادامه داشته باشد. علاوه بر این تا حدودی خبرهای سیاسی- اقتصادی سطح دنیا و مسائل خاورمیانه که بیشتر در ارتباط با مسائل سیاسی افغانستان است در بازارهای جهانی اثرگذار بوده است؛ بطوریکه انفجار روز گذشته در فرودگاه کابل هم در بازارهای جهانی اثرگذار بود و این امکان وجود دارد که روزهای ابتدایی هفته پیش رو تا حدودی روند افزایشی هم در اونس جهانی، نرخ ارز و به تبع بازارهای داخلی سکه و طلا داشته باشیم.

افزایش میزان تقاضا، اندک بود
این مقام صنفی در ارتباط با میزان تقاضا برای خرید سکه و طلا به دنبال افزایشی شدن بازار، خاطرنشان کرد: در این هفته با بازگشایی بازار رسمی بعد از قریب به یک هفته تعطیلی و روند افزایشی قیمت ها، میزان تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا نسبت به هفته های قبل از تعطیلات اندکی میتوان اظهار داشت که بیشتر شد اما آنچنان قابل توجه نبود که بخواهد سبب التهاب شدید بازار شود.
بذر افشان در اعلام آخرین قیمت های معاملاتی در بازار سکه و طلای داخلی و تغییرات آنها طی یک هفته اخیر (آغاز فعالیت ها از روز یکشنبه بود)، اظهار داشت: همانطور که اشاره شد افزایش قیمت اونس جهانی طلا و نرخ ارز در داخل سبب شد که هر قطعه سکه تمام طرح جدید به طور میانگین با ۱۵۰ هزار تومان افزایش به ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار طرح قدیم با ۱۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسد. هم اکنون حباب سکه هم در محدوده ۸۰۰ هزار تومان قراردارد که نسبت به هفته قبل از آن ۱۵۰ هزار تومان رشد داشته است.
وی افزود: همینطور هر قطعه نیم سکه هم ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و در آخرین معاملات به شش میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. ربع سکه در حالیکه دارای بیشترین میزان حباب در میان قطعات سکه است، اما در خلال هفته اخیر تغییر چندانی نداشته و در آخرین معاملات سه میلیون و ۸۳۰ هزار تومان تعیین قیمت شده است اما سکه های یک گرمی بانک مرکزی هم با افزایش ۵۰ هزار تومانی به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. به همین ترتیب هر مثقال طلای آب شده حدود ۹۵ هزار تومان رشد داشته و به پنج میلیون و ۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۲۳ هزار تومانی، یک میلیون و ۱۷۲ هزار تومان در انتها هفته قیمت دارد.

امید است با افتتاح دولت جدید، بازار ارز مدیریت و قیمت سکه و طلا هم کاهش یابد
دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران در انتها دررابطه با پیشبینی خود از بازارها طی روزهای آتی، خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده است که سه پارامتر اصلی اونس جهانی طلا، میزان عرضه و تقاضا در داخل و مهم تر از همه نرخ ارز در داخل و بحث ثبات آن تعیین کننده روند بازار سکه و طلا در کشور خواهد بود. با عنایت به نهایی شدن اعضای کابینه دولت جدید و شروع به کار آنها، امیدواریم که بازار ارز تحت کنترل قرار گیرد و بازار به ثبات نسبی مناسب برسد. امید است که طی روزهای اخیر شاهد این باشیم که دولت ثبات و حتی روند کاهشی در بازار ارز بتواند ایجاد کند؛ بر این اساس با عنایت به این که تقاضا در بازار طی هفته های اخیر چندان زیاد نبوده است، احتمال این می رود که قیمت ها ثبات پیدا کرده و حتی روند کاهشی هم داشته باشند.1400/06/06
08:36:09
5.0 / 5
534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal