اعتراض انجمن فولاد به محدودیت های صادراتی اخیر وزارت صمت

اعتراض انجمن فولاد به محدودیت های صادراتی اخیر وزارت صمت

لیدی شال: به دنبال ایجاد محدودیت های صادراتی برای بعضی از تولیدکنندگان فولاد، انجمن تولیدکنندگان فولاد اعتراض شدید خویش را نسبت به این محدودیت ها اعلام نموده و ضمن تاکید براینکه قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه های غیر کارشناسی، باعث عدم رعایت تعهدات شرکتهای فولادی شده است، خواهان تمدید بررسی میزان عرضه شرکتهای تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه شد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، به تازگی مدیرکل دفتر صنایع معدنی (سیف الله امیری) در نامه ای خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات (سعید عباسپور)، لیست واحدهای مجاز به صادرات محصولات فولادی شامل شمش و مقاطع فولادی را اعلام نمود که برپایه آن مشخصات و شناسه ملی واحدهایی که کف عرضه خویش را طی چهارماهه نخست سال جاری رعایت کرده اند مجاز به صادرات شناخته شدند.
اما این فهرست در حالی برای انجام اقدامات لازم برای فراهم آمدن امکان صادرات و ابلاغ به گمرک تهیه شده که نام خیلی از واحدهای مجاز به صادرات حذف شده و از امکان صادرات بی بهره مانده اند.
آنطور که شنیده می شود، محدودیت تازه ای برای صادرات این محصولات بوجود آمده و دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، مجوز صادرات مقاطع طویل فولادی را به عرضه ۷۰ درصد از تولیدات شرکت ها در بورس کالا منوط کرده و شرکت هایی که طی چهار ماه نخست سالجاری، کف عرضه ۷۰ درصدی در بورس کالا را رعایت نکرده اند، از لیست شرکتهای مجاز به صادرات حذف شده اند.
براین اساس و در این راستا، انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه ای با بیان اعتراض شدید خود نسبت به ایجاد محدودیت های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد، قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه های غیر کارشناسی را دلیل اصلی عدم رعایت تعهدات شرکتهای فولادی دانسته است.
انجمن مذکور در این نامه به آمار معاملات و عرضه های شمش و مقاطع طویل در بورس کالا اشاره کرده و عدم معامله ۴۵ درصد از شمش های عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در بورس کالا طی چهار ماهه نخست سالجاری را گواه تعیین کف عرضه های غیرکارشناسی و بالاتر از نیاز داخلی دانسته است؛ بنابراین در نامه خود درخواست کرده که به علل فوق، بررسی میزان عرضه شرکتهای تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه تمدید شود.
متن نامه سید رسول خلیفه سلطانی- دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- خطاب به سیف الله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به شرح زیر است:
" عطف به نامه های شماره ۱۳۳۸۶۸/۶۰ و ۱۳۳۸۶۱/۶۰ مورخ اول شهریور سالجاری در مورد حذف نام برخی از شرکتهای تولید کننده شمش و مقاطع طویل از فهرست صادرکنندگان مجاز که احتیاج به تیک صادراتی آن وزارت خانه ندارند، ضمن اعلام اعتراض شدید این انجمن نسبت به ایجاد محدودیت های صادراتی برای چنین محصولاتی که دارای مازاد تولید هستند، توجه جنابعالی را به موارد زیر جلب می نماید:
- میزان کف عرضه تکلیفی در نظر گرفته شده برای شرکت ها، همچنانکه قبلاً هم به اطلاع رسیده است، بسیار بالاتر از نیاز داخلی است و گواه آن عدم معامله بیشتر از ۴۵ درصد شمش عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در چهار ماهه نخست سالجاری است. بنابراین استناد به عدم رعایت این کف عرضه غیرکارشناسی برای ایجاد محدودیت در صادرات شرکت ها، اساساً نگاهی اشتباه است.
- درحالی که در ۴۵ روز اخیر به سبب محدودیت های حداکثری تأمین برق، تولید کارخانه ها متوقف بوده یا در بهترین حالت، حدود ۱۰ درصد تولید داشته اند، چگونه انتظار عرضه محصولات مطابق کف عرضه ابلاغی می رود؟ این در شرایطی است که حدود یک ماه از ارسال برنامه پیشنهادی این انجمن برای حفظ تولید حداقلی فولاد در شرایط اضطراری برق می گذرد و هنوز هیچ اقدام موثری از جانب آن وزارت خانه در رابطه با این برنامه کارشناسی صورت نپذیرفته است!
- در بررسی میزان رعایت کف عرضه ابلاغی شرکت ها، متاسفانه به زمان تولید و فرصت لازم برای عرضه محصولات توجهی نشده است؛ در حالیکه لازم است حداقل یک ماه به کارخانهها برای عرضه محصولات تولیدی خود فرصت داده شود و به صورت مثال تولید چهار ماهه حداقل با عرضه پنج ماهه مورد مقایسه و بررسی قرار گیرد.
بر این اساس و باتوجه به همکاری حداکثری تولیدکنندگان فولاد کشور در بحران اخیر برق کشور که منجر به توقف نسبی و الزامی تولید و تحمیل خسارات هنگفت به آنان گردیده و همینطور با توجه به نیاز مبرم کشور به ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، خواهشمند است ضمن بازبینی در نامه های صدرالاشاره، بررسی میزان عرضه شرکتهای تولیدکننده فولاد را با استناد به موارد فوق الذکر تا سه ماه آینده تمدید فرمایید تا حداقل شاهد وارد آمدن فشارهای بیشتر از تحریم به تولید فولاد کشور نباشیم. "1400/06/03
15:38:08
5.0 / 5
713
تگهای خبر: تجارت , صادرات , طلا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal